Od marca platia nové pravidlá pri hypotékach – čo sa zmenilo

Fincentrum | rubrika: Článok | 2. 3. 2017
Od začiatku marca vstúpili do platnosti viaceré zmeny v poskytovaní hypoték. Zaviedlo ich nové opatrenie NBS. Pozreli sme sa na najdôležitejšie z nich.
Od marca platia nové pravidlá pri hypotékach – čo sa zmenilo

Zdroj: Shutterstock

Prinášame vám komentár od Fincentrum k zmenám v úverovej politike bánk. 

Dvomi najdôležitejšími zmenami sú:

  • sprísnenie posudzovania disponibilného príjmu žiadateľov o úver.
  • obmedzenie poskytovania úverov nad 80 percent hodnoty zakladanej nehnuteľnosti

Prísnejšie posudzovanie bonity

Od marca musia banky uplatňovať prísnejšie pravidlá pri posudzovaní príjmu žiadateľa o úver. Musia napríklad povinne z príjmu odpočítať rezervu, ktorá opticky zníži výšku disponibilného zárobku. S rovnakým príjmom sa teda človek kvalifikuje na nižšiu hypotéku. 

Už aj doteraz to síce väčšina bánk robila, no výška rezervy bola len dobrovoľná, a obvykle bola nižšia ako podľa opatrenia NBS. Táto povinnosť bude pre banky nadobúdať plnú účinnosť postupne. V marci sa začalo pri piatich percentách, cieľových 20 percent z príjmu dosiahne povinná výška rezervy v júli budúceho roka. 

Ďalším sprísnením je povinnosť počítať pri hodnotení bonity s budúcim zvýšením úrokovej sadzby o dva percentuálne body. Zámerom je testovať si žiadateľov o úver pri horších úrokových podmienkach. Znamená to ďalšie pritvrdenie podmienok hodnotenia bonity úverových klientov. 

Najviac to postihne záujemcov o hypotéku pre mladých, pri ktorých sa dvojpercentný stres test bude počítať zo sadzby ešte pred bonifikáciou – teda znížením úrokovej sadzby. Testovacia úroková sadzba tak bude až o päť percentuálnych bodov vyššia, ako reálna úroková sadzba, ku ktorej sa mladý človek dostane. (2% - príspevok štátu, 1% - príspevok banky, 2% - nová úroková rezerva) 

Predlžuje sa aj doba, za ktorú sa preveruje príjem žiadateľa o úver. Kým doteraz stačilo, keď človek doložil potvrdenie o príjme zo zamestnania za posledné tri mesiace, po novom to bude musieť byť až šesť mesiacov

Sprísnenie sa nevyhne ani príjmu podnikateľov. Tí budú musieť i naďalej dokladať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, musia ale už dokladovať i to, že ich príjem trvá aj v aktuálnom období a to napríklad výpisom z účtu, či podnikateľskými zmluvami. 

„Klientov sa tieto zmeny dotknú prevažne negatívne. Banky im totiž pri rovnakom príjme poskytnú oveľa nižšiu hypotéku ako v minulom roku,“ zdôrazňuje analytik Fincentra Peter Világi.

Bude treba mať viac vlastných prostriedkov

Druhou zásadnou zmenou je stanovenie maximálneho stropu na pomer úveru k hodnote nehnuteľnosti. Inými slovami, znamená to, že ľudia si budú môcť požičať na nižšiu časť hodnoty bytu, či domu. 

Takzvaných sto percentných hypoték môže byť najviac desať percent z úverového portfólia danej banky. Hypoték s pomerom viac ako 80 percent, môže byť 40 percent. Znamená to, že až tri z piatich úverov budú môcť slúžiť na financovanie najviac 80 percent hodnoty nehnuteľnosti.

„Mnoho ľudí si z toho dôvodu bude musieť namiesto lacnej hypotéky zobrať drahší spotrebný úver, či medziúver zo stavebnej sporiteľne. Prípadne investíciu do nehnuteľnosti odložiť až do času, kým si na spolufinancovanie nenasporia viac prostriedkov alebo si vybrať lacnejšiu nehnuteľnosť,“ uvádza P. Világi. 

Dodáva však, že sprísnenie podmienok nebude nárazové. Banky už povinnosti z opatrenia Národnej banky Slovenska priebežne implementovali od začiatku tohto roka. Podmienky sa teda postupne sprísňovali už v prvých mesiacoch roka. Nábeh ďalších zmien však bude postupný, takže banky budú svoje úverové štandardy ešte ďalej sprísňovať. 

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

15. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

Krajiny EÚ majú rôzne stropy pre platby v hotovosti. Na Slovensku je to 10 000 eur, v Českej republike je to 270 000 Kč. Dánsko tento rok limit znížilo a očakáva sa, že to isté urobia... celý článok

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

9. 10. 2024 | Redakcia

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

Okamžité SEPA platby si dnes môžu užívať klienti niektorých bánk na Slovensku. Čoskoro však bude tento expresný platobný spôsob dostupný všade. Banky ho postupne musia zaviesť do konca... celý článok

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

7. 10. 2024 | Redakcia

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

Sporiaci účet a termínovaný vklad predstavujú jednodúchý spôsob, ako sporiť a ukladať peniaze. Sporiaci účet zhodnocuje peniaze a pritom ponúka lepšiu disponibilitu, teda úspory si... celý článok