Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024
3. 3. 2025 | Redakcia

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.
Zdroj: Shutterstock
Sporiaci účet poskytuje vyšší úrok ako bežný účet
Slovenská banková asociácia definuje sporiaci účet ako vkladový produkt, ktorý je akousi „kombináciou“ bežného účtu a termínovaného vkladu. Sporiaci účet je moderným doplnkom mnohých bežných účtov - býva spravidla súčasťou bežného účtu, ktorý si v banke otvoríte alebo ho banky poskytujú ako samostatný finančný produkt. Sporiť si na ňom môžete pravidelne prostredníctvom trvalého príkazu, alebo nepravidelne podľa vašich finančných možností. Sporiaci účet zväčša poskytuje vyššie úrokové sadzby ako bežný účet, avšak spravidla nižšie, než vklad termínovaný. Na druhej strane, sporiace účty lákajú vyššou mierou zhodnotenia oproti bežným účtom. Výška úrokovej sadzby zvyčajne závisí od zostatku na vašom sporiacom účte. Môže sa pohybovať v určitých pásmach podľa výšky zostatku alebo platí pre celý zostatok na účte. Finančné prostriedky vložené na sporiacom účte si môžete kedykoľvek vybrať bez akýchkoľvek sankcií, ale dajte pozor na to, že to platí iba v prípade sporiacich účtov uzavretých bez výpovednej lehoty.
Inteligentné sporenie alebo využívanie automatických prevodov medzi sporiacim a bežným účtom
Banky tiež často ponúkajú založenie automatických prevodov medzi sporiacim a bežným účtom. Ako tieto automatické prevody fungujú? Na bežnom účte si nastavíte horný limit (čiastku, ktorá zodpovedá vašim mesačným výdavkom), napríklad 650 €. Pokiaľ je zostatok na vašom bežnom účte vyšší, než nastavená suma, tak banka čiastku, ktorá tento limit presahuje, automatický prevedie na sporiaci účet. Podobne je možné nastaviť si aj dolný limit. Ak zostatok na bežnom účte klesne pod túto hranicu, automaticky sa na ňu prevedú peniaze zo sporiaceho účtu. Založenie automatických prevodov medzi sporiacim a bežným účtom ponúkajú banky väčšinou zdarma a mnohé z nich nespoplatňujú ani samotné automatické prevody medzi sporiacim a bežným účtom.
Výhody sporiaceho účtu
Nevýhody sporiaceho účtu
Termínovaný účet a jeho výhody
Termínovaný vklad vám rovnako ako sporiaci účet umožní dočasné zhodnotenie finančných prostriedkov. Ide však o jednorazový vklad, nejde teda o účet, na ktorý si môžte nechávať posielať svoju výplatu. Prostredníctvom termínovaného účtu sa určitý čas (termín) vaše peniaze úročia príslušnou úrokovou sadzbou. Narozdiel od sporiaceho účtu je konkrétna výška úrokovej sadzby závislá nielen od objemu vami vložených peňažných prostriedkov, ale predovšetkým od dĺžky vkladu. Dĺžka vkladu sa pri jednotlivých produktoch a bankách líši, spravidla je to však 1, 3, 6, 9, 12, 24 či 36 mesiacov.
Prednosti termínovaného účtu
Nedostatky termínovaného účtu
Sporiace účty sú výhodným a flexibilným prostriedkom dočasného zhodnotenia voľných peňažných prostriedkov. Umožnia vám prístup k nasporeným peniazom prakticky kedykoľvek. K obľúbeným produktom však patria aj termínované vklady, ktoré sú vhodné najmä pre tých, ktorí preferujú bezpečné uloženie peňazí na pevne stanovenú dobu. V prípade predčasného výberu vám totiž v prípade termínovaného vkladu hrozí riziko, že sa vám získaný úrok rozplynie v sankciách.
Najnovšie články
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články