Už dávno neplatí, že drobné platby za tovary a služby sa oplatí platiť skôr v hotovosti. Taktiež platba kartou môže byť rýchlejšia než platba hotovosťou. Umožní to bezkontaktná technológia.
Čo znamená platiť bezkontaktne?
PayPass od Mastercard alebo PayWave od VISA je technológia, ktorá vám umožní platiť prostriedkami z vášho bežného účtu bez toho, aby ste museli zadávať PIN-kód.
Najčastejšie použitie je vlastniť platobnú kartu s PayPass alebo PayWave potom pri platení postačí priložiť kartu k terminálu a suma sa vám automaticky odpočíta.
V súčasnosti môžete pomocou PayPass alebo PayWave platiť len do výšky 20 eur. Pokiaľ by bola suma za tovary a služby vyššia, automaticky vás terminál vyzve, aby ste zadali váš PIN. Potom už platba prebieha ako klasické platenie platobnou kartou.
S PayPass alebo PayWave môžete platiť aj v zahraničí. Limit 20 eur však zostáva zachovaný. Pokiaľ by ste platili za tovar napríklad v Českej republike, môžete nakúpiť bez použitia PIN-kódu tovar v sume približne 500 korún českých.
Hlavná výhoda bezkontaktnej platby spočíva v jej rýchlosti. Stačí len priložiť k terminálu a môžete odísť. Je to rýchlejšie, než kým by ste vytiahli z peňaženky hotovosť a predavač vám vrátil výdavok.
Platiť bezkontaktne bolo najskôr možné na Slovensku len v Bratislave v obchodoch s rýchlym občerstvením. Ako prvá umožnila zaplatiť zákazníkom bezkontaktne známa bratislavská „krčmička“ Irish Pub a ako prvá banka, ktorá ponúkla svojim klientom túto službu bola Volksbank.
V súčasnosti už môžete platiť bezkontaktne v supermarketoch, v divadlách, na zjazdovkách či čerpacích staniciach....jednoducho všade tam, kde majú platobný terminál a kde je možné platiť platobnou kartou.
Ako môžete získať bezkontaktnú technológiu?
Vo vašej banke. Na Slovensku túto službu už poskytuje každá banka.
Ak vlastníte kartu, ktorá ešte je platná, ale nie je s touto technológiou, banka vám túto kartu môže vymeniť za novú bezplatne.
Platiť bezkontaktne sa dá aj inak, než platobnou kartou. Výhodou PayPass alebo PayWave je, že sa dá zabudovať aj do iných predmetov: do hodiniek, alebo do nálepky, ktorú si môžete nalepiť napríklad na mobilný telefón a tak pri platení vôbec nemusíte vyťahovať peňaženku.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.