Aj napriek tomu, že sme zažili mimoriadne teplú zimu, mnohých Slovákov doslova šokovali nedoplatky za teplo. Najmä preto, že najviac platia tí, ktorí mali radiátory zatvorené alebo „priškrtené“ na nízky výkon. Môže za to vyhláška, podľa ktorej sa prepočítavajú náklady na kúrenie v bytových domoch.
Systém, ktorý mal nastoliť férovosť a ukončiť praktiky škrtičov radiátorov, však nevypálili dobre. Nedoplatok dostali aj ľudia, ktorí sa od centrálneho vykurovacieho systému odpojili a tí, ktorí šetrili, neušetrili nič a ešte im prišiel nedoplatok, upozorňuje denník SME.
Ministerka hospodárstva Denisa Saková sa má preto už dnes (3.6.2024) stretnúť so zástupcami správcov bytov, aby prerokovali novú vyhlášku, ktorá by tieto nedostatky odstránila.
Škrtiči radiátorov dostali kruté prekvapenie
Vyúčtovanie za rok 2023 sa už robilo podľa novej vyhlášky. Tá mala byť bičom na škrtičov radiátorov. V bytových domoch sa totiž často stávalo, že sa niektoré byty nechali vykurovať ostatnými a sami mali radiátory nastavené na nízky stupeň. To ale dostávalo do nevýhodnej pozície tých, čo potrebovali kúriť viac. Ako však upozorňuje RTVS, žiadaný efekt to nemalo.
Napríklad v Prešove ľudia nechápali, prečo majú na radiátoroch nuly a na nedoplatkoch vysoké sumy, upozornil Prešovak.sk.
„Dôsledkom vyhlášky je, že byty s nízkou spotrebou, kde domácnosti viac šetria, platia viac ako predtým, zatiaľ čo byty, ktoré sú možno aj prekúrené, platia relatívne menej. Základná zložka sa totiž rozpočítava pre všetky byty rovnako podľa podlahovej plochy,“ vysvetlil analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár, cituje ho RTVS.
Táto zložka dosiahla v niektorých bytových domoch až 80 percent celkových nákladov na teplo, čo vyvolalo otázky o význame meračov tepla. Ich inštalácia totiž stojí niekoľko stoviek eur podľa počtu miestností v byte, a ďalšia prevádzka desiatky eur ročne.
„Je to príliš drahé na ten výsledok, ktorý dosiahneme. Podľa toho vlastne rozdelíme iba 20 percent nákladov na prevádzku tepelného zdroja,“ dodal Miroslav Takáč zo Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.
Ešte horšie dopadli ľudia, ktorí sa od ústredného kúrenia odpojili a kúria si sami pomocou tepelného čerpadla či napríklad plynového kotla. „Títo ľudia sú potrestaní za to, že si urobili svoje kúrenie, a teraz im navyšujú náklady. Rozhodli sa teda podať návrh na neodkladné opatrenie na súlad vyhlášky so zákonom, aby bola pozastavená jej účinnosť,“ uviedol podpredseda Asociácie na podporu obnoviteľných zdrojov energie František Bednár.
Energetická ombudsmanka Monika Jankovičová pridala ďalší kritický pohľad. „Vyhláška hrubo porušuje práva vlastníkov bytov, ktorí sa odpojili od centrálneho vykurovania. Títo by mali podľa novej vyhlášky ešte raz zaplatiť za kúrenie, čo je absurdné,“ upozornila Jankovičová.
Prečo sa menila vyhláška
V minulosti sa náklady na vykurovanie vypočítavali tak, že sa vzdala suma nákladov za celý dom (prípadne vchod) a len sa vydelila počtom bytov. Neskôr prišiel systém základnej a spotrebnej zložky a do bytov pribudli merače. Tie merali práve spomínanú spotrebnú zložku. Niektorí vynaliezaví ľudia však obišli aj toto, keď sa nechali vykurovať od susedov. Sami mohli mať radiátory vypnuté a susedia, ak chceli mať dosť tepla, museli kúriť viac.
Nová vyhláška mala klepnúť po prstoch práve ľuďom, ktorí mali v byte teplo na úkor iných. Doplatili na ňu však aj tí, ktorí nemajú radi v byte teplo, alebo v bytoch nebývajú.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.