Karta alebo bankomat? Ako platiť na dovolenke a neprísť zbytočne o peniaze

Natália Stašíková | rubrika: Článok | 4. 7. 2024
Letné dovolenky sú v plnom prúde a otázka, či platiť kartou alebo v hotovosti, je stále aktuálna. Platobné karty ponúkajú bezpečnosť a často aj výhodnejšie kurzové prepočty, no aj tu číhajú nástrahy. Vybrať hotovosť z bankomatu v zahraničí alebo priamo platiť kartou? Prinášame prehľad, ako sa vyhnúť nevýhodným kurzom a poplatkom, a prečo je dôležité mať kreditnú kartu pri požičaní auta.
Karta alebo bankomat? Ako platiť na dovolenke a neprísť zbytočne o peniaze

Zdroj: Shutterstock

Letné dovolenky sú v plnom prúde. Jedným z kľúčových aspektov, ktorý často vyvoláva otázky pred odletom, je spôsob platby za služby v zahraničí: Je lepšie platiť kartou alebo v hotovosti? 

Vybrať hotovosť z bankomatu v zahraničí alebo priamo platiť platobnou kartou je iste bezpečnejšie, než cestovať s hotovosťou a potom hľadať zmenáreň. Má to však aj svoje nevýhody a nástrahy, na ktoré si treba dať pozor.

Prečo platiť kartou?

Odborníci odporúčajú predovšetkým platobné karty, pretože sú bezpečnejšie a často aj výhodnejšie z hľadiska kurzových prepočtov. Pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí je dôležité zvoliť správnu menu, aby ste sa vyhli nevýhodným kurzovým poplatkom. Odborníci radia zvoliť možnosť bez konverzie na eurá, čím sa vyhnete dodatočným nákladom, uvádza Markíza

Platby kartou sú bezpečné a regulované, pričom sa odporúča používať bezkontaktné platby. Platobné karty sú istotou aj v prípade straty alebo krádeže, kedy kartu môžete rýchlo zablokovať. Navyše, pri platobných kartách je možné zabezpečiť si aj cestovné poistenie, čo môže byť veľkou výhodou. 

Čo je konverzia?

Ak ste na dovolenke v krajine, kde sa platí inou menou, ako je euro, určite sa stretnete s konverziou. Ak budete chcieť platiť kartou napríklad v obchode či reštaurácii, terminál vám ponúkne možnosť zaplatiť v eurách alebo v miestnej mene. Podobne to funguje aj pri výbere hotovosti, bankomat vám ponúkne možnosť vybrať si eurobankovky alebo miestne peniaze. 

Vždy voľte možnosť lokálnej meny. V prípade konverzie sa suma prepočíta menej výhodným kurzom. Prípadne zvoľte produkt ako Revolut, kde si peniaze zameníte s výhodným kurzo, priamo na účte a celú dovolenku môžete fungovať s lokálnou menou na účte. Po návrate domov si môžete zvyšné peniaze zmeniť naspäť na eurá.

Zabudnite na miestne zmenárne na ulici 

Finreport ozrejmuje, že v prípade hotovosti je výhodnejšie vybrať ju z bankomatu v pobočke banky, aby ste predišli nevýhodným kurzom a podvodom. Pri výbere hotovosti je tiež výhodné zvoliť menu krajiny, v ktorej sa nachádzate, namiesto eura. Týmto spôsobom sa vyhnete dynamickej konverzii, ktorá býva často spojená s vyššími poplatkami.

Ak chcete ušetriť na poplatkoch pri výbere hotovosti, odporúča sa zrealizovať jeden väčší výber ako niekoľko menších. Zároveň, výber hotovosti kreditnou kartou, nie debetnou, býva v zahraničí omnoho drahší. 

