Slováci si môžu bez obmedzení zadovážiť nehnuteľnosť v zahraničí
Nehnuteľnosť si na Slovensku môže zaobstarať prakticky ktokoľvek, kto má dostatok finančných prostriedkov na jej kúpu. Slovák aj cudzinec. Neexistuje žiadne obmedzenie vo forme požadovaného štátneho občianstva alebo miesta trvalého pobytu. Trh sa otvoril pre všetkých a zákony nikoho neobmedzujú a nediskriminujú. Platí to však aj opačne, Slováci si môžu bez akýchkoľvek obmedzení zadovážiť nehnuteľnosť v zahraničí. V súčasnosti je dokonca kúpa nehnuteľnosti v zahraničí trendovou záležitosťou.
Atraktívnou lokalitou je Chorvátsko, orientálne Turecko či exotický Egypt
Kúpa nehnuteľností sa Slovákom finančne oplatí nielen v susedných krajinách, ale aj v obľúbených dovolenkových destináciách. Populárnymi sú v súčasnosti najmä prímorské letoviská pre rekreačné, športové alebo iné účely. Po vstupe Slovenska do Európskej únie sa zvýšil záujem Slovákov o kúpu nehnuteľností v susednom Rakúsku, Maďarsku, či Českej republike alebo v prímorských letoviskách Bulharska, Chorvátska, Španielska a Grécka. Atraktívnou lokalitou sa stal aj exotickejší Egypt či orientálne Turecko.
Chcete si kúpiť nehnuteľnosť v Chorvátsku?
V Chorvátsku si ako cudzinec môžte kúpiť nehnuteľnosť ihneď po vydaní povolenia ministerstvom spravodlivosti. Povolenia sa vydávajú občanom tých krajín, s ktorými má Chorvátsko podpísané recipročné zmluvy. Slovensko nie je výnimkou. Podpísané kúpne zmluvy je ale potrebné podať na príslušný súd, ktorý preskúma, či sú z právneho hľadiska v poriadku.
Aké sú výhody nehnuteľnosti v Chorvátsku?
- Trh s nehnuteľnosťami sa veľmi rýchlo rozrastá a má veľký potenciál do budúcnosti,
- Kultúrne zvyky a jazyk sú veľmi blízke slovenským,
- Náklady na pobyt nie sú vyššie ako na Slovensku.
Nemáte na kúpu dostatok hotovosti?
Ak si chcete kúpiť nehnuteľnosť v zahraničí, musíte mať v prvom rade dostatočnú finančnú hotovosť. Ak nemáte k dispozícii potrebný objem finančných prostriedkov, môže to byť pre vás značný problém. Hypotéku na financovanie nehnuteľnosti v zahraničí vám banka neposkytne, pretože jej to nepovoľuje zákon o bankách. V prípade klasického hypotekárneho úveru je nutné doložiť typ nehnuteľnosti výpisom z listu vlastníctva z katastra nehnuteľností. Ak chcete požiadať o hypotekárny úver, vami zvolená nehnuteľnosť sa musí nachádzať výhradne na území Slovenskej republiky. Hypotekárny úver na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí teda nedostanete.
Existuje možnosť financovať nehnuteľnosť v zahraničí slovenskou bankou?
Takáto možnosť predsa len existuje – konkrétne ide o bezúčelovú, tzv. americkú hypotéku. Americká hypotéka nie je hypotekárnym úverom na bývanie, ako by sa, paradoxne, mohlo zdať z jej názvu. V skutočnosti sa jedná o bezúčelový spotrebný úver, pri ktorom nemusíte dokladať účel použitých prostriedkov. Nie každá banka tento typ úveru teda zaraďuje medzi hypotekárne úvery. Môže sa vám stať, že ju nájdete medzi úvermi spotrebnými. Hlavné však je, že v každej banke funguje na rovnakom prncípe. Je však na mieste zdôrazniť, že ak s hypotekárnym úverom počítate na financovanie svojho bývania, získate oveľa výhodnejšiu úrokovú sadzbu, ako pri jeho bezúčelovej forme.
Z „americkej“ hypotéky môžte zaplatiť hocičo
S klasickou hypotékou má americká hypotéka spoločné iba to, že obe sú zaručené nehnuteľnosťou. Založíte tuzemskú nehnuteľnosť a banka vám poskytne prostriedky v priemere od 50 do 70 % z ceny tejto vami založenej nehnuteľnosti. V porovnaní s klasickou hypotékou, ktorú môžete zo zákona využiť len pre účely bývania, z tej „americkej“ môžete zaplatiť hocičo. Je len na vás, na čo prostriedky použijete. Môžte si tak teda bez problémov kúpiť byt v susednej krajine alebo vo vašej obľúbenej letnej dovolenkovej destinácii.