Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024
3. 3. 2025 | Redakcia

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.
Zdroj: Shutterstock
Ak ste si chceli v roku 2015 založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, museli ste ešte pred jej zápisom do obchodného registra vložiť na osobitný bankový účet značný finančný obnos. Potvrdenie banky o vložení príslušného vkladu spoločníka na osobitný účet sa následne prikladalo k návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra. Požadovaná výška peňažných prostriedkov vkladaná na účet pritom nebola zanedbateľná – ak ste chceli založiť spoločnosť s viacerými spoločníkmi a nemohli ste použiť nijaké nepeňažné vklady, bolo treba zhromaždiť aspoň 2.500 EUR; jediný spoločník musel zháňať až 5.000 EUR.
Od 1. 1. 2016 už nebude vďaka novele obchodného zákonníka potrebné vkladať peniaze určené na splatenie vkladov na bankový účet; k návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra postačí priložiť písomné vyhlásenie správcu vkladu o splatení vkladu. Len pre úplnosť dodajme, že správcom vkladu býva najčastejšie niektorý zo zakladateľov spoločnosti.
Od nového roku ušetríte aj na poplatkoch za zápis do obchodného registra – za zápis spoločnosti s ručením obmedzeným uhradíte po novom len 300,- EUR (do 31. 12. 2015 bol poplatok určený sumou 331,50 EUR).
Ak máte daňové nedoplatky, vyrovnajte ich čo najskôr – 1. 5. 2016 totiž nadobudne účinnosť novela daňového poriadku, podľa ktorej budú na zozname daňových dlžníkov figurovať všetci dlžníci, u ktorých úhrnná výška daňových nedoplatkov presiahla 170 EUR.
Zoznam daňových dlžníkov na svojich webových stránkach zverejňuje Finančné riaditeľstvo; do tohto zoznamu môžu nahliadnuť všetci vaši potenciálni obchodní partneri či veritelia. Netreba preto asi dodávať, že status dlžníka vášmu podnikaniu určite neprospeje. Pre úplnosť dodajme, že v súčasnosti sú u fyzických osôb zverejňované len informácie o daňových nedoplatkoch presahujúcich 17.000 EUR a u právnických osôb 170.000 EUR; stav sa posudzuje k 31. decembru predchádzajúceho roka. Po novom sa bude stav nedoplatkov aktualizovať k poslednému dňu kalendárneho mesiaca.
Od 1. 7. 2016 nadobúda účinnosť nový Civilný sporový poriadok, ktorý zavádza v oblasti vymáhania pohľadávok tzv. skrátene konanie v podobe upravených procesných pravidiel pre vydanie platobného rozkazu (zákon prináša najmä skrátenie lehôt pre úkony súdu).
Nový procesný predpis však úplne ruší tzv. zmenkový platobný rozkaz, ktorý zmenkovým veriteľom ponúkal značné procesné výhody, na ktoré už od júla 2016 nebude možné pomýšľať. Zásadnou výhodou konania v zmenkových veciach bola skutočnosť, že dlžník mal na podanie opravného prostriedku proti zmenkovému platobnému rozkazu (tzv. námietok) len 3 dni (lehota na podanie odporu proti klasickému platobnému rozkazu je až 15 dní). Ďalším bonusom bola pre veriteľov skutočnosť, že námietky museli obsahovať všetky argumenty, ktoré dlžník vznášal na obranu proti zmenkovému platobnému rozkazu – na doplnenie námietok po uplynutí trojdňovej lehoty súd neprihliadal. Od júla 2016 sa však tieto výhody pri uplatňovaní pohľadávok zo zmeniek strácajú.
Najnovšie články
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články