Sporiaci účet
Prvou možnosťou je otvoriť si sporiaci účet. Často je však doplnkom bežných účtov. Sporiť si na ňom môžete pravidelne prostredníctvom trvalého príkazu alebo nepravidelne podľa vašich finančných možností. Výška úrokovej sadzby závisí často od zostatku na vašom sporiacom účte.
Aké úročenie ponúkajú banky na jednotlivých sporiacich účtoch? V našom porovnaní sporiacich účtov nájdete prehľad aktuálnych úrokových sadzieb a poplatkov vzťahujúcich sa k týmto účtom. Porovnávajte!
Termínovaný vklad
Termínovaný vklad je populárnym produktom na sporenie. Je vhodný najmä pre tých, ktorí preferujú bezpečné uloženie peňazí na pevne stanovenú dobu. Na rozdiel od sporiaceho účtu je konkrétna výška úrokovej sadzby závislá nielen od objemu vami vložených peňažných prostriedkov, ale hlavne od dĺžky vkladu. Pri založení termínovaného vkladu si preto zvolíte dobu, počas ktorej si na vklade necháte prostriedky zhodnocovať. Dĺžka vkladu sa pri jednotlivých produktoch a bankách líši, spravidla je to však od 7 dní, pár mesiacov až po niekoľko rokov. V prípade predčasného výberu vám v prípade termínovaného účtu hrozí riziko, že sa vám získaný úrok rozplynie v sankciách. Termínované vklady sú ľahko dostupné. V ponuke ich majú až na výnimky všetky banky na našom trhu. Vklad si u väčšiny z nich zriadite zdarma. Bezplatné je aj vedenie termínovaného účtu.
Aké sú výhody termínovaného vkladu?
Zhodnotenie voľných peňažných prostriedkov na termínovanom vklade je vyššie než u bežných účtov
Pri väčšine bánk sa stretnete s bezplatným zriadením a vedením termínovaného účtu
Termínovaný vklad je poistený podľa Zákona o bankách
Termínovaný vklad je ľahko dostupný
Správa termínovaného vkladu je časovo nenáročná.
Aké sú nevýhody termínovaného vkladu?
Za predčasný výber peňazí z účtu si banky účtujú sankčné poplatky a niekde sa peniaze nedajú predčasne vybrať vôbec
Pri rastúcej infláciu dochádza k znehodnoteniu vkladov
Z úrokov z vkladu platíte daň
Banky podmieňujú pri uzatvorení vkladov minimálne čiastky
Niektoré banky nedovoľujú vkladať na termínovaný vklad ľubovoľné čiastky
Pri vkladoch v cudzích menách musíte počítať s rizikom vyplývajúcim z pohybu devízových kurzov voči domácej mene.
Aké úročenie ponúkajú banky na jednotlivých termínovaných vkladoch? Porovnávajte!
Stavebné sporenie
Pre každého, kto si chce pravidelne sporiť pomerne malé čiastky a neplánuje využitie peňazí skôr ako o šesť rokov, nie je nič výhodnejšie ako stavebné sporenie. Stavebné sporenie je založené na myšlienke, že sporiteľ si svojimi vkladmi nasporí časť prostriedkov, ktoré potrebuje na zlepšenie svojho bývania, pričom sa mu na účet pripisuje štátna prémia a úrok. Pre rok 2013 je určená štátna prémia vo výške 11,5% z ročného vkladu, najviac v hodnote 66,39 €. Na získanie maximálnej výšky štátnej prémie je potrebné vložiť v roku 2013 vklady vo výške 577,30 €. Štátna prémia nepodlieha dani z príjmu a zvyšuje nasporenú sumu na účte stavebného sporenia. Výhodou stavebného sporenia tiež je, že nie je nevyhnutné platiť pravidelne každý mesiac. Prostriedky je možné odvádzať na účet v stavebnej sporiteľni kedykoľvek počas roka a v akýchkoľvek čiastkach. Je určené pre každého, kto si chce zadovážiť, zrekonštruovať alebo zmodernizovať nehnuteľnosť. Po 6 rokoch je však možné využiť nasporené finančné prostriedky ľubovoľne, bez dokladovania účelovosti ich použitia.
Životné poistenie
Životné poistenie pre prípad smrti alebo dožitia je klasickou formou zabezpečenia vás a vašich blízkych. Okrem toho životné poistenie v sebe zahŕňa sporiacu zložku. Jeho nespornou výhodou je ochrana pred finančnými dôsledkami závažných životných situácií, akými sú úraz alebo vážne ochorenia. Životné poistenie členíme z hľadiska jeho charakteru na kapitálové a investičné. Aký je medzi nimi rozdiel?
Kapitálové životné poistenie predstavuje formu poistenia spojenú so zhodnocovaní prostriedkov, čiže sporením. Kapitálové životné poistenie je v porovnaní s inými finančnými produktmi zaujímavé predovšetkým tým, že vám garantuje zhodnotenie vašich peňazí technickou úrokovou mierou. Ide o vopred vyhlásené zhodnotenie, ktoré vám poisťovňa vyplatí pri kapitálových životných poisteniach. Okrem technickej úrokovej miery vám obvykle poisťovňa vyplatí aj podiel z výnosov, ktoré získa z kapitálu vybratom na poistnom. Vy však nemôžete investovanie svojich prostriedkov nijak ovplyvňovať, miera a rizikovosť zhodnocovania sporiacej zložky je výhradne v rukách poisťovne. Poisťovňa sa pri kapitálovom životnom poistení zaviaže vyplatiť vám za určitú dobu jeho poistnú čiastku. Z tohto dôvodu musí poisťovňa poistné investovať takým spôsobom, aby mala požadovanú čiastku na konci poistnej doby k dispozícii. Prostriedky z poistného musia teda byť investované veľmi bezpečne. Je teda jasné, že v takomto portfóliu spravidla bývajú v najväčšej miere zastúpené síce menej výnosné, ale nízko rizikové dlhopisy.
Investičné životné poistenie: jeho charakter je od kapitálového poistenia úplne iný, aj keď na prvý pohľad vyzerá takmer identicky. Jeho rozdielnosť spočíva najmä v tom, že vám poisťovňa ponúka možnosť časť svojich prostriedkov zhodnocovať prostredníctvom investovania. Investičné životné poistenie v sebe kombinuje poistnú ochranu s možnosťou dosiahnuť veľmi zaujímavé zhodnotenie. Umožní vám zvoliť si vlastnú investičnú stratégiu, a tým ovplyvňovať výnosnosť sporiacej zložky vášho poistenia. Jednoducho povedané, poisťovňa vám negarantuje minimálnu výšku zhodnotenia a všetko riziko spojené s investovaním pripadne na vás. Poistné určené na investovanie je alokované do fondov, ktorých podkladové aktíva tvoria rôzne druhy finančných nástrojov, najmä podielové listy podielových fondov. Zvolíte si z ponuky niekoľko investičných fondov líšiacich sa predpokladaným zhodnotením finančných prostriedkov a odstupňovanou mierou rizika. Miera dosiahnutého zhodnotenia je teda závislá na vami zvolenej investičnej stratégií. Poisťovne spravidla ponúkajú aj portfólia, ktoré sú prispôsobené rizikovému profilu klienta, napríklad vyvážené či dynamické portfólio.