Slováci síce sporia, ale nie príliš efektívne

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 8. 10. 2013
Slováci si síce sporia, avšak väčšina z nich na sporenie používa najmenej výnosnú formu zhodnocovania úspor v podobe bežného účtu.
Slováci síce sporia, ale nie príliš efektívne

Zdroj: Shutterstock

Väčšina Slovákov si sporí

86 % Slovákov si síce sporí, avšak väčšina z nich na či už pravidelné alebo príležitostné sporenie používa bežný účet, ktorý sa nevyznačuje atraktívnymi úrokovými sadzbami. Teda aspoň v porovnaní so sporiacim účtom či termínovaným vkladom s pevnou dobou viazanosti. Na túto skutočnosť poukazujú výsledky prieskumu spoločnosti Pioneer Investments, podľa ktorého si peniaze bokom odkladá pravidelne 52 % respondentov prieskumu, zhruba tretina nepravidelne podľa finančnej situácie a 14 % opýtaných si peniaze neodkladá vôbec. 

Bežný bankový účet na sporenie využíva 70 % Slovákov
Bežný bankový účet na sporenievyužíva 70 % Slovákov, aj napriek takmer nulovému zhodnoteniu. "Finančná rezerva na krytie neočakávaných výdavkov alebo pre prípad výpadku príjmov je dôležitá a mala by byť ideálne vo výške šiestich mesačných príjmov. Veľká väčšina slovenského obyvateľstva však necháva časť úspor zaháľať na bežných účtoch, kde peniaze vplyvom inflácie a kvôli poplatkom na hodnote skôr strácajú," informuje country manažér Pioneer Investments SR Miroslav Ovčarik. (Zdroj: TASR)

Na sporenie je preto vhodné využiť namiesto bežného účtu účet sporiaci, na ktorm máte prostriedky zväčša k dispozícii kedykoľvek potrebujete, prípadne termínovaný vklad. 

Sporiaci účet: pravidelné i nepravidelné sporenie
Sporiaci účet je vhodný pre pravidelné, ale i nepravidelné sporenie prostriedkov. Sporiť je možné si pravidelne, napríklad formou trvalého príkazu, alebo nepravidelne podľa finančných možností. Niektoré banky ponúkajú možnosť určenia si výšky zostatku na bežnom účte a suma, ktorá tento zostatok presiahne, sa presunie na sporiaci účet. Finančné prostriedky vložené na sporiacom účte si môžete kedykoľvek vybrať bez akýchkoľvek sankcií, ale dajte pozor na to, že to platí iba v prípade sporiacich účtov uzavretých bez výpovednej lehoty. Ak si uzavriete sporiaci účet s výpovednou lehotou, akékoľvek siahnutie na vložené prostriedky pred výpovednou lehotou sa nezaobíde bez sankčných poplatkov.

Porovnanie sporiacich účtov
Aké úrokové sadzby ponúkajú banky na sporiacich účtoch? Pravidelne vám prinášame ich porovnanie. Októbrové sadzby môžete porovnať v článku:Sporiace účty: úročenie upravilo niekoľko bánk!

Termínovaný vklad: uloženie peňazí na stanovenú dobu
Termínovaný vklad je vhodný najmä pre tých, ktorí preferujú bezpečné uloženie peňazí na pevne stanovenú dobu. Výhody termínovaného vkladu je odporúčané využiť aj tým ľuďom, ktorí majú na bežnom účte viac prostriedkov, ktoré v nasledujúcich mesiacoch neplánujú použiť. Na rozdiel od sporiaceho účtu je konkrétna výška úrokovej sadzby závislá nielen od objemu vami vložených peňažných prostriedkov, ale hlavne od dĺžky vkladu. Na termínovaný vklad je možné môžu uložiť prostriedky na niekoľko týždňov, mesiacov alebo rokov. Dĺžka vkladu sa pri jednotlivých produktoch a bankách líši, spravidla je to však od 7 dní, pár mesiacov až po niekoľko rokov. Termínované vklady patria k vyhľadávaným sporiacim produktom, a to najmä preto, že sú bezpečné, jednoduché a tiež spadajú pod ochranu vkladov.

Porovnanie termínovaných vkladov
Prehľad jednotlivých eurových termínovaných vkladov si môžete pozrieť v našom sprievodcovi: Porovnanie termínovaných vkladov.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

3. 3. 2025 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.

Potrebujem nový účet? A čo dvojité zdanenie? Transakčná daň je stále plná nejasností

24. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Potrebujem nový účet? A čo dvojité zdanenie? Transakčná daň je stále plná nejasností

Daň z finančných transakcií, ktorá má nadobudnúť účinnosť v apríli 2025, prináša so sebou množstvo nejasností a otázok. Hoci novela zákona sprísňuje pravidlá a zamedzuje obchádzaniu... celý článok

Na hory bez „kešu“. Slováci chcú na dovolenke platiť kartou, inak odídu

30. 1. 2025 | Redakcia

Na hory bez „kešu“. Slováci chcú na dovolenke platiť kartou, inak odídu

Slovenské hory sa stávajú top destináciou pre zimnú dovolenku, pričom až 80 % Slovákov plánuje stráviť svoju zimnú dovolenku práve tam. Aj keď tradičná lyžovačka stále patrí medzi obľúbené... celý článok

Výplata na účte do pár sekúnd: Od 9. januára sú okamžité platby povinné

7. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Výplata na účte do pár sekúnd: Od 9. januára sú okamžité platby povinné

9. januára 2025 sa bankovníctvo v eurozóne dočká revolučnej zmeny, keď všetky banky budú musieť umožniť prijímanie SEPA okamžitých platieb. Táto novinka znamená, že finančné prostriedky... celý článok

Produkt, o ktorom vám banky nepovedia: Stačí mať nízky dôchodok a máte ho zdarma

24. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Produkt, o ktorom vám banky nepovedia: Stačí mať nízky dôchodok a máte ho zdarma

Seniori a ďalšie nízkopríjmové skupiny majú nárok na základný bankový produkt, ktorému sa hovorí aj legislatívny účet. Banka vám ho po splnení podmienok poskytne bezplatne. Veľa ľudí... celý článok