Úverový register. Čo všetko obsahuje a ako získať výpis?

Roland Regely | rubrika: Článok | 30. 4. 2021
Mať záznam v úverovom registri neznamená automaticky niečo negatívne. Je len znakom toho, že máte úver. A ak ho splácate načas a disciplinovane, potom je všetko v poriadku. Ak meškáte so splácaním alebo máte iný finančný delikt, žiaľ, v tom prípade sa mení situácia. Ukážeme vám, čo všetko o vás úverový register povie a ako doň môže nahliadnuť aj bežný občan.
Úverový register. Čo všetko obsahuje a ako získať výpis?

Zdroj: Shutterstock

Úverový register je v podstate zoznam všetkých dlžníkov voči bankám alebo iným finančným inštitúciam. Nachádzajú sa v ňom teda všetci, ktorí čerpajú pôžičku, sú majiteľmi kreditných kariet, či majú nastavené povolené prečerpanie na svojom bankovom účte.

Negatívny záznam v úverovom registri máte iba v tom prípade, že svoje dlhy splácate neskoro alebo vôbec. Vtedy máte pri vašom mene záznam, ktorý na tento problém upozorňuje.

Ako často sa aktualizuje úverový register?

Úverový register funguje formou upozornení pre všetky bankové spoločnosti, ktoré vstupujú na úverový trh a sú riadne registrované. Je teda v záujme všetkých spoločností, aby ich obsah bol čo najčastejšie aktualizovaný. V súčasnosti sa aktualizuje jedenkrát za mesiac.

Úverový register nie je len jeden, je ich niekoľko

Úverový register nie je len jeden zoznam. Je to celý súbor združujúci všetky zoznamy fyzických aj právnickych osôb. V praxi to napríklad znamená aj to, že rôzne spoločnosti môžu kontrolovať rôzne zoznamy neplatičov. Je zvykom, že si každá finančná inštitúcia vedie aj vlastné registre svojich dlžníkov. Toto sú najznámejšie úverové registre na Slovensku:

  • SRBI - Spoločný register bankových inštitúcií. Prevádzkuje ho spoločnosť Slovak Banking Credit Bureau, ktorú vlastnia tri banky: Slovenská sporiteľňa, VÚB a Tatra Banka. Ale využívajú ho aj iné banky, spoločne až 19 finančných inštitúcií.
  • NRKI - Nebankový register klientskych informácií. Zhromažďuje informácie o právnických aj fyzických osobách a v súčasnosti má 23 členov.
  • CRIF - Univerzálny register, z ktorého dlžníci pochádzajú aj z bánk aj rôznych nebankoviek

Aktualizované: CERD je vedený ako Centrálny register dlžníkov, ktorý obsahuje informácie o úveroch z bánk aj nebankoviek. Ide síce o pomerne veľký medzinárodný informačný systém, avšak Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje, že CERD nie je evidovaný ako oficiálny register, ktorý eviduje a spracúva údaje o klientoch, ich úverových záväzkoch a platobnej disciplíne podľa platných právnych predpisov Slovenskej republiky. Preto upozorňujeme, že Výpis z registra dlžníkov, ktorý vydáva CERD a vyberá zaň poplatky tak nie je pre finančné inštitúcie relevantný, nakoľko neobsahuje reálne informácie o finančných záväzkoch dotknutej osoby. (zdroj: soi.sk)

 

úverový register - ako získam výpis zadarmo alebo za poplatok?

Zdroj: Shutterstock

Aké informácie sú v úverovom registri?

Register eviduje nasledovné údaje:

  • presnú identifikáciu spotrebiteľa: teda meno, priezvisko spotrebiteľa, adresu, rodné číslo a dátum narodenia
  • dátum poskytnutia a výšku úveru
  • výšku splátok, periodicitu splácania
  • mena v ktorej bol poskytnutý spotrebiteľský úver
  • dlžnú čiastku po splatnosti a počet dlžných splátok
  • dátum vzniku omeškania (ale aj zániku)
  • doba omeškania, počet dní a mesiacov kedy je spotrebiteľ v omeškaní
  • počet a suma zostávajúcich splátok
  • dátum splatnosti úveru
  • údaje o zabezpečení pohľadávky
  • dátum zániku záväzku spotrebiteľa

Dá sa obísť úverový register?

Ak chcete získať úver z banky, bez úverového registra to nepôjde. Jedinou možnosťou sú tak niektoré nebankovky a súkromné osoby, ktoré vám za omnoho vyšší úrok požičajú aj bez dokladovania príjmu či zisťovania informácii o vašej úverovej minulosti.

Ako získam negatívny záznam v úverovom registri?

Negatívny záznam v úverovom registri môžete získať viacerými spôsobmi. Niekoľkodňové omeškanie splátky, nepovolené prečerpanie na účte, nesplácanie úveru či hypotéky alebo ručenie na úvere niekomu ďalšiemu, kto neplní svoje záväzky. Výpisy z registrov SBCB a NBCB si občania môžu vyžiadať osobne na pobočkách jednotlivých úradov, alebo aj komfortne online na stránke www.moje-financie.sk.

Mám negatívny záznam a chcem ho zmazať. Ako na to?

Ak už ste meškali so splátkou alebo úver nie ste schopní splácať, ešte stále máte nádej, že niekedy v budúcnosti úver získate. Samozrejme, vždy to závisí od konkrétnej ponuky a konkrétnej banky. Všeobecné pravidlo hovorí, že údaje o finančnom produkte sa automaticky mažú po 5 rokoch od ukončenia splácania finančného produktu. Ďalším spôsobom, ako môžete preukázať, že si môžete vziať nový úver je, že jednoducho banke odhalíte svoju aktuálnu finančnú situáciu a dostatočne odôvodnite predošlé priestupky. Najradikálnejšou možnosťou je potom vyhlásiť osobný bankrot.

Ako možno nahliadnuť do úverového registra?

Stav vašich záznamov v úverovom registri si môže skontrolovať každá fyzická či právnicka osoba. Nie je to však zadarmo. Fyzické osoby (nie živnostníci) môžu dostať svoj výpis za poplatok 14 eur alebo za 4 eurá - v druhom prípade to ale trvá až 30 dní. So žiadosťou sa treba obrátiť na Klientske centrum Slovak Banking Credit Bureau slúžiace pre bankový úverový register prípadne Non-Banking Credit Bureau slúžiaci pre nebankový register. Možno o ne požiadať osobne alebo poštou, pobočka sú v Bratislave. Ak podnikáte, o výpis z úverového registra musíte požiadať Národnú banku Slovenska.

Anketa

Koľko máte úverov a pôžičiek?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+26
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

15. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

Krajiny EÚ majú rôzne stropy pre platby v hotovosti. Na Slovensku je to 10 000 eur, v Českej republike je to 270 000 Kč. Dánsko tento rok limit znížilo a očakáva sa, že to isté urobia... celý článok

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

9. 10. 2024 | Redakcia

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

Okamžité SEPA platby si dnes môžu užívať klienti niektorých bánk na Slovensku. Čoskoro však bude tento expresný platobný spôsob dostupný všade. Banky ho postupne musia zaviesť do konca... celý článok

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

7. 10. 2024 | Redakcia

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

Sporiaci účet a termínovaný vklad predstavujú jednodúchý spôsob, ako sporiť a ukladať peniaze. Sporiaci účet zhodnocuje peniaze a pritom ponúka lepšiu disponibilitu, teda úspory si... celý článok