Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024
3. 3. 2025 | Redakcia

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.
Zdroj: Shutterstock
S Štefanom Panenkom, riaditeľom odboru produktov Slovenskej sporiteľne sme diskutovali o možnostiach krátkodobého sporenia.
1.Termínované vklady stále patria k najvyhľadávanejším sporiacim produktom a aj keď klientom neponúkajú toľko výhod ako napr. sporiace účty, stále sa využívajú a častokrát uprednostňujú. Prečo je tomu tak? Ovplyvňuje to fakt, že sú na trhu už pomerne dlho?
Termínované vklady sú jednoduché, bezpečné a spadajú pod ochranu vkladov, preto patria k najvyhľadávanejším sporiacim produktom na trhu. Väčšina populácie nie je natoľko odborne znalá, aby zhodnocovala svoje finančné prostriedky prostredníctvom cenných papierov, podielových fondov a pod.. Ľudia vyhľadávajú stabilný a bezpečný výnos. Najmä počas krízy a po nej sú ľudia citlivejší na riziko.
2. Na termínovaný vklad si klienti môžu uložiť prostriedky na týždne, mesiace alebo roky. O akú dobu viazanosti vkladu je najväčší záujem?
Najčastejšie si klienti volia viazanosť svojich vkladov na 2 až 3 roky. Je to trochu dlhšia viazanosť ale na druhej strane vyššia úroková sadzba.
3. Termínovaný vklad je možné viesť aj v zahraničnej mene. Ktorá mena je momentálne „v kurze“ a kedy sa vklad v zahraničnej mene oplatí viac než v eurách? Aký typ klientov uprednostňuje termínované vklady v zahraničnej mene?
V malých objemoch sa cudzia mena oplatí držať len v prípade, že ju klient pravidelne využíva, napr. veľa cestuje či pracuje v zahraničí. V súčasnosti sú úrokové sadzby na termínovaných vkladoch v cudzej mene nižšie ako na termínovaných vkladoch v eurách. Netreba však zabúdať na to, že vklad uložený v cudzej mene sa môže zhodnocovať či znehodnocovať aj pohybom výmenného kurzu cudzej meny voči euru.
4. Ako som v úvode spomínala, klienti majú v súčasnosti na výber viacero sporiacich produktov. Rozhodne nie všetky sú výhodné pre všetkých. Akým kritériom by sa mal klient riadiť eventuálne akú otázku by si mal klient položiť, keď rozmýšľa nad tým, kam s dočasne voľnými prostriedkami?
Ako prvú by si ľudia mali zodpovedať otázku, na ako dlho môžu zaviazať peniaze, ktoré sa chystajú vložiť či investovať, čiže určiť si dĺžku viazanosti. Dôležitým kritériom je bezpečnosť vložených, resp. investovaných peňazí. Nemenej dôležitým kritériom je banková likvidita, teda schopnosť banky splniť platobné záväzky voči vkladateľom.
5. Špecialitou Slovenskej sporiteľne sú vkladné knižky. Nie je tento produkt skôr prežitkom z minulých čias?
V Slovenskej sporiteľni je stále veľký počet klientov, ktorí majú o tento produkt záujem.
6. Pre akých klientov je výhodné investovať do cenných papierov? Je potrebné počítať s nejakou minimálnou výškou vkladu? Aký je pomer medzi rizikom a výnosom?
Každopádne to musia byť klienti s aspoň minimálnymi znalosťami finančných trhov, ktorí si uvedomujú, že s investovaním do cenných papierov je spojené aj riziko. Minimálna výška vkladu je individuálna a závisí od produktu, do ktorého chce klient investovať.
Pomer medzi rizikom a výnosom je tiež iný pri investovaní do dlhopisového podielového fondu a pri investovaní do akcií nejakej začínajúcej spoločnosti. Platí však, že čím vyššie riziko, tým je očakávaný výnos vyšší. V prípade negatívneho vývoja na trhu je potrebné brať do úvahy aj možnú stratu.
Ak sa klient rozhodne investovať do podielového fondu, musí rátať s investičným horizontom, ktorého dĺžka závisí od druhu cenných papierov, do ktorých fond investuje. Pri dlhopisoch je investičný horizont spravidla kratší. Naopak, ak fond investuje do akcií, investičný horizont je dlhší.
Ďakujem za rozhovor,
Miroslava Hrášková, Finance.sk
Najnovšie články
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články