Chcete potešiť svojich blízkych, no chýbajú vám peniaze? Krátkodobý výpadok finančných prostriedkov môžete preklenúť kreditnou kartou alebo tým, že využijete povolené prečerpanie.
Ak však viete, že budete potrebovať určitú sumu peňazí na dlhšiu dobu, oplatí sa vyžiť skôr spotrebný úver, prípadne nákup na splátky.
Kreditná karta alebo povolené prečerpanie
Kreditná karta vám umožní využiť prostriedky banky bezplatne aj na dobu dlhšiu ako jeden mesiac. Je však dôležité, aby ste ju vedeli správne použiť.
Nakupovať tovary a služby sa dá pomocou kreditnej karty on-line, ale aj priamo v obchode, bez poplatku. Pokiaľ by ste však chceli vybrať hotovosť z bankomatu, výrazne sa vám jej použitie predraží.
Prehľad poplatkov ku kreditným kartám nájdete v Porovnaní kreditnej karty.
Kreditná karta vypadá na prvý pohľad ako bežná platobná karta, avšak na rozdiel od platobnej karty platíte peniazmi banky. Banka vám umožní používať bezplatne tieto prostriedky v takzvanom bezúročnom období.
Bezúročné obdobie môže trvať 40 až 55 dní. Vyčerpanú sumu musíte k poslednému dňu bezúročného obdobia splatiť. Pokiaľ tak neurobíte, platíte banke úrok. Ten sa môže pohybovať okolo 20 % p.a.
Ak chcete vedieť o kreditných kartách viac, čítajte nášho sprievodcu: Kreditné karty
Nie každému vyhovuje sledovať neprekročenie kreditnej karty, prípadne používať kreditnú aj platobnú kartu. Taktiež bankovým klientom, ktorí nevyužívajú internetové bankovníctvo alebo využívajú len málo, sa môže viac oplatiť povolené prečerpanie.
Povolené prečerpanie predstavuje možnosť „ísť do mínusu“ na svojom bežnom účte. Pokiaľ platíte za tovary alebo služby vyššiu sumu než máte na účte, automaticky sa vám potrebná suma doplatí z povoleného prečerpania. Taktiež môžete vyberať hotovosť z bankomatu.
Prostriedky, ktoré máte v povolenom prečerpaní sa na prvý pohľad správajú ako vaše. Ako náhle sa vám na bežnom účte pripíše nejaká suma, napríklad výplata, hneď sa čerpanie „do mínusu“ vyrovná.
Pri povolenom prečerpaní však musíte počítať, že za sumu, ktorú čerpáte, platíte úrok. Úrokové sadzby sa pohybujú okolo 18 % ročne.
Čítajte viac o povolenom prečerpaní v našom sprievodcovi Povolené prečerpanie
a ponuky bánk si môžete pozrieť v Porovnaní povoleného prečerpania
Jak kreditná karta, tak aj povolené prečerpanie sa odporúča čerpať maximálne do výšky mesačného príjmu.
V prípade, že potrebujete vyššiu sumu, prípadne si potrebuje splátky rozdeliť na viac častí, oplatí sa vám využiť skôr spotrebný úver alebo nákup na splátky.
Spotrebný úver alebo nákup na splátky
Veľké obchodné reťazce ale aj menší obchodníci spolupracujú s úverovými spoločnosťami, ktoré vám umožnia kúpiť si priamy konkrétny tovar na splátky.
Napríklad takto môžete zakúpiť rôznu elektroniku alebo nábytok. Priamo u obchodníka podpíšete úverovú zmluvu a zaplatíte nejakú minimálnu sumu prípadne prvú splátku. Zvyšnú dlžnú sumu už splácate danej spoločnosti v pravidelných splátkach.
Obvykle musíte počítať s miernym navýšením a to podľa toho, aké vysoké sú jednotlivé splátky. Taktiež čím viac splátok, tým je väčšia suma, ktorú preplatíte.
Počítať s navýšením nemusíte automaticky. Obzvlášť teraz v období pred Vianocami sa snažia predajcovia uspieť v silnej konkurencii a umožnia vám nákup tovarov aj bez navýšenia.
Spotrebný úver sa oproti predchádzajúcim formám odlišuje vyplatí hlavne tím klientom, ktorí majú radi presný systém v určení výšky požičaného objemu a presne stanovených splátok. Taktiež je výhodnejší pre tých, ktorí si požičiavajú vyššiu sumu.
Úrokové sadzby sa pohybujú na nižších úrovniach, ako u povoleného prečerpania alebo kreditnej karte.
Využite naše Porovnanie spotrebných úverov a dozviete sa viac o aktuálnych úrokových sadzbách a poplatkoch.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.