Používanie bankových platobných kariet v súčasnosti na Slovensku zaznamenáva rastúci trend. Stali sa moderným prostriedkom, ktorý používa čoraz viac ľudí. Dôvodom je najmä fakt, že predstavujú pohodlný a relatívne bezpečný nástroj bezhotovostného platobného styku. Umožňia vám prístup k finančným prostriedkom prostredníctvom bankomatov, bezhotovostné platby na rôznych obchodných miestach prostredníctvom platobných terminálov a uskutočňovanie finančných transakcií cez internetové obchodné portály.
Platobné karty sa na prvý pohľad od seba ničím zvláštnym nelíšia. Všetky do jednej sú rovnako veľké, obdobne sfarbené, obsahujú logo banky a názov spoločnosti, ktorá ich vydala. Buď sú hladké alebo embosované, resp. s vystúpeným písmom. Čo však na karte rozhodne nenájdete napísané je informácia o tom, či ide o debetnú alebo kreditnú platobnú kartu. Častokrát dochádza k myľnému zamieňaniu týchto dvoch odlišných pojmov. V nasledujúcom texte uvádzame stručný prehľad rozdielov medzi kreditnou a debetnou platobnou kartou. V porovnaní bežných účtov stačí zadať porovnanie podľa platobných kariet a dozviete sa, akú platobnú kartu vám ponúkajú banky k bežným účtom.
Debetná platobná karta
Platobná karta je karta, prostredníctvom ktorej môžete čerpať finančné prostriedky len do výšky zostatku na vašom bežnom účte. Debetnú platobnú kartu získate automaticky takmer v každej banke ako súčasť svojho bežného účtu. Pomocou debetnej karty si môžete vybrať prostriedky z účtu alebo ňou platiť v obchodoch, maximálne však do výšky peňažných prostriedkov, ktoré na účte skutočne máte.
Kreditná karta
Kreditná karta je na prvý pohľad rovnaká ako klasická debetná karta. Má ale pridelený určitý kredit,resp. úver, ktorý vám umožňuje platiť či vyberať v hotovosti aj v prípade, že nedisponujete dostatočnými prostriedkami na účte. Úver čerpaný použitím kreditnej karty je úročený úrokovou sadzbou, ktorá je obvykle uvedená v mesačnom vyjadrení. Vychádza najmä z faktu, že úver čerpaný kreditnou kartou je častokrát krátkodobého charakteru a k jeho splateniu dochádza zväčša v kratšom horizonte, akým je jeden rok. Využite porovnanie kreditiek a nájdite si tú najvhodnejšiu.
Bezúročné obdobie
Jednotlivé banky vám pri poskytnutí kreditnej karty ponúkajú rôzne dlhé bezúročné obdobie. Bezúročné obdobie sa pri kreditných kartách pohybuje najčastejšie v rozmedzí 40 až 55 dní. Dĺžka bezúročného obdobia ovplyvňuje dátum splatnosti. Ak úver čerpaný prostredníctvom kreditnej karty splatíte počas tohto obdobia, neplatíte z neho žiadne úroky. Môžete tak takmer dva mesiace nakupovať za peniaze banky úplne zadarmo.
Rozdiely medzi debetnou a kreditnou kartou
Debetná karta | Kreditná karta |
---|
Vydávaná k bežnému účtu | Bez nutnosti založenia bežného účtu, pre kreditnú kartu sa otvára úverový účet |
Využívanie vlastných prostriedkov do výšky disponibilného zostatku | Čerpanie prostriedkov do výšky úverového rámca – požičané peniaze od banky |
Výhodná pre platby a výbery hotovosti z bankomatov | Určená primárne na platby, výber z bankomatu sa správa ako spotrebný úver, ktorý je okamžite k dispozícii |
Nie vždy je možné ňou platiť na internete | Možnosť platiť ňou na internete je vždy |
Z prechádzajúcej charakteristiky je teda zrejmé, že obe platobné karty vám umožňujú platiť za platby u obchodníkov alebo vyberať hotovosť z bankomatu. Základný rozdiel však spočíva v tom, odkiaľ použité prostriedky pochádzajú. V prípade debetnej platobnej karty ide o vaše vlastné peniaze, kreditná karta vám, naopak, poskytne prostriedky banky. Kým debetná platobná karta je súčasťou takmer každého bežného účtu, kreditná karta naberá na svojej popularite tým, že jednoduchým zdrojom peňažných prostriedkov. Prostredníctvom kreditnej karty môžte rýchlo a jednoducho získať úver, ku ktorému nepotrebujete žiadneho ručiteľa.