Nákup vianočných darčekov: kedy je online platba bezpečná

Lenka Vyplašilová | rubrika: Článok | 15. 11. 2016
Aj vy patríte medzi tých, ktorí preferujú nákup vianočných darčekov cez internet? Platíte za nákup platobnou kartou? Zoznámte sa s niekoľkými praktickými tipmi, ako bezpečne platiť platobnou kartou na internete.
Nákup vianočných darčekov: kedy je online platba bezpečná

Zdroj: Shutterstock

Sortiment internetových obchodov sa neustále rozrastá

Sortiment internetových obchodov sa neustále rozrastá a preto sa niet čomu diviť, že mnohí nakupujú vianočné darčeky pre svojich blízkych radšej z pohodlia svojho domova ako by mali „lietať“ po obchodoch. Internetové platby práve z tohto dôvodu zaznamenávajú boom a využíva ich stále viac a viac ľudí. Je však dôležité byť obozretný a dbať na správne používanie svojich platobných kariet – predídete tak zbytočným komplikáciám a nepríjemnostiam, ktoré vznikajú často z ich nesprávneho, neopatrného a nedostatočne uvedomelého používania. Podozrivých prípadov, zneužití a odcudzení platobných kariet totiž neustále pribúda.

Ako za nákup zaplatiť

Aj vy patríte medzi tých, ktorí preferujú nákup vianočných darčekov cez internet? Zrejme sa pri tom rozhodujete, ako za nákupy zaplatiť. Možností máte niekoľko: platba na dobierku, platba prevodom na účet alebo zrejme najrýchlejšia alternatíva v podobe platby platobnou kartou. Najväčšiu dilemu riešite pravdepodobne pri platbe kartou. Je platba bezpečná? Nezneužije e-shop, v ktorom nakupujete, údaje z vašej platobnej karty? V prípade veľkých, známych a overených internetových obchodov sa báť nemusíte, horšie je to ale v prípade neznámych a nepreverených internetových obchodov.

Čo na to budete potrebovať

Na to, aby ste mohli platiť kartou za vaše nákupy na internete, je potrebné spĺňať niekoľko kritérií: Musíte byť držiteľom takej platobnej karty, ktorá umožňuje platby cez internet a na vašej platobnej karte musíte mať aktivované internetové platby. Je veľmi vhodné mať nastavený dostatočne vysoký limit na internetové platby a v neposlednom rade sa uistite, že máte na svojom účte dostatok finančných prostriedkov. Nakupovanie na internete je veľmi jednoduché. Vyberiete si tovar či službu a následne zaplatíte. Na to, aby ste mohli uskutočniť platbu cez internet, budete potrebovať niekoľko údajov, ktoré nájdete priamo na vašej platobnej karte. Ide o:

  • Číslo vašej platobnej karty – ide o číslo na prednej strane karty, 
  • Meno držiteľa karty, 
  • Dátum expirácie karty, 
  • CVV2/CVC2 kód – ide o trojmiestny kód, ktorý nájdete na zadnej strane vašej platobnej karty 

Ako bezpečne platiť platobnou kartou na internete

Je dôležité, aby ste boli opatrní a dodržiavali niekoľko základných pravidiel, čím sa vyhnete zbytočným komplikáciám a nepríjemnostiam:

  • Zabezpečenie pomocou SMS kódu

Ak by niekto zistil číslo vašej platobnej karty, meno a dobu platnosti, mohol by ju veľmi ľahko zneužiť. Mnohé banky majú preto internetovú platbu zabezpečenú pomocou jedinečného SMS kódu, ktorým sa každá platba kartou cez internet overuje. Ak by sa niekto dostal k údajom z karty, vďaka tejto službe neuskutoční platbu, pretože nebude mať prístup k sms kódu.

  • Číslo vašej karty poskytujte len dôveryhodným obchodníkom 

Kartou sa odporúča platiť len na dôveryhodných obchodných miestach a internetových serveroch. Nákup je najbezpečnejší len u overených obchodníkov. Mali by ste preferovať platby u obchodníkov, ktorí podporujú bezpečnostný štandard kartových spoločností MasterCard a VISA. Neplaťte týmto spôsobom, pokiaľ si nie ste úplne istý, že obchodník je naozaj seriózny a že jeho stránky poskytujú dostatočnú úroveň zabezpečenia.

  • Presvedčte sa, že komunikácia medzi vami a internetovým obchodom je zabezpečená

Znamená to, že obchodník má zakódovaný prenos údajov o vašej platobnej karte – používa protokol SSL (grafické znázornenie v podobe zlatého zámku) alebo 3D-Secure protokol, ktorý je na interentových stránkach obchodníkov zobrazený ako „Verified by Visa“ v prípade kartovej spoločnosti Visa alebo „MasterCard SecureCode“ v prípade spoločnosti MasterCard. Tieto údaje o zabezpečení by mali byť zverejnené na internetovej stránke obchodu.

  • Údaje o karte nie je bezpečné zadávať na stránku, ktorej adresa sa začína http://

V prípade HTTP protokolu sa informácie prenášajú cez nezašifrované pripojenie a teda ak by niekto údaje pri ich prenose zachytil, ľahko ich môže zneužiť. Na prenos dôverných informácií sa používa HTTPS protokol, kedy počítač údaje zakóduje, odošle ich a obchodník si ich rozkóduje.

  • Neprihlasujte sa z cudzieho počítača

Neodporúča sa nakupovať ani z verejnej kaviarne. Počítače by mohli obsahovať vírusy, ktoré zachytia údaje o karte a odošlú ich inam, ako ste si plánovali. Pozor aj na otvorenú WIFI sieť. Ak ste pripojený cez WIFI, tak si dajte pozor na to, aby ste nezdieľali súbory z vášho počítača. Všetky, ktoré totiž zdieľate, môžu vidieť aj ostatné osoby pripojené na túto sieť.

  • Zistite si postup pri reklamovaní alebo vrátení tovaru

Je veľmi dôležité vedieť, ako máte postupovať v prípade reklamácie či vrátenia zakúpeného tovaru. Veľký pozor si dajte na obchodníkov, ktorí tieto informácie nechcú poskytnúť. Taktiež je dobré schovať si všetky materiály týkajúce sa transakcie, napríklad vytlačené kópie objednávky a číslo potvrdenia. Ak platíte kartou a transakciu sa z nejakého dôvodu nepodarilo zrealizovať, zaznačte si všetky potrebné údaje a nechajte si doklad o platbe v hotovosti v prípade reklamácie, teda prípadu, že by sa táto položka náhodou objavila vo vašom výpise.

Lenka Vyplašilová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

15. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

Krajiny EÚ majú rôzne stropy pre platby v hotovosti. Na Slovensku je to 10 000 eur, v Českej republike je to 270 000 Kč. Dánsko tento rok limit znížilo a očakáva sa, že to isté urobia... celý článok

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

9. 10. 2024 | Redakcia

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

Okamžité SEPA platby si dnes môžu užívať klienti niektorých bánk na Slovensku. Čoskoro však bude tento expresný platobný spôsob dostupný všade. Banky ho postupne musia zaviesť do konca... celý článok

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

7. 10. 2024 | Redakcia

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

Sporiaci účet a termínovaný vklad predstavujú jednodúchý spôsob, ako sporiť a ukladať peniaze. Sporiaci účet zhodnocuje peniaze a pritom ponúka lepšiu disponibilitu, teda úspory si... celý článok