Stúpajúci počet hlásení v systéme RAPEX ovplyvňuje viacero skutočností
Systém určený na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných výrobkoch medzi jednotlivými európskymi štátmi (RAPEX) v minulom roku zaznamenal značné množstvo hlásení. Zatiaľ čo v roku 2022 išlo o 2 117 výstrah, v roku 2023 sa ich počet navýšil až na 3 412. Za posledných 20 rokov ide o najvyšší počet notifikácií rizikových tovarov; druhý najvyšší počet bol zaznamenaný v roku 2014, kedy bolo validovaných 2 447 výstrah. V roku 2023 bolo najviac nebezpečných výrobkov hlásených z Talianska (825), na Slovensku išlo celkom o 33 oznámení.
Jednou z príčin zvýšeného množstva hlásení môžu byť novoprijaté zákazy určitých surovín, ktoré sa pri výrobe mnohých tovarov hojne používali. Aj v minulom roku kontrolné orgány ešte stále nachádzali v ponuke obchodov kozmetické výrobky obsahujúce p-BHMCA (butylphenyl methylpropional; možno ho nájsť aj pod obchodným názvom lilial). Ide o látku, ktorej použitie v kozmetike na území EÚ nie je povolené už od 1. 3. 2022. Slúžil ako parfemácia, následne sa však zistilo, že môže mať negatívny vplyv na plodnosť.
Narastajúci počet notifikovaných výrobkov ohrozujúcich zdravie a život konzumentov pre obchodníkov a výrobcov určite nie je dobrou vizitkou. Dôvod stúpajúcich čísel hlásení ale nemusí spočívať vo väčