Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024
3. 3. 2025 | Redakcia

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.
Zdroj: Shutterstock
Centrálny register účtov je informačný systém verejnej správy definovaný zákonom. Slúži oprávneným orgánom, ktorým poskytuje prístup k údajom o:
Prevádzkovateľom a zároveň správcom Centrálneho registra účtov je Ministerstvo financií Slovenskej republiky. Dohľad nad plnením povinností vyplývajúcich zo zákona finančným spoločnostiam pri poskytovaní údajov má Národná banka Slovenska (NBS).
Centrálny register účtov vznikol z dôvodu prebratia európskych smerníc, ktorých hlavným cieľom je predchádzať praniu špinavých peňazí. Na základe tejto potreby vznikla požiadavka na zriadenie mechanizmu, ktorý by umožnil povereným orgánom zjednodušený prístup k potrebným údajom.
Register upravuje zákon č. 123/2022 Z. z. o centrálnom registri účtov, ktorý nadobudol platnosť 1. mája 2022. V ňom sa okrem základných informácií definujú aj práva a povinnosti spojené s jeho zriadením a prevádzkou.
„Základným predpokladom je, aby všetky dotknuté finančné inštitúcie pravidelne zasielali údaje do Centrálneho registra účtov. Inštitúcie budú mať na to zákonom stanovenú lehotu šesť mesiacov od dátumu nadobudnutia účinnosti spomínanej vyhlášky,“ uviedol rezort financií.
Plánované spustenie Centrálneho registra účtov bolo na január 2023. Z dôvodu jeho komplexnosti a náročnosti však nebol systém spustený. Ministerstvo zatiaľ neposkytlo nový predpokladaný dátum jeho spustenia, ale je možné, že k nemu dôjde do konca tohto roka.
Úlohou tohto registra je uchovávať a poskytovať základné údaje o bankových a majetkových účtoch, ako aj o bezpečnostných schránkach všetkým oprávneným orgánom.
Informácie, ktoré oprávnené orgány získajú z registra, môžu byť využité napríklad na:
V Centrálnom registri účtov sa podľa zákona musia nachádzať nasledujúce informácie:
Jednotlivé údaje budú v registri uchovávané po dobu päť rokov od 1. januára roku nasledujúceho po roku, v ktorom došlo k zrušeniu účtu alebo skončeniu prenájmu bezpečnostnej schránky. Po uplynutí tejto lehoty budú údaje automaticky vymazané.
Do Centrálneho registra účtov budú mať prístup viaceré orgány, medzi ktoré patria:
Zákon č. 123/2022 Z. z. definuje aj povinnosti bánk. Medzi ne patrí napríklad povinnosť elektronicky zasielať údaje o vzniku, zmene alebo zániku informácií najneskôr do konca nasledujúceho dňa po ich vzniku, zmene alebo zániku.
Banky sú naviac povinné poskytnúť okrem informácií o účtoch a bezpečnostných schránkach existujúcich k dátumu zaslania údajov aj informácie o účtoch, ktoré vznikli, zmenili sa alebo zanikli od 1. januára 2018. Na vykonanie tejto povinnosti majú šesť mesiacov od dátumu nadobudnutia účinnosti príslušnej vyhlášky.
Aby mohli banky poskytnúť informácie Centrálnemu registru účtov, nepotrebujú súhlas klienta, teda majiteľa účtu. Finančné inštitúcie tak konajú priamo na základe zákona, ktorý im ukladá túto povinnosť.
NBS môže uložiť finančnej inštitúcii alebo centrálnemu depozitáru cenných papierov sankciu až do výšky 500 000 eur, ak:
V prípade opakovaného porušenia zákona v priebehu dvoch rokov od nadobudnutia právoplatnosti predchádzajúceho rozhodnutia o uložení pokuty môže NBS uložiť finančnej inštitúcií pokutu v rozmedzí od 10 000 eur do 1 000 000 eur.
Najnovšie články
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články