Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024
3. 3. 2025 | Redakcia

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.
Zdroj: Shutterstock
Internetoví a elektronickí kriminálnici vás môžu pripraviť o pekný balík peňazí a vy o tom nemusíte ani vedieť. Preto je veľmi dôležité zaobchádzať so svojimi osobnými údajmi a údajmi z platobných kariet veľmi opatrne. Ako sa teda vyhnúť krádeži údajov z vašej kreditnej či debetnej karty?
Svoju platobnú kartu nikdy nenechávajte bez dozoru. Nedávajte ju cudzím osobám a nedovoľte aby obchodník počas platby s kartou odišiel mimo vášho zorného uhlu. Údaje z nej by si totiž mohol jednoducho naskenovať a použiť ich.
Pri strate alebo krádeži platobnej karty sa pokojne môže stať, že vám banka naúčtuje spoluúčasť do výšky maximálne 100 eur. Ak totiž nenahlásite stratu alebo krádež, môže banka považovať všetky operácie s kartou do nahlásanie za spoluúčasť na podvode. Našťastie sa voči niečomu podobnému dá poistiť, a poistku vybavíte niekedy aj priamo v banke.
Najviac využívanou formou krádeže údajov je tzv. skimming. Zlodeji pri tejto metóde nainštalujú na bankomat svoje vlastné zariadenie, ktoré má vlastnú klávesnicu a skenovacie zariadenie na kartu. Vďaka nim vedia v pomerne krátkom čase získať väčšie množstvo údajov z kariet. Ak však vyberáte peniaze pravidelne z rovnakých bankomatov, zmenu si všimnete veľmi rýchlo. Ak zaregistrujete niečo nezvyčajné, radšej si peniaze vyberte niekde inde a skutočnosť nahláste banke.
PIN kód je jedinný ochranný prvok, ktorý pri krádeži chráni vaše bankové konto. Najčastejšou chybou klientov je, ak si nevedia zapamätať svoj PIN kód a preto ho nosia so sebou v peňaženke na papieriku alebo na mobilnom telefóne. PIN kód by mala poznať len jediná osoba a nikto iný, dokonca ani pracovník banky. Je to ten najcitlivejší údaj - ten kto ho pozná, má plnú moc nad kartou. Rada na záver: pri každom zadávaní PIN kódu si druhou rukou prekryte ruku, ktorou kód zadávate, takto ho neuvidia ľudia za vami, ani špionážna kamera, ktorá by mohla byť namontovaná na bankomate.
Platiť platobnou kartou môžete prostredníctvom internetu rýchlo a jednoducho. Stačia vám k tomu štyri údaje: meno a priezvisko majiteľa, číslo karty, dátum expirácie a CVV resp. CVC kód. To znamená, že každý, kto vlastní tieto údaje má plnú moc na používanie platobnej karty. Preto si ich starostlivo strážte. Plaťte len prostredníctvom zabezpečnej platby.
Trojmiestny kód zo zadnej časti vašej platobnej karty si môžete pokojne zoškrabať, len si ho predtým niekde zapíšte alebo uschovajte. Ak vám totiž ukradnú platobnú kartu, bez týchto troch čísel ju nedokážu použiť.
Pohyby na účte si pravidelne kontrolujte. Či už prostredníctvom internet bankingu alebo prostredníctvom push notifikácií, resp. SMS správ. Viete tak promptne reagovať na krízové situácie v prípade krádeže.
Platobné karty s funkciou bezkontaktného platenia fungujú na princípe elektromagnetického pola a preto niektorí šikovní podvodníci dokážu pri platbe touto kartou na diaľku zistiť vaše platobné údaje. Dosah vašej platobnej karty je totiž v priemer od 10 do 100 cm. Našťastie sú bezkontaktné platby obmedzené na sumu 50 eur, takže aj v prípade krádeže neprídete o všetky peniaze.
Ak prídete o kartu krádežou alebo stratou, konajte okamžite. Čím skôr kartu zablokujete, tým väčšiu šancu máte, že nedošlo k jej zneužitiu. Noste so sebou v telefóne číslo na banku, prostredníctvom ktorého môžete danú skutočnosť nahlásiť. Ak ste prišli o kartu v zahraničí, takisto bezodkladne kontaktujte svoju banku.
Najnovšie články
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články