6 kľúčových investícií pre mladú firmu
1. 3. 2025 | PR článok

Zdroj: Shutterstock
Hlavnou zmenou, ktorú v decembri 2022 schválila Národná rada SR, je možnosť založiť spoločnosť online prostredníctvom elektronického formulára. Táto nová možnosť je však prístupná len pre:
Spoločnosť zakladaná online musí mať predmet podnikania stanovený z uvedeného zoznamu voľných živností vhodných na účely založenia právnickej osoby a zriadenia podniku alebo organizačnej zložky podniku zahraničnej právnickej osoby zjednodušeným spôsobom. Podmienkou je aj naďalej splnenie ostatných zákonom stanovených podmienok.
V prípade iných druhov živností, ako sú voľné, viazané alebo remeselné, je potrebné postupovať klasickým spôsobom. Pre ohlásenie takýchto živností bude potrebná osoba, ktorá spĺňa požadovanú odbornú spôsobilosť a súhlasí s ustanovením zodpovedného zástupcu.
Pred začatím procesu zakladania s.r.o. si preto najskôr vyberte predmet podnikania. Podobne ako pri zakladaní živnosti, aj v tomto prípade si môžete vybrať z troch druhov činností:
Konkrétne informácie o tom, ktoré činnosti patria do ktorých kategórií, nájdete priamo v zoznamoch Ministerstva vnútra SR (linky sú uvedené vyššie).
Vyplnením a správnym podpísaním uvedeného formulára by sa mali údaje zo spoločenskej zmluvy zapísať priamo do obchodného registra. Zakladateľ tak bude môcť založiť a zapísať spoločnosť do obchodného registra online v rámci jedného registrového konania. Na získanie živnostenského oprávnenia nebude potrebný žiadny osobitný postup.
Aby ste mohli založiť spoločnosť prostredníctvom online formulára, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:
Podľa dôvodovej správy k novele Obchodného zákonníka je pre zjednodušené založenie s.r.o. požadovaná absolútna bezúhonnosť. To znamená, že fyzická osoba nemôže byť právoplatne odsúdená za trestný čin alebo sa na ňu musí hľadieť, akoby nebola právoplatne odsúdená.
Ak nesplníte tieto podmienky, musíte postupovať klasickým spôsobom a osobne spísať potrebné dokumenty.
Elektronický formulár nahradzuje:
Oba druhy dokumentov musia byť podpísané a overené notárom alebo podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom s časovou pečiatkou. Obchodný zákonník stanovuje obsah oboch druhov dokumentov, ktorý musí obsahovať:
Formulár umožní vytvoriť vzor potrebného dokumentu, takže zakladateľ bude presne vedieť, aké informácie tento dokument nevyhnutne musí obsahovať.
Pod týmto názvom bude spoločnosť vystupovať a vykonávať všetky právne úkony. Musí byť nezameniteľný a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete jeho podnikania. Jeho unikátnosť si môžete overiť vyhľadaním v obchodnom registri.
Za názvom by zvyčajne mal nasledovať dodatok označujúci právnu formu, ako napríklad:
Sídlo spoločnosti môže byť umiestnené v bytovom dome, rodinnom dome alebo v nebytovom priestore. Adresa sídla sa môže zhodovať s trvalým bydliskom spoločníka alebo konateľa spoločnosti. V prípade, že nehnuteľnosť, na ktorej sa má sídlo nachádzať nevlastníte, potrebujete úradne osvedčený písomný súhlas vlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla.
Inou možnosťou je využitie virtuálneho sídla alebo registračnej adresy, ktorú podnikateľuvedie ako oficiálnu adresu sídla spoločnosti v obchodnom registri.
Konatelia spoločnosti sú štatutárnymi orgánmi, ktorí ju budú riadiť a konať v jej mene.
Spoločníci sa na spoločnosti podieľajú finančným alebo iným vkladom.
Jedného zo spoločníkov je potrebné vymenovať za správcu vkladu. Tento spoločník je podľa Obchodného zákonníka zakladateľom, ktorý je v spoločenskej zmluve poverený spravovaním časti vkladov spoločníkov, ktoré boli splatené pred samotným vznikom spoločnosti.
Okrem toho je potrebné určiť výšku vkladov jednotlivých spoločníkov, ktoré vytvoria základné imanie spoločnosti, ktoré musí dosiahnuť hodnotu minimálne 5 000 eur. Za predpokladu splnenia tejto podmienky je minimálny vklad jedného spoločníka 750 eur. Zákon neobmedzuje maximálnu výšku vkladu.
Anketa
Chystáte sa v tomto roku založiť firmu?
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Najčítanejšie články