Zákon o „dani z cukru“ je v pripomienkovom konaní a vláda už aj ukázala, s akými cenami môžeme počítať, pokiaľ ide o sladené nápoje. Dozvedeli sme sa, že nová spotrebná daň sa bude vzťahovať nielen na cukrom sladené limonády, ale napríklad aj na nápoje so sladidlom a instantné nápoje typu šumienka či instantné kakao.
Gröhling: Toto je daň za zdravý život
Zámerom štátu je nielen naplniť štátnu kasu, ale aj bojovať proti nadmernej konzumácii sladených nápojov, ktoré predstavujú ľahké kalórie navyše a tým prispievajú k obezite. Ministerstvo však v materiáli uviedlo len niekoľko príkladov výrobkov, ktorých sa spotrebná daň dotkne. Na ďalší z nich upozornil bývalý minister školstva a predseda SaS Branislav Gröhling na sieti TikTok. Do kategórie instantných nápojov so sladidlom totiž patria aj populárne proteínové prášky.
„Zákon napísali tak ‚skvele‘, že zdaňujú aj práškové nápoje, ktoré nemajú cukor, ale len sladidlo. Za každé kilo proteínu si priplatíte 4,30. Kupujete 5-kilové balenie? Predraží sa vám až o 26 eur aj s DPH,“ vysvetľuje.
Proteínový prášok je väčšinou srvátkový, alebo rastlinný proteín, ktorý je v koncentrovanej forme. Proteín, alebo bielkovina, je základná makroživina a obsahujú ju takmer všetky potraviny. Proteínový prášok ako doplnok výživy je obľúbený najmä u ľudí, ktorí potrebujú zvýšený príjem bielkovín, napríklad kvôli silovému tréningu a naberaniu svalovej hmoty.
Nezabudol dodať, že vláda už stihla zvýšiť odvody, siahnuť budúcim dôchodcom na penzie a zobrať ľuďom, ktorí sa starajú o zuby, zubné benefity. Teraz prichádza zdraženie proteínov, ktoré majú v obľube najmä ľudia, ktorí aktívne športujú. „Toto je vaša daň za zdravý život,“ podpichuje vládu Gröhling. Podľa jeho názoru vláda hľadá zdroje v nových daniach, pretože má obrovský dlh spôsobený extra výdavkami typu 13. dôchodok a nové ministerstvo športu.
GymBeam: Určite by sme museli zdražieť
Proteín je jeden z najobľúbenejších fitness doplnkov. Ako uvádza CMO GymBeam Mária Cicmanová, len tento slovenský gigant z Košíc predá ročne asi 200 000 balení proteínových práškov. Očakáva, že spotrebná daň by sa musela premietnuť do konečnej ceny.
„Čo sa týka novej spotrebnej dane, ktorá by sa mala týkať nielen hotových sladených nápojov, ale aj proteínových práškov, očakávame, že tento krok bude mať priamy dopad na konečnú cenu našich produktov. Vždy sa snažíme minimalizovať finančné zaťaženie našich zákazníkov, ale v tomto prípade by sme sa ocitli v situácii, kedy cenotvorbu ovplynia externé faktory mimo našej kontroly,“ vysvetľuje Cicmanová pre Peniaze.sk.
Nová daň by bola cenový masaker
Vláda Roberta Fica v snahe bojovať proti nadmernému konzumu sladených nápojov pripravuje novú daňovú legislatívu, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť ceny populárnych nápojov na Slovensku. Navrhované opatrenie zasiahne širokú škálu produktov, od klasických sladených nápojov ako sú coly a energetické nápoje, až po instantné kávy, kakao, či spomínané proteínové prášky, ale napríklad aj ochutené mlieko.
Podľa návrhu, ktorý je aktuálne v pripomienkovom konaní, sa zavedie spotrebná daň vo forme pevnej sumy za jednotku produktu, čo znamená, že cena nápojov by zvýšila nezávisle od ich aktuálnej maloobchodnej ceny. Konkrétne, 400-gramové balenie obľúbeného instantného kakaového nápoja by mohlo stáť až takmer 8 eur, čo predstavuje zvýšenie o 35 % oproti súčasným cenám.
Tento dramatický nárast cien by sa neobmedzil len na kakao. Aj iné populárne produkty, ako napríklad instantné čaje a šumienky, by mohli zdražieť o viac ako 4 eurá za kilogram. Ministerstvo financií poskytlo orientačný výpočet, z ktorého vyplýva, že zmena by mohla mať hlboký dopad na spotrebiteľské náklady.
Cieľom novej dane nie je len zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu, ale predovšetkým zdravotná motivácia. Snaží sa o redukciu spotreby vysoko sladených nápojov, ktoré sú často spojené s rôznymi zdravotnými problémami, vrátane obezity a cukrovky. Napriek týmto cieľom sa opatrenie stretlo s kritikou, predovšetkým zo strany spotrebiteľov a výrobcov, ktorí poukazujú na možné negatívne ekonomické dôsledky, vrátane zvýšenia cenovej záťaže pre koncových spotrebiteľov.
Diskusie a pripomienkové konanie k novej dani z cukru pokračujú, a zatiaľ nie je jasné, ako sa tento návrh zákona odrazí v konečnej podobe legislatívy. Jeho kritici však upozorňujú najmä na fakt, že v susedných štátoch takáto daň neexistuje, čo by mohlo viesť k „nákupnej turistike“. Taktiež zdôrazňujú, že krajiny, ktoré takúto daň už majú, nezaznamenali markantné zníženie spotreby sladených nápojov.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.