Termínované vklady. Komu a kedy sa oplatia?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 23. 3. 2017
Termínované vklady zažívajú úrokové dno. Napriek tomu ich netreba odpisovať!
Termínované vklady. Komu a kedy sa oplatia?

Zdroj: Shutterstock

Výhodnosť terminovaného vkladu

V žiadnom prípade ju netreba stanovovať len na základe výšky úrokov, ktoré banka uvádza. Tá o skutočnom zhodnotení peňazí  príliš veľa nenapovie. Dôvod? Zhodnotenie je nutné prirovnať k miere inflácie. To v praxi znamená, že aj termínovaný vklad s úrokom 1,5% môže v konečnom dôsledku peniaze zhodnotiť viac ako 5 %-ný termínovaný vklad.

Pri výbere termínovaného vkladu treba zohľadniť pravidlo, že peniaze musia zarábať viac, ako je dlhodobá inflácia. Napríklad v roku 2000 bol priemerný úrok na terminovanom vklade do jedného roka cez krásnych 9 %, no problémom bolo, že inflácia dosiahla 12 %. Napriek úroku teda hodnota investície reálne klesla. V roku 2016 boli vklady do jedného roka úročené priemerne na úrovni 1,41 %, no inflácia bola -0,5 %. Reálne sa aj s menším výnosom dokázali financie viac zhodnotiť, respektíve nestrácali na hodnote. 

Preto je vhodné pri výbere termínovaného vkladu a jeho dĺžky počítať s predpokladmi inflácie. Pri dlhšej viazanosti je dobré vyberať si úročenie nad hladinou inflácie, ktorá má navyše predpoklad poklesu. Aktuálne však Európska centrálna banka chce infláciu zvýšiť a preto je lepšie voliť kratšie viazanosti s očakávaním, že pri stúpajúcej inflácii porastú v budúcnosti aj úroky na vkladoch. 

Dvojitá ochrana vkladov

Terminovaný vklad je obľúbený aj pre svoju výnimočnú garanciu, ktorú prakticky žiadny iný finančný produkt neponúka. V prvom rade ide o istotu výnosu. Či už stavíte na akýkoľvek úrok a na akýkoľvek čas, už v deň uloženia financií viete, ako sa budú peniaze zhodnocovať a viete si vypočítať, koľko dostanete pri splatnosti. To napríklad nedokážu garantovať žiadne fondy.

Aj preto podľa M. Fidesa, odborníka na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, majú termínované vklady v portfóliu konzervatívneho klienta stále svoje miesto: „Garantujú výnos na zvolenú dĺžku investície, zároveň klient presne vie, čo a za akú dobu môže očakávať.“  

Fixný výnos môžu síce ponúkať napríklad aj korporátne dlhopisy, no aj v porovnaní s nimi ťahajú termínované vklady za silnejší koniec. Dôvodom je ochrana finančných prostriedkov Fondom na ochranu vkladov, v zmysle zákona č.118/1996 Z.z., až do výšky 100 000 eur. To znamená, že aj po skolabovaní banky, v ktorej by ste mali termínovaný vklad, vám budú peniaze vyplatené a to vrátane úrokov. To pri krachu na burze, alebo spoločnosti, ktorej dlhopisy máte, nie je možné.

Termínovaný vklad a bežný účet sú jediné dve možnosti, kde si peniaze poistiť aj pred prípadným krachom spoločnosti. Preto sú pre konzervatívnych investorov a tých, ktorí chcú napríklad ochrániť svoje životné úspory, vhodným riešením. Ak chcete uložiť viac ako 100-tisíc eur, je vhodné rozdeliť ich do viacerých bánk. V každej tak budú chránené do uvedenej výšky.

Kombinované vklady

Banky pochopili, že konzervatívni slovenskí investori sa nechcú vzdať svojho pohodlia a istoty termínovaných vkladov a tak ponúkajú rôzne lákadlá v kombinácii s podielovými fondmi. V rámci akcií ponúkajú zhodnotenie na termínovaných vkladoch nad bežným aktuálnym štandardom, ak súčasne investujete aj do podielových fondov.

Je to riešenie pre tých, ktorí chcú mať ochranu s lepším úročením a sú ochotní okúsiť formu investovania do podielového fondu. Pri ňom však s istotou výnosu ani ochranou vkladu už počítať nemožno.

Pozor na obnovu

Pri termínovanom vklade je potrebné pamätať na to, že k peniazom sa pred uplynutím doby splatnosti nedostanete.

V prípade zlej finančnej situácie klienta je možné požiadať o predčasné vyplatenie, ale treba počítať s tým, že banka si bude účtovať pokutu, obvykle vo forme zrážky úrokov. Tu je potrebné upozorniť aj na uzatvorenie termínovaného vkladu s obnovou, alebo bez obnovy. Vhodnejšie je nechať si po ukončení vkladu nechať vyplatiť prostriedky aj s úrokmi na účet.

Ak zvolíte automatickú obnovu termínovanému vkladu, začne od konca viazanosti plynúť nové obdobie, avšak s aktuálne platnou úrokovou mierou. Pri výbere peňazí predčasne môže banka účtovať poplatky. Ak máte vklad s obnovou, pred ukončením doby viazanosti je vhodné nahlásiť banke ukončenie vkladu k termínu splatnosti. Vopred si preto aj overte, ako dlho je potrebné nahlásiť výpovednú lehotu.

Investovať a nehýbať

Na rozdiel od fondov, kde je kvôli výkyvom lepšie investovať menšie čiastky a pravidelne, termínovaný vklad je vhodný na dlhodobejšie investovanie jednorazovej sumy peňazí. Niektoré vklady umožňujú aj pravidelné vkladanie, ale nie je to štandardom. Zároveň nebýva samozrejmosťou, že sa nové príspevky úročia pôvodnou sumou, ale obvykle najnižším bankovým úrokom. 

Vybrané termínovaná klady

Banka Viazanosť na 12 mesiacov v % p.a. Viazanosť na 24 mesiacov v % p.a.
Privatbanka 0,8 0,95
J&T BANKA 0,8 0,9
BKS Banka 0,7 0,75
Sberbank 0,3 0,5
Raiffeisen 0,3 0,4
Poštová banka 0,3 0,4
Úrokové sadzby platné k 20.3.2017

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Potrebujem nový účet? A čo dvojité zdanenie? Transakčná daň je stále plná nejasností

24. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Potrebujem nový účet? A čo dvojité zdanenie? Transakčná daň je stále plná nejasností

Daň z finančných transakcií, ktorá má nadobudnúť účinnosť v apríli 2025, prináša so sebou množstvo nejasností a otázok. Hoci novela zákona sprísňuje pravidlá a zamedzuje obchádzaniu... celý článok

Na hory bez „kešu“. Slováci chcú na dovolenke platiť kartou, inak odídu

30. 1. 2025 | Redakcia

Na hory bez „kešu“. Slováci chcú na dovolenke platiť kartou, inak odídu

Slovenské hory sa stávajú top destináciou pre zimnú dovolenku, pričom až 80 % Slovákov plánuje stráviť svoju zimnú dovolenku práve tam. Aj keď tradičná lyžovačka stále patrí medzi obľúbené... celý článok

Výplata na účte do pár sekúnd: Od 9. januára sú okamžité platby povinné

7. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Výplata na účte do pár sekúnd: Od 9. januára sú okamžité platby povinné

9. januára 2025 sa bankovníctvo v eurozóne dočká revolučnej zmeny, keď všetky banky budú musieť umožniť prijímanie SEPA okamžitých platieb. Táto novinka znamená, že finančné prostriedky... celý článok

Produkt, o ktorom vám banky nepovedia: Stačí mať nízky dôchodok a máte ho zdarma

24. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Produkt, o ktorom vám banky nepovedia: Stačí mať nízky dôchodok a máte ho zdarma

Seniori a ďalšie nízkopríjmové skupiny majú nárok na základný bankový produkt, ktorému sa hovorí aj legislatívny účet. Banka vám ho po splnení podmienok poskytne bezplatne. Veľa ľudí... celý článok