Oplatí sa v zahraničí vyberať hotovosť z bankomatu?

Roland Regely | rubrika: Článok | 18. 12. 2018
Výbery z bankomatu v zahraničí sú často diskutovanou témou, a to nielen počas dovolenkovej sezóny. Oplatí sa v zahraničí vyberať hotovosť z bankomatu a na čo si dávať pri výbere pozor?
Oplatí sa v zahraničí vyberať hotovosť z bankomatu?

Zdroj: Shutterstock

Výber je často spoplatnený nemalým poplatkom

Platobnú kartu je možné v zahraničí využívať nielen na platenie, ale aj na výber hotovosti z bankomatu - v dnešnej dobe nie je vôbec žiadny problém použiť ju na tento účel takmer kdekoľvek v zahraničí. Kým platba kartou je vo väčšine prípadov zdarma, tým za výber hotovosti z bankomatu si musíte priplatiť aj niekoľko eur. Je ale dôležité zohľadniť, že poplatok sa môže značne líšiť v prípade debetnej a kreditnej platobnej karty. Cudzia hotovosť je zvyčajne drahšia z banky ako z bankomatu. Záleží na výmennom kurze a výške poplatkov. 

 

Debetná platobná karta

Čo sa týka výberu hotovosti z bankomatu, vo všeobecnosti je odporúčané na tieto účely používať debetnú platobnú kartu. Doma aj v zahraničí.

Výber hotovosti z bankomatu je spoplatnený podľa konkrétnych podmienok banky, ktorá platobnú kartu vydala. Výber hotovosti debetnou platobnou kartou vás v ideálnom prípade nebude stáť nič. Balíky bankových služieb jednotlivých bánk často krát obsahujú niekoľko možností vybrať hotovosť z bankomatu mimo územia Slovenska.

Ak však poplatok za výber platíte, tak je mnohokrát určený ako pevne stanovená čiastka plus percentuálne vyjadrená časť vyberanej čiastky. Od výšky vyberanej sumy sa však poplatok neodvíja vo všetkých bankách. Poplatok za výber hotovosti z bankomatu v zahraničí sa môže vyšplhať až na niekoľko eur.

Niektoré banky však svojich klientov zvýhodňujú, ak vyberajú z bankomatu v rámci nadnárodnej bankovej skupiny. Niektoré banky majú v ponuke dokonca výbery z bankomatu po celom svete zdarma. Túto službu môžete k niektorým účtom získať zdarma, prípadne si za ňu priplatiť. Oplatí sa teda vopred si zistiť, kde budete môcť vyberať hotovosť s nižšími alebo nulovými poplatkami. 

Výmenný kurz pri nákupe valút (cudzej meny v hotovosti) na prepážke banky je zvyčajne menej výhodný ako kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako eur. Odborníci preto odporúčajú pre klienta vyberať hotovosť priamo v krajine, kde dovolenkuje. 

Kreditná platobná karta

Aj keď kreditná karta umožňuje výber hotovosti z bankomatu, obvykle sa neodporúča ju takto používať, a to ani na Slovensku, ani v zahraničí.

Na výber hotovosti z bankomatu sa v prípade kreditnej karty nevzťahuje bezúročné obdobie a poplatky za výber nie sú nízke. Je teda lepšie kreditnou kartou z bankomatu nevyberať.

Kreditnou kartou sa ale oplatí najmä platenie v obchodoch: platba „kreditkou“ v obchode je obvykle zdarma. Odporúča sa preto radšej na výber hotovosti z bankomatu v zahraničí použiť namiesto kreditnej karty debetnú platobnú kartu.

Neviete, aký je rozdiel medzi debetnou a kreditnou platobnou kartou? Prečítajte si článok: Nemýľte si kreditnú kartu s debetnou

Bankomaty s logom ATM

Pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí pomerne často narazíte nielen na klasické bankomaty prevádzkované konkrétnymi bankami, ale aj na bankomaty označené logom ATM.

Tie sú prevádzkované rôznymi spoločnosťami. Výber z bankomatu označeného ATM môže byť spoplatnený aj poplatkom, ktorý si účtuje jeho prevádzkujúca spoločnosť. Na tento poplatok vás bankomat pred samotným výberom upozorní, a vy sa tak môžete rozhodnúť, či tento poplatok akceptujete, alebo sa poobhliadnete a nájdete si bankomat, prostredníctvom ktorého nemáte výber hotovosti spoplatnený dvakrát. 

Obmedzenie v podobe maximálnej čiastky

Ďalšou situáciou, ktorá by mohla pri výbere z bankomatu počas zahraničnej cesty nastať, je obmedzenie v podobe maximálnej čiastky, ktorú je možné v miestnej mene vyberať. S obmedzením sa môžete stretnúť v niektorých krajinách, a tak, ak budete chcieť vybrať viac hotovosti ako je jednorazovo možné,  znamená to ďalší výber a tým pádom aj ďalší poplatok, ktorý vám bude naúčtovaný.

Vezmite si radšej dve platobné karty

Ak máte so sebou platobnú kartu, ktorú stratíte, poškodíte, alebo vám ju, nedajbože, ukradnú, tak to musíte banke čo najskôr telefonicky oznámiť, nechať ju okamžite zablokovať a tak zabrániť jej prípadnému zneužitiu. Novú platobnú kartu ale dostanete až po návrate domov a vy by ste tak pri absencii hotovosti mohli veľmi ľahko ostať na vytúženej dovolenke bez akýchkoľvek prostriedkov a prístupu k nim. Tejto extrémnej situácii sa môžete vyhnúť, ak do zahraničia vycestujete aspoň s dvomi platobnými kartami. Viac o platobných kartách sa dočítate v našom sprievodcovi: Všetko o platobných kartách

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Ako získavate hotovosť na dovolenke v zahraničí?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

15. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

Krajiny EÚ majú rôzne stropy pre platby v hotovosti. Na Slovensku je to 10 000 eur, v Českej republike je to 270 000 Kč. Dánsko tento rok limit znížilo a očakáva sa, že to isté urobia... celý článok

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

9. 10. 2024 | Redakcia

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

Okamžité SEPA platby si dnes môžu užívať klienti niektorých bánk na Slovensku. Čoskoro však bude tento expresný platobný spôsob dostupný všade. Banky ho postupne musia zaviesť do konca... celý článok

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

7. 10. 2024 | Redakcia

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

Sporiaci účet a termínovaný vklad predstavujú jednodúchý spôsob, ako sporiť a ukladať peniaze. Sporiaci účet zhodnocuje peniaze a pritom ponúka lepšiu disponibilitu, teda úspory si... celý článok