V požičovni áut sa oplatí kreditka

Trendom letných dovoleniek v Taliansku, Španielsku či Grécku, je požičanie áut. Tu však mnohí Slováci narazia na problém. Chýba im kreditná karta. Vyžadujú ich požičovne áut z jednoduchého dôvodu.

Pozor: Nie každá banková karta je kreditka

Slováci si veľakrát myslia, že keď dostanú kartu k účtu, je to kreditka. To je však veľký omyl. Banky vydvajú k účtom debetné karty. O kreditnú kartu treba žiadať zvlášť. Kým debetná karta vám umožňuje pristupovať k vašim peniazom na účte, kreditná karta je spotrebiteľským úverom. 

Poznáte rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou? Ako ich správne používať a chrániť >>>

Potrebujú zablokovať určitú sumu na kreditnej karte ako zálohu. Táto záloha slúži na krytie potenciálnych škôd alebo ďalších nákladov. Debetné karty alebo hotovosť na tento účel nie sú vhodné, pretože blokovanie zálohy na debetnej karte by mohlo zablokovať prístup k vašim bežným finančným prostriedkom.

V niektorých prípadoch môžu požičovne akceptovať aj debetné karty, avšak podmienky môžu byť prísnejšie. Môže byť vyžadovaná vyššia záloha. Použitie kreditných kariet však pri rezerváciách a platbách ponúka množstvo výhod vrátane zliav na letenky a ubytovanie, ako aj prístup do letiskových salónikov.

Pri plánovaní dovolenky je tiež dobré mať pripravenú rezervnú hotovosť pre prípad, že by ste narazili na miesto, kde neakceptujú platobné karty alebo v prípade nevídaných udalostí. 

V neposlednom rade je dôležité mať kartu vždy pod dohľadom a nenechať ju mimo svojho dosahu, aby ste predišli prípadným nepríjemnostiam. Dodržiavaním týchto jednoduchých rád môžete ušetriť peniaze a užiť si dovolenku bez starostí o svoje peniaze.

Natália Stašíková

Autor článku Natália Stašíková

Prispievateľka portálu Peniaze.sk. Venuje sa ekonomickým témam a natívnemu obsahu. Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

7. 11. 2024 | Redakcia

Banky sa pretekajú v inováciách: Toto sú najlepšie bežné účty na Slovensku

Najnovší rebríček Finparády priniesol prehľad najlepších bankových účtov na Slovensku, kde prvenstvo patrí Tatra banke. Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank sa umiestnili na ďalších... celý článok

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Rýchlo, ale odtiaľ-potiaľ. Okamžité platby v slovenských bankách majú limity

SEPA okamžité platby sú na Slovensku obľúbené, no vedeli ste, že nesmiete posielať toľko peňazí, koľko si zmyslíte? Limit je síce nastavený na 100 000 eur, no každá banka má svoj vlastný... celý článok

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

15. 10. 2024 | Gabriel Pleska

Návrat do „doby kešu“ sa nemusí oplatiť. Za niektoré platby hrozí strašná pokuta

Krajiny EÚ majú rôzne stropy pre platby v hotovosti. Na Slovensku je to 10 000 eur, v Českej republike je to 270 000 Kč. Dánsko tento rok limit znížilo a očakáva sa, že to isté urobia... celý článok

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

9. 10. 2024 | Redakcia

Všetky banky budú čoskoro povinne poskytovať obľúbenú vymoženosť Slovákov

Okamžité SEPA platby si dnes môžu užívať klienti niektorých bánk na Slovensku. Čoskoro však bude tento expresný platobný spôsob dostupný všade. Banky ho postupne musia zaviesť do konca... celý článok

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

7. 10. 2024 | Redakcia

Nový rebríček: Toto sú TOP sporiace a termínované účty

Sporiaci účet a termínovaný vklad predstavujú jednodúchý spôsob, ako sporiť a ukladať peniaze. Sporiaci účet zhodnocuje peniaze a pritom ponúka lepšiu disponibilitu, teda úspory si... celý článok