Máte poškodenú bankovku? Môžete si ju vymeniť

Redakcia | rubrika: Článok | 26. 11. 2018
Stačí chvíľa nepozornosti a pri vydávaní v obchode sa vám nevedomky do rúk dostane poškodená bankovka. Natrhnutá, s chýbajúcim rohom, zalepená, či popísaná. Na výmenu takýchto bankoviek existujú jasné pravidlá, pozreli sme sa na ne bližšie.
Máte poškodenú bankovku? Môžete si ju vymeniť

Zdroj: Shutterstock

Odmietli vám v obchode zobrať bankovku, lebo bola poškodená? Môžu tak urobiť. Rovnako ako ani vy nemusíte prijať peniaze, ktoré sa vám zdajú znehodnotené. Neexistuje zákon ani iný predpis, ktorý by hovoril o tom, kedy je bankovka znehodnotená viac a kedy menej.

 

Pravidlá výmeny bankoviek

Poškodené a zničené bankovky (napr. obhorené, natrhnuté alebo rozložené), ktoré spĺňajú určité kritériá, vymieňajú národné centrálne banky eurozóny, ale aj všetky komerčné banky. Zámerne zničené alebo poškodené bankovky sa nevymieňajú.

Tip: Ako rozoznať falošné bankovky a mince

euro

Komerčná banka

  • Klasická banka, vám vymení len bankovky, ktoré sú kompletné, alebo také, ktorým chýba len veľmi nepatrná časť, teda taká, ktorá zmenší dĺžku alebo šírku bankovky o maximálne 10 milimetrov.

Národná banka Slovenska

Slovenská centrálna banka vo svojich pobočkách mení aj peniaze, ktorým chýba viac ako nepatrná časť.

NBS vám vymení peniaze a mince, ktoré sú poškodené:

  • do 50%,
  • nad 50% - tu je potrebné preukázať, že chýbajúce časti boli zničené,
  • bankovky obsahujúce stopy pera alebo popísané bankovky,
  • znehodnotené mince (ak nie sú prevŕtané alebo inak úmyselne poškodené).

Poškodené peniaze môžete zaslať do NBS poštou alebo ich priniesť osobne na pokladnicu v Bratislave, alebo v expozitúrach po Slovensku (Banská Bystrica, Košice, Žilina, Nové Zámky, Poprad).

Neviditeľné ochranné prvky

Ak pre poškodenie nie sú na bankovke viditeľné jej ochranné prvky, odoberú vám ju. To, či je pravá, budú posudzovať experti NBS.

Bankovky zamieňajú bezplatne

Výmena v Národnej banke Slovenska je spravidla bezplatná. No na rozdiel od centrálnej banky, komerčné banky takúto výmenu nemusia urobiť zadarmo. Takisto v prípade bankoviek, ktoré boli náhodne poškodené zabezpečovacím zariadením proti krádeži, sa účtuje poplatok. Komerčné banky môžu zamieňať poškodené peniaze len v prípade, že do šírky a do dĺžky bankovky chýba menej ako 1 cm z bankovky. Poplatok za poškodenú bankovku účtuje každá banka po svojom. Cena za takýto úkon je väčšinou určité percento z hodnoty bankovky.

Zdroj foto: shutterstock

Anketa

Už ste vkladali peniaze cez bankomat?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+47
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

15. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

Krajiny EÚ majú rôzne stropy pre platby v hotovosti. Na Slovensku je to 10 000 eur, v Českej republike je to 270 000 Kč. Dánsko tento rok limit znížilo a očakáva sa, že to isté urobia... celý článok

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

9. 10. 2024 | Redakcia

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

Okamžité SEPA platby si dnes môžu užívať klienti niektorých bánk na Slovensku. Čoskoro však bude tento expresný platobný spôsob dostupný všade. Banky ho postupne musia zaviesť do konca... celý článok

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

7. 10. 2024 | Redakcia

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

Sporiaci účet a termínovaný vklad predstavujú jednodúchý spôsob, ako sporiť a ukladať peniaze. Sporiaci účet zhodnocuje peniaze a pritom ponúka lepšiu disponibilitu, teda úspory si... celý článok