V uplynulých dňoch sa niekoľko Slovákov stalo obeťou skimmingu
V uplynulých dňoch sa niekoľko Slovákov stalo obeťou skimmingu, teda neoprávneného odcudzenia peňazí z bankového účtu. Pri tzv. skimmingu dochádza k skopírovaniu údajov z magnetického prúžku platobnej karty na inú kartu bez toho, aby ste o tom vedeli. Skimmermi nazývame tie zariadenia, ktoré údaje z magnetického prúžku načítajú a sú väčšinou umiestnené do bankomatu tak, aby vyzerali ako jeho súčasť. A vy tak namiesto do bankomatu vložíte svoju platobnú kartu do tohto skimmera, ktorý si údaje z vašej karty načíta do svojej pamäte a podvodníci ich zneužijú pre svoje vlastné obohatenie.
Za skimmingom stoja zväčša veľmi dobre organizované skupiny, ktoré väčšinou zneužijú „ukradnuté“ údaje mimo krajinu, v ktorej ich získali. Pri výbere hotovosti z bankomatu je teda dobré mať sa na pozore. Zneužitiu platobnej karty sa pri dodržiavaní určitých pravidiel dá zabrániť. Odporúča sa dodržiavať nasledovné rady a pravidlá:
Hneď ako dostanete platobnú kartu, nezabudnite si ju na zadnej strane podpísať. Nepoužívajte v žiadnom prípade tlačené písmo a použite ideálne takú fixku, ktorá je odolná a po niekoľkých týždňoch či mesiacoch sa nezmaže. Nezabudnite si urobiť kópiu podpisového vzoru.
Zapamätajte si svoj PIN kód, nikdy ho nemajte napísaný niekde v peňaženke alebo dokonca na svojej platobnej karte. Ak si ho nedokážete zapamätať, využite radšej možnosť zmeny PIN kódu cez bankomaty na číslo, ktoré si ľahko zapamätáte. Takisto ho nikomu neprezrádzajte – ani svojim blízkym. PIN kód by tiež nemal obsahovať opakujúce sa číslice, po sebe idúce číslice či kopírovať dôležité dátumy, ako napríklad dátum narodenia.
Odporúča sa nosiť platobnú kartu oddelene od finančnej hotovosti a vašich osobných dokladov. Pravidelne kontrolujte, či máte svoju platobnú kartu stále pri sebe, uisťujte sa priebežne, či ste ju niekde nezabudli alebo nestratili – najmä ak ňou často platíte.
Pri výbere peňazí z bankomatov je dôležité byť veľmi obozretný – skontrolujte, či nie sú uvoľnené spoje alebo niektoré časti uvoľnené či podozrivo pohyblivé. Ak zaregistrujete na bankomate, z ktorého si vyberáte hotovosť, niečo zvláštne alebo si všimnete neštandardné správanie bankomatu, ihneď kontaktujte príslušnú banku alebo políciu a peniaze si z tohto bankomatu určite nevyberajte.
Kartu majte stále na očiach a nikdy ju nedávajte z rúk. Ak platíte kartou pri pokladni, tak personál by s vašou kartou nemal nikam odchádzať alebo s ňou iným nezvyčajným spôsobom narábať či manipulovať. Obsluhu požiadajte o to, aby priniesla prenosný POS terminál namiesto toho, aby odchádzala s vašou kartou preč. Vždy ta tiež uistite, že karta, ktorá vám je vrátená, je skutočne tá vaša. PIN zadávajte takým spôsobom, aby ho obsluha nevidela, prípadne ju požiadajte o to, aby sa otočila.
Ak zadávate v bankomate alebo v obchode pri pokladni svoj PIN kód, zakryte číselník radšej telom a rukou. Zabránite tým nechcenému odpozorovaniu kódu. Dajte si tiež veľký pozor na to, aby vás pri výbere peňazí niekto nesledoval a nedostal sa k vášmu PIN kódu. Skontrolujte, či človek, ktorý stojí za vami, dodržiava bezpečnú vzdialenosť, ideálne 2 metre.
Aj vy môžete odhaliť podvod!
Pri výbere hotovosti z bankomatu či platbe kartou u obchodníka je veľmi dôležité byť nanajvýš obozretný. Ak zaznamenáte neštandardné správanie bankomatu či podozrivé správanie obsluhy, ihneď kontaktujte svoju banku alebo políciu. Mnoho prípadov podvodného zneužitia platobných kariet je odhalených najmä vďaka všímavosti klientov.