S riaditeľom BKS Bank Slovensko, s Joachimom Reitmeierom, sme sa rozprávali o banke, o Slovákoch a tak trochu o inom bankovaní.
1. Kto sú potenciálni klienti BKS Bank? Na akého klienta sa banka zameriava? Sústreďuje sa viac na firemnú klientelu, či skôr bežné obyvateľstvo?
Nestaviame na kvantitu, ale na kvalitu a profitujeme z vysokej miery odporúčania. Ponuka BKS Bank sa na Slovensku zameriava ako na firemných, tak aj súkromných zákazníkov. Naši poradcovia sú výborne vyškolení a riešenia, ktoré ponúkajú, nie sú „konfekčné“ ale „šité na mieru“. Na základe našej regionálne orientovanej štruktúry koncernu disponujeme flexibilitou a rýchlosťou a naši klienti môžu rátať s rýchlymi rozhodnutiami.
Od založenia prvej pobočky na Slovensku v roku 2011 sme náš sortiment krok za krokom rozšírili. Zatiaľ čo firemnej klientele ponúkame celú škálu produktov pre malé, stredné a veľké podniky, v oblasti privátnych klientov sa zameriavame najmä na financovanie bývania a vytváranie úspor. Samozrejme, ponúkame aj účty a platobné služby. Zavedenie prepážkových služieb je však naplánované na neskôr.
2. Od októbra si môžu klienti zjednať výhodný úver na financovanie bývania. Ako môže potenciálny klient o tento úver žiadať? Musí navštíviť pobočku?
U nás v BKS Bank má osobné poradenstvo našich klientov veľmi vysokú prioritu. Pri financovaní bývania je potrebné zvážiť mnoho aspektov, ktoré sa dajú najľahšie objasniť prostredníctvom osobného rozhovoru s klientom. Uzavretie úveru musí z právnych dôvodov taktiež prebiehať na pobočke. BKS Bank sa riadi zásadou poznaj svojho klienta. Stojí za zmienku, že naše podmienky sú v oblasti financovania bývania považované za najlepšie na trhu.
Všeobecné otázky týkajúce sa našej ponuky zodpovieme, samozrejme, aj telefonicky alebo e-mailom. Úvodné informácie získate na našej webovej stránke www.bksbank.sk.
3. BKS Bank má zatiaľ pomerne malú sieť pobočiek, chystáte sa rozširovať aj viac na východ Slovenska?
V súčasnosti ponúkame naše bankové služby v Bratislave, Banskej Bystrici a v Žiline. Naším cieľom je aj na Slovensku rásť krok za krokom. Otvorenie ďalšej pobočky v Košiciach je už taktiež naplánované.
V zásade sa BKS Bank rozširuje zodpovedne a z vlastných zdrojov. Vsadili sme na udržateľný a dlhodobý úspech. V súčasnosti zamestnáva koncern BKS Bank okolo 1100 pracovníkov na 59 miestach v Rakúsku, Slovinsku, Chorvátsku a Slovensku. Naším strednodobým cieľom je 65 filiálok do roku 2018.
4. Slovenský klient je do určitej miery konzervatívny, ťažko sa získava jeho dôvera. Obzvlášť, ak ide o pobočku zahraničnej banky....stretli ste sa s tým? Myslíte si, že sa Slováci zamýšľajú na tým, či si úver vezmú od banky alebo od pobočky zahraničnej banky?
Náš Inštitút sa aj na Slovensku stretáva s veľkou dôverou. Pozitívny vývoj v posledných rokoch je toho najlepším dôkazom. Zákazníci oceňujú náš profesionálny prístup a poradenstvo ako aj naše spravodlivé ceny.
Vzhľadom k viac ako 90 rokov bankovníctva, máme zdravú a stabilnú základňu. V Rakúsku sme v súčasnej dobe podľa Quality Austria vedení ako "vynikajúca spoločnosť". Veľmi pozitívne hodnotený je tiež náš záväzok k trvalej udržateľnosti, pre ktorý sme boli nedávno ocenení: Medzinárodne uznávaná ratingová agentúra zameriavajúca sa na výskum udržateľnosti OEKOM research AG udelila BKS Bank AG „status Prime“. Týmto patríme celosvetovo medzi najlepších v našom odbore.
Joachim Reitmeier MBA, (54),
má dlhoročné skúsenosti v oblasti bankovníctva. Okrem iného strávil 15 rokov svojej profesionálnej kariéry na vedúcich pozíciách v dcérskych spoločnostiach rakúskych bánk v susedných krajinách a pôsobil medzi inými aj na Slovensku. Popri zamestnaní absolvoval štúdium MBA. Od roku 2012 viedol riaditeľstvo BKS Bank v Burgenlande.
Čo sa týka súkromného života, Reitmeier žije vo Viedni v partnerskom vzťahu s hudobníčkou.
5. Okrem Slovenska má banka zastúpenie aj v iných európskych krajinách. Niektoré z bývalého východného bloku, iné zo západného. Vnímate rozdiel medzi správaním sa klientov?
Tieto trhy sa za posledné roky veľmi priblížili. Samozrejme existujú rozdiely, napríklad v príjmoch. Čiastočne sú však tieto rozdiely vyrovnané pomocou nižších životných nákladov a investícií do bývania. Existuje paralela medzi všetkými trhmi: Klienti oceňujú kvalitné poradenstvo, ktoré im BKS Bank ponúka.
Pokiaľ ide o financovanie bývania, vidíme na slovenskom trhu mnoho podobností s rakúskym trhom. Vhodné bývanie je rovnako dôležité pre klientov na Slovensku i v Rakúsku. Avšak musíme poznamenať, že túžba mať vlastnú nehnuteľnosť je na Slovensku ešte o niečo výraznejšia.
6. V ponuke banky nájdeme popri úvere na bývanie aj kontokorent na bývanie. Ako sa rozhodnúť, ktorý produkt je pre klienta vhodnejší? Aké bonitné nároky musí klient BKS Bank spĺňať?
Kontokorent na bývanie dopĺňa klasický úver na bývanie. Používa sa najmä na preklenutie krátkodobého nedostatku finančných prostriedkov, napríklad pri kúpe nehnuteľnosti. V žiadnom prípade sa nemôže kontokorent na bývanie použiť ako náhrada za úver. Z tohto dôvodu nie sú tieto produkty porovnateľné. Pri financovaní bývania sú naše požiadavky na bonitu klienta založené na bežných trhových štandardoch.
7. BKS Bank poskytuje aj produkty pre podnikateľov a živnostníkov. Nalákajte ich na niektorý Váš zaujímavý produkt:
Na Slovensku sa chceme zaradiť ako Boutigue-Bank a poskytovať na mieru šité riešenia. Spoločnosti oceňujú, okrem iného, naše rýchle rozhodnutia. O všetkých zákazníkov bude nami aktívne postarané, pričom kladieme veľký dôraz na našu odbornosť. Spolu s BKS-Leasing sme schopní integrálne sa postarať o našich firemných klientov.
Ďakujem za rozhovor a prajem banke úspešné podnikanie na Slovensku, Miroslava Hrášková, Finance.sk
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.