Ministerstvo obrany uviedlo na stránkach zmenu v dátume jesenných prázdnin.
Jesenné prázdniny 2020
- piatok 30.10
- pondelok 2.11
- piatok 6.11.
- pondelok 9.11
Po takmer dvoch mesiacoch učenia mali mať školáci dva voľné dní: štvrtok 29.10. a piatok 30.10.
Súčasťou týchto prázdninových dní je aj Sviatok všetkých svätých, tzv. "dušičky". Študenti si tak i po zmene môžu vychutnať 2 predĺžené víkendy.
Pozrite si kompletný kalendár prázdnin v školskom roku 2020/2021.
Začiatok vyučovania po prázdninách tak pripadne na utorok 3. novembra a 10. novembra.
Tip: Kedy je Halloween a ako vznikol?
Dušičky a zatvorené obchody
Sviatok všetkých svätých využívajú Slováci už podľa tradície k návšteve cintorínov. Ak ste však boli zvyknutí zastaviť sa cestou z alebo na cintorín na nákup, tento rok to nepôjde len v nedeľu 1. novembra. Obchody budú na Slovensku zatvorené.
V nedeľu 1. novembra tak nakúpite len v malých obchodíkoch, kde bude predávať samotný majiteľ obchodu, na čerpacích staniciach alebo v pohotovostných lekárňach. Na druhý deň, kedy si pripomíname Pamiatku zosnulých, však už budú obchody opäť otvorené. Pamiatka zosnulých patrí medzi tzv. pamätné dni, pričom v roku 2020 je to v pondelok.
Sviatok všetkých svätých, 1. november, nie je sviatočný deň u všetkých našich susedov. Tento deň sa normálne pracuje v Českej republike.
Tradícia dušičky vs. Halloween
Sviatok všetkých svätých (1. november) a Pamiatka zosnulých (2. november), boli dni v minulosti, ku ktorým sa viazali mnohé zvyky a tradície. Dnes skôr navštívime hroby, zapálime sviečku, položíme kvetiny a zaspomíname na svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami.
V minulosti sa na Sviatok všetkých svätých pieklo pečivo v tvare kríža a v druhý deň zase koláč v tvare štvorca, naplnený sladkými plnkami. Tento koláč sa potom cestou z kostola rozdával chudobným. Aj naši predkovia verili, že po tieto dni resp. noci vychádzajú zosnulí zo sveta mŕtvych.
Poliaci, Rakúšania či ďalšie okolité krajiny navštevujú hroby podobne ako my. V západnej kultúre je noc pred 1. novembrom označovaná ako Halloween. Ľudia si zdobia svoje príbytky rôznymi strašidelnými ozdobami, sviečkami či vyrezávanými tekvicami. Tie mali podľa keltskej tradície odohnať duchov z podsvetia.
Na Halloween deti v týchto krajinách koledujú v rôznych strašidelných kostýmoch od domu k domu a získavajú sladkosti či nejaké drobné. U nás sa tzv. halloweenska koleda nepraktikuje, avšak z roka na rok pribúda halloweenskych diskoték a rôznych párty-večierkov.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.