Kto nemá záhradku, postačí mu grilovanie na balkóne či terase bytu. Pozor však na miestne obmedzenia. Balkónové grilovačky síce nereguluje žiadny zákon platný pre celé Slovensko, ale veľakrát ich regulujú samosprávy či dokonca samotné bytovky.
Zákaz grilovania na balkónoch totiž majú novšie bytové súbory priamo v domovom poriadku. V starších bytovkách by to nemalo predstavovať problém, no treba sa mať na pozore, pretože Občiansky zákonník jasne uvádza, že susedov nesmieme nadmieru obťažovať hlukom, prachom, pachmi, dymom a podobne. Polícia by vás pri prvom porušení mala iba napomenúť, opakované incidenty sa už trestajú pokutou 33 eur.
Pozor na miestne predpisy
Čo sa týka grilovania na záhradke, tu neexistujú prakticky žiadne obmedzenia. Pokiaľ však ide o balkónové grilovačky, každé mesto si tieto pravidlá určuje samo. Podľa portálu Záhradkár nie sú v Nitre či Bratislave prakticky žiadne obmedzenia, no v takej Žiline či v Prešove hrozí obyvateľom za dymiaci gril na balkóne pokuta 33 eur. V správnom konaní sa výška pokuty môže vyšplhať na 150 eur.
Susedom nemusí prekážať len dym z grilu, ale aj dym z cigariet. Hoci zákon o ochrane nefajčiarov sa nevzťahuje priamo na súkromné priestory ako sú balkóny, tiež tu platí §127 Občianskeho zákonníka, ktorý reguluje vzájomné obťažovanie medzi susedmi.
Advokát JUDr. Michal Rampášek z Advokátskej kancelárie HAVLÁT & PARTNERS pre Plusku vysvetlil, že aj keď balkón patrí k súkromnému priestoru jednotlivca, obťažovanie susedov napríklad zápachom z cigariet môže byť problematické. Avšak, stanovenie úplného zákazu fajčenia na balkónoch domovom poriadku by mohlo naraziť na právne obmedzenia týkajúce sa ochrany súkromia jednotlivca.
„Najefektívnejšie by bolo dohodnúť sa v rámci domu na určitých pravidlách, ktoré budú rešpektovať aj práva fajčiarov. Možnosťou je aj podanie návrhu na súd. Občiansky zákonník prikazuje vlastníkovi veci, teda aj bytu, aby sa zdržal všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného. Pokiaľ ide o občasné (bežné fajčenie), nemyslím si, že by dochádzalo k naplneniu uvedeného zákazu. V tomto prípade ide o problém susedských vzťahov a ak zlyhá dohoda, je jediným riešením podanie tzv. susedskej žaloby na súd,“ hovorí právnik.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.