Správca bytového domu: čo všetko musí zabezpečiť a aké páky na neho majú vlastníci?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 19. 12. 2024
Vykonáva správu vášho bytového domu správcovská firma a vy nie ste úplne spokojní s jej službami? O čo všetko by sa vlastne mal správca domu postarať? Za čo ho čakajú finančné postihy? A ako postupovať, ak s vaším správcom nemáte dobré skúsenosti a chceli by ste ho vymeniť?
Správca bytového domu: čo všetko musí zabezpečiť a aké páky na neho majú vlastníci?

Zdroj: Shutterstock

Činnosť správcov bytových domov je prísne regulovaná. Každý z nich musí byť povinne zapísaný do osobitného zoznamu vedeného ministerstvom dopravy; ak sa dopustia závažnejšieho pochybenia, môže to viesť až k znemožneniu ich ďalšieho pôsobenia. Už drobné omeškanie so splnením niektorých povinností môže správcov pripraviť o nárok na ich odmenu.

Správca musí riešiť aj stav vášho domu; toto je prehľad jeho povinností 

Správca by mal pre vlastníkov vykonávať činnosti vedúce k zabezpečeniu:

- prevádzky, údržby, opráv, rekonštrukcií a modernizácií spoločných častí a zariadení domu a tiež priľahlého pozemku a príslušenstva,

- služieb spojených s užívaním bytov a nebytových priestorov,

- vedenia účtu domu v banke,

- vymáhania škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných pohľadávok a nárokov (vrátane zabezpečenia exekúcie),

- ďalších činnosti, ktoré bezprostredne súvisia s užívaním domu ako celku.

Svoj postup pri obstarávaní tovarov a služieb v rámci zabezpečovania činností spojených so správou domu by mal správca priebežne zverejňovať, a to vrátane jednotlivých cenových ponúk. Môže tak robiť na mieste v dome obvyklom (v spoločných častiach) alebo na svojich webových stránkach. 

Všetky vyššie povinnosti je správca povinný plniť buď kontinuálne alebo podľa potreby. Okrem nich musí každoročne ďalej zaistiť:

1) Vypracovanie výročnej správy o jeho činnosti

Správa o činnosti správcu za predchádzajúci kalendárny rok musí byť vlastníkom predložená najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka. Mala by obsahovať informácie o:

- finančnom hospodárení domu,

- stave spoločných častí a zariadení domu,

- iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. 

2) Vyúčtovanie použitia fondu a úhrad

Do konca mája musí správca vlastníkom okrem správy o jeho činnosti predložiť tiež vyúčtovanie:

- použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a

- úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome.

3) Vypracovanie plánu opráv na nasledujúci kalendárny rok

Správca musí vlastníkom každý rok najneskôr do 30. novembra predložiť plán opráv na nasledujúci kalendárny rok, ktorý zohľadňuje hlavne opotrebenie materiálu a stav spoločných častí a zariadení domu. V tejto súvislosti zároveň navrhne výšku tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu na kalendárny rok. 

Ak si správca jednu z vyššie uvedených každoročných povinností (tzn. predloženie výročnej správy, vyúčtovania alebo plánu opráv) nesplní v zákonom požadovaných lehotách, nemá až do vykonania nápravy nárok na platbu za správu.

Nie ste so správcom spokojní? Toto je riešenie 

Výhrady a požiadavky vlastníkov k činnosti správcu by mali byť komunikované prostredníctvom zástupcu vlastníkov, ktorého si v dome zvolíte. Túto funkciu môže vykonávať výlučne vlastník bytu alebo nebytového priestoru. Každý správca musí mať tiež verejne dostupnú kanceláriu, ktorá bude pre vlastníkov otvorená minimálne 2 pracovné dni v týždni, a to najmenej 4 za sebou idúce hodiny. 

