Pre mnohých sa platobná karta stala neoddeliteľnou súčasťou života a takmer každý z nás ju využíva nielen na bežné nákupy či platby v reštaurácii, ale aj počas zahraničnej dovolenky. Ako sa však karta má „správne“ používať a čo je nutné urobiť v prípade jej odcudzenia? Ak sa chcete vyhnúť prípadným problémom a komplikáciám, odporúča sa dodržiavať nasledovné rady a pravidlá:
1. Hneď ako dostanete platobnú kartu, nezabudnite si ju na zadnej strane podpísať. Nepoužívajte v žiadnom prípade tlačené písmo a použite ideálne takú fixku, ktorá je odolná a po niekoľkých týždňoch či mesiacoch sa nezmaže. Nezabudnite si urobiť kópiu podpisového vzoru.
2. Zapamätajte si svoj PIN kód, nikdy ho nemajte napísaný niekde v peňaženke alebo dokonca na svojej platobnej karte. Ak si ho nedokážete zapamätať, využite radšej možnosť zmeny PIN kódu cez bankomaty na číslo, ktoré si ľahko zapamätáte. Takisto ho nikomu neprezrádzajte – ani svojim blízkym.
3. Odporúča sa nosiť platobnú kartu oddelene od finančnej hotovosti a vašich osobných dokladov. Pravidelne kontrolujte, či máte svoju platobnú kartu stále pri sebe, uisťujte sa priebežne, či ste ju niekde nezabudli alebo nestratili – najmä ak ňou často platíte.
4. Kartu majte stále na očiach – ak platíte kartou pri pokladni, tak personál by s vašou kartou nemal nikam odchádzať alebo s ňou iným nezvyčajným spôsobom narábať či manipulovať. Vždy ta tiež uistite, že karta, ktorá vám je vrátená, je skutočne tá vaša.
5. Majte taktiež vždy na pamäti, že sa nejedná len o obyčajnú kartu. Platobná karta totiž predstavuje bezhotovostnú formu vašich peňazí. Buďte prítomní pri každej platbe platobnou kartou.
6. Kartou sa odporúča platiť len na dôveryhodných obchodných miestach a internetových serveroch. Pravidelne si kontrolujte výpis z účtu, ktorý dostávate poštou, osobne na pobočke a elektronicky. Všetky uskutočnené transakcie sa musia zhodovať.
7. Ak platíte kartou a transakciu sa z nejakého dôvodu nepodarilo zrealizovať, zaznačte si všetky potrebné údaje a nechajte si doklad o platbe v hotovosti v prípade reklamácie, teda prípadu, že by sa táto položka náhodou objavila vo vašom výpise.
8. Ak zadávate v bankomate alebo v obchode pri pokladni svoj PIN kód, zakryte číselník radšej telom a rukou. Zabránite tým nechcenému odpozorovaniu kódu.
9. Majte pri sebe núdzové telefónne číslo na banku, ktorá vám vašu platobnú kartu vydala, aby ju mohla ihneď zablokovať. V prípade straty karty alebo jej odcudzenia a vám toto číslo výrazne uľahčí komunikáciu s bankou.
10. Pozor na neustále narastajúci výskyt skimmingu či počítačovej kriminality
Skimming, resp. podvodné načítanie údajov z magnetického prúžku platobných kariet v bankomatoch, je celosvetovým fenoménom. Ide o metódu, ktorú zaraďujeme medzi podvody s platobnými kartami. Pri tzv. skimmingu dochádza k skopírovaniu údajov z magnetického prúžku platobnej karty na inú kartu bez toho, aby ste o tom vedeli. Skimmermi nazývame tie zariadenia, ktoré údaje z magnetického prúžku načítajú a sú väčšinou umiestnené do bankomatu tak, aby vyzerali ako jeho súčasť. A vy tak namiesto do bankomatu vložíte svoju platobnú kartu do tohto skimmera, ktorý si údaje z vašej karty načíta do svojej pamäte. Za skimmingom stoja zväčša veľmi dobre organizované skupiny, ktoré väčšinou zneužijú „ukradnuté“ údaje mimo krajinu, v ktorej ich získali.
Čo sa týka fenoménu počítačovej kriminality, obeťou sa môžete stať veľmi jednoducho, ani si to nemusíte uvedomiť. Podvodníci sa napríklad často snažia získať prístupové údaje k cudziemu internetovému bankovníctvu s cieľom zneužiť ich pre svoje vlastné obohatenie. Podvodník sa može snažiť vylákať z vás napríklad informácie ako číslo karty, kód nad magnetickým prúžkom, tzv. CVV/CVC ochranný kód, ďalej napríklad prístupové údaje do internetového bankovníctva (identifikačné číslo, heslo či iné bezpečnostné údaje). K získaniu týchto doverných informácií využívajú podvodné e-maily, ktoré na prvý pohľad vzbudzujú dojem, že sú odosielané priamo z e-mailovej adresy vašej banky. Majte však na pamäti, že banka nemá akýkoľvek dôvod tieto informácie od vás požadovať!