6 dôvodov, prečo na dovolenke používať platobnú kartu

Lenka Vyplašilová | rubrika: Článok | 3. 8. 2017
Mnohí dovolenkári, rovnako ako doma na Slovensku, aj v zahraničí intenzívne používajú platobné karty. A dobre robia - cestovanie s platobnou kartou má mnoho výhod!
6 dôvodov, prečo na dovolenke používať platobnú kartu

Zdroj: Shutterstock

Letná sezóna je v plnom prúde a natešení dovolenkári cestujú nielen po Slovensku a okolí, ale najmä do prímorských destinácií. Cestovanie s platobnou kartou je výhodnejšie ako výmena eur za valuty. Je to jednoduché riešenie, ako máte v zahraničí k dispozícii dostatočné množstvo peňazí a zbytočne sa nemusíte báť straty hotovosti. Čo za výhody prináša cestovanie s platobnou kartou? 

Výhody používania platobnej karty v zahraničí

  • Platobná karta je v dnešnej dobe už takmer štandardom pri nákupe leteniek či rezervovaní hotelu. Ideálne kreditná. 
  • Nemusíte so sebou nosiť príliš veľa hotovosti a peniaze na karte máte kedykoľvek k dispozícii či už na platbu alebo výber z bankomatu. 
  • Platba kartou je rovnako ako doma, tak aj v zahraničí zdarma. 
  • K medzinárodným platobným kartám často dostanete doplnkové služby v podobe celoročného cestovného poistenia zdarma (líšia sa v závislosti od typu karty a vydavateľa) alebo zvýhodneného, prípadne bezplatného vstupu do letiskových salónikov, s ktorým si spríjemníte nekonečné čakanie na svoj let. 
  • Po návrate z dovolenky nemusíte riešiť výmenu valút späť na euro
  • Ak v zahraničí používate platobnú kartu, banka vám spravidla prepočíta cudziu menu výhodnejším kurzom, aký by vám poskytla zmenáreň. 

Výhodnejší kurz ako v zmenárni

Na prepočet kurzu sa používa kurz kartovej asociácie VISA alebo Mastercard, ktorý je prepočítavaný kurzom devíza – predaj, prípadne devíza – stred platným v deň transakcie. „V krajinách s cudzou menou sú platby kartou a výbery z bankomatu zvyčajne najvýhodnejším spôsobom bankovania. Výhodnejším ako zmena valút v banke či v zmenárni,” informuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. 

Čo robiť, ak v zahraničí o kartu prídete

Ak máte so sebou platobnú kartu, ktorú stratíte, poškodíte, alebo vám ju nedajbože ukradnú, tak to musíte banke čo najskôr telefonicky oznámiť, nechať ju okamžite zablokovať, a tak zabrániť jej prípadnému zneužitiu. Novú platobnú kartu ale dostanete až po návrate domov, a vy by ste tak pri absencii hotovosti mohli veľmi ľahko osťať na vytúženej dovolenke bez akýchkoľvek prostriedkov a prístupu k nim. „Ak klient platobnú kartu stratí, alebo mu ju ukradnú, okamžite by mal kontaktovať linku klientskeho centra a kartu zablokovať. Karta sa zablokuje hneď potom, ako o to požiada. Karta sa tým stáva nefunkčnou a nie je možné ju zneužiť. Na klientske centrum je možné volať nepretržite aj zo zahraničia,” vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. 

Majte so sebou aspoň dve platobné karty, ideálne každú inú

Tejto extrémnej situácii sa môžete vyhnúť, ak do zahraničia vycestujete aspoň s dvomi platobnými kartami – ideálne jednou debetnou a jednou kreditnou a kombináciou viacerých kartových asociácií. Nie je vhodné nosiť obe karty dohromady, pretože pri strate alebo odcudzení peňaženky súčasne prídete o obe karty.  „Užitočné je mať pri sebe minimálne dve platobné karty. Aj pre prípad, že by ju klienti stratili alebo im ju ukradli. Výhodné je mať pri sebe karty spoločností Visa aj MasterCard, z toho jednu embosovanú,“ uzatvára Cesnaková. 

Lenka Vyplašilová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovenka dala do banky 100 000 korún, dnes nemá na účte ani cent. Doplatila na chybu, ktorú robia mnohí

26. 11. 2024 | Redakcia

Slovenka dala do banky 100 000 korún, dnes nemá na účte ani cent. Doplatila na chybu, ktorú robia mnohí

Nechať peniaze v banke môže byť ešte horšie ako odložiť si ich „do vankúša“. Príbeh pani Alžbety je toho dôkazom. Po vložení stotisíc korún do banky v roku 1999 sa o štvrťstoročie neskôr... celý článok

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

15. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

Krajiny EÚ majú rôzne stropy pre platby v hotovosti. Na Slovensku je to 10 000 eur, v Českej republike je to 270 000 Kč. Dánsko tento rok limit znížilo a očakáva sa, že to isté urobia... celý článok

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

9. 10. 2024 | Redakcia

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

Okamžité SEPA platby si dnes môžu užívať klienti niektorých bánk na Slovensku. Čoskoro však bude tento expresný platobný spôsob dostupný všade. Banky ho postupne musia zaviesť do konca... celý článok