Zmluva so správcom je záväzná pre všetkých vlastníkov v dome. Ak by aj niektorý z nich bol so správcom nespokojný, nemôže zmluvu individuálne ukončiť – zmena správcu si vyžaduje zhodu viacerých vlastníkov.

Pre zrušenie zmluvy so správcom treba splniť nasledujúce podmienky:

1) o ukončení zmluvy výpoveďou musí byť najskôr rozhodnuté nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, zároveň by malo byť odhlasované aj poverenie osoby, ktorá výpoveď podpíše,

2) výpoveď musí byť doručená správcovi s tým, že pokiaľ nie je v zmluve o výkone správy dohodnuté inak, začína výpovedná lehota plynúť od 1. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a trvá 3 mesiace.

Na dodržiavanie zákonom stanovených podmienok pre výkon činnosti správcov dohliada Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Okrem neho však správcov môže kontrolovať napríklad aj Slovenská obchodná inšpekcia, a to pokiaľ ide o spotrebiteľské práva vlastníkov spojené s vyúčtovaním úhrad za poskytované plnenia.

Informáciu, či sa práve vaša správcovská spoločnosť nedopustila závažnejších pochybení, môžete získať aj zo zoznamu správcov dostupného na stránkach ministerstva dopravy. Zverejňujú sa v ňom totiž aj oznámenia o pokutách za porušenie ich povinností, ktoré presiahnu 1 660 eur. Za najhoršie prehrešky ministerstvo správcov trestá vyčiarknutím zo zoznamu, čím zároveň dochádza k ukončeniu ich ďalšej správcovskej činnosti.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najhlúpejšie veci, na ktoré ľudia minuli peniaze: Zbytočné nákupy, ktoré by ste radšej oželeli

1. 4. 2025 | Natália Stašíková

Najhlúpejšie veci, na ktoré ľudia minuli peniaze: Zbytočné nákupy, ktoré by ste radšej oželeli

Ako zbytočne nemíňať peniaze a šetriť? Poučme sa z cudzích chýb a nenakupujme veci, ktoré nám len stoja doma bez úžitku. Každý z nás má doma kus oblečenia alebo spotrebič, na ktorý... celý článok

Fígeľ s diaľničnou známkou vám ušetrí až 90 eur, myslite naň pri kúpe ojazdeného auta

31. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Fígeľ s diaľničnou známkou vám ušetrí až 90 eur, myslite naň pri kúpe ojazdeného auta

Predstavte si, že ste si práve kúpili auto z druhej ruky a zistili ste, že má platnú diaľničnú známku. Vedeli ste, že ju môžete bez problémov prepisovať na svoje nové evidenčné číslo?... celý článok

Máme sa báť drahého mäsa pre slintačku a krívačku? Odborník má jasno

25. 3. 2025 | Redakcia

Máme sa báť drahého mäsa pre slintačku a krívačku? Odborník má jasno

Na Slovensku sa momentálne šíri epidémia slintačky a krívačky, ktorá predstavuje vážnu hrozbu pre farmársku produkciu. Toto mimoriadne nákazlivé ochorenie zvierat môže mať výrazný vplyv... celý článok

Influenceri majú povinnosti aj voči spotrebiteľom. Za čo ich možno postihovať?

24. 3. 2025 | Barbora Magočová

Influenceri majú povinnosti aj voči spotrebiteľom. Za čo ich možno postihovať?

Ak ste na sociálnych sieťach, influencerom sa prakticky nevyhnete. Algoritmus vám spravidla ukáže hlavne tých, ktorí sa prezentujú presne podľa vášho gusta. Vďaka tomu sa s nimi ľahšie... celý článok

Proces kúpy auta s Autorro

24. 3. 2025 | PR článok

Proces kúpy auta s Autorro

Hľadáte spôsob, ako si zaobstarať nové auto bez toho, aby ste narušili svoj rozpočet? Financovanie vozidla na splátky je čoraz populárnejším riešením pre tých, ktorí nechcú jednorazovo... celý článok