Párty s hlasnou hudbou, dostatkom alkoholu a poriadnym ohňostrojom – presne v tomto duchu si viacerí z nás predstavujú ideálne trávenie Silvestra. Odpaľovanie pyrotechniky však vadí psičkárom aj ekológom; hlučnejšie nočné akcie pre zmenu môžu byť nepríjemné starším či zdravotne znevýhodneným ľuďom, ale aj rodičom najmenších detí. Niektoré činnosti treba v posledný deň roka akceptovať, za iné už hrozia opletačky s políciou.
Je ohňostroj zakázaný, alebo nie?
Sprísnený režim pre používanie zábavnej pyrotechniky platí už takmer rok; posledná novelizácia príslušného zákona ale nadobudla účinnosť až 2. januára 2024. Tohtoročné oslavy Silvestra a Nového roka teda prvýkrát ukážu, do akej miery budú v praxi rešpektované novozavedené zákazy.
Úplný celoročný zákaz platí pre použitie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3, ktorými sú petardy a zábleskové petardy, batérie petárd a batérie petárd s externou oporou, batérie zábleskových petárd a batérie zábleskových petárd s externou oporou, výmetnice, míny, rímske sviece, rakety obsahujúce pyrotechnickú jednotku, ktorej hlavným efektom je hluk a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy.
Ostatné pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 môžete bez osobitného vopred udeleného povolenia obce použiť len výnimočne, pokiaľ sú splnené všetky nižšie uvedené podmienky:
1) použitie pripadá do úvahy len dňa 31. 12. od 18:00 hod. do 24:00 hod. a dňa 1. 1. od 00:00 hod. do 02:00 hod.,
2) použitie je povolené len vtedy, ak obec vo svojom všeobecne záväznom nariadení (VZN) nestanoví ďalšie obmedzenia či dokonca plošný zákaz pyrotechniky,
3) absolútny zákaz pre použitie pyrotechniky kategórie F2 a F3 platí pre oblasť do 250 metrov od zariadení typu nemocnice, liečebne, hospicu, domova ošetrovateľskej starostlivosti, zariadenia sociálnych služieb, karanténnej stanice, útulku a záchranného centra pre zvieratá, veterinárnej kliniky s časťou pre hospitalizáciu zvierat, registrovaného chovného zariadenia s chovom hospodárskych zvierat, zoologickej záhrady, zariadenia na záchranu chránených živočíchov alebo iného zariadenia na držbu a chov voľne žijúcich živočíchov v zajatí.
Konkrétna kategória pyrotechnického výrobku (F2, F3, P1 či T1) by mala byť uvedená na jeho obale. Obce môžu okrem výrobkov kategórií F2 a F3 zakázať aj použitie výrobkov kategórií P1 a T1. Ak si teda chcete byť úplne istí, že vás za silvestrovské „strieľanie“ nebude nikto pokutovať, mali by ste si skontrolovať aj miestne VZN. Úplný zákaz pyrotechniky kategórie F2 a F3 (tzn. aj na Silvestra) je čoraz populárnejší – rozhodli sa preň napríklad Bratislava či Nitra. Za jeho porušenie sa ukladá pokuta - v blokovom konaní do výšky 100 eur, inak až do 2 000 eur.
„Domáci“ ohňostroj sa môže ešte viac predražiť, ak Nový rok privítate na chate v národnom parku. Za takýto prehrešok hrozia ešte prísnejšie pokuty – môžu sa vyšplhať až nad 3 000 eur.
Nočný kľud aj na Silvestra? Úplná zhoda sa ešte len hľadá
Ohňostroje si na Silvestra dnes už dokáže odoprieť mnoho ľudí; s bujarými oslavami a hlasnou hudbou je to však horšie.
Nočnou dobou sa podľa právnych predpisov SR rozumie časový úsek od 22:00 hod. do 06:00 hod.; porušenie nočného kľudu je priestupkom proti verejnému poriadku. Ešte donedávna malo aj mnoho väčších miest vo svojich VZN zakotvené, že nočný kľud sa nemusí dodržiavať na Silvestra či 1. januára; postupne však samosprávy začali pasáže týkajúce sa nočného pokoja z VZN vypúšťať. Dialo sa tak najmä preto, že (aj) v súdnej praxi zarezonoval názor, v zmysle ktorého obce nemajú právomoc samostatne regulovať uvedenú problematiku (napr. rozhodnutie Krajského súdu Bratislava, sp.zn. 5S/40/2017).
Treba teda vychádzať z toho, že ani na Silvestra by zábava nemala presiahnuť prijateľný rámec. Vzhľadom na výnimočnosť tohto dňa bude zrejme väčšina prehreškov riešená napomenutím. Napriek tomu sa však môže stať, že zvýšená bezohľadnosť môže byť riešená aj pokutou. Rušitelia nočného pokoja môžu byť postihnutí sankciou až do 100 eur.
Pozor dajte aj na opilstvo, výtržnosti či znečisťovanie
Ľudia posmelení alkoholom a uvoľnenou náladou sa často dopúšťajú excesov, na ktoré by za triezva nemali odvahu (a ani chuť či pomyslenie). Mnohé z prehreškov mylne pokladajú za obyčajné neslušnosti, v skutočnosti ale niektoré môžu byť aj priestupkami.
Ide napríklad o:
- úmyselné umožnenie požívania alkoholického nápoja osobe mladšej ako 18 rokov, ak tým ohrozuje jej telesný alebo mravný vývoj (napr. ponúkanie alkoholu starším deťom na oslave, hrozí pokuta do 500 eur; za určitých podmienok až 1 000 eur),
- vzbudenie verejného pohoršenia (zahŕňa rôzne nemravné aktivity na verejnosti, pokuta sa ukladá až do 100 eur),
- znečistenie verejného priestranstva (pokuta do 100 eur),
- úmyselné poškodenie či zničenie cudzej veci (pokuta do 331 eur).
Dodajme, že ak by mali niektoré z vyššie uvedených konaní závažnejšie následky, mohli by sa dokonca považovať až za trestné činy.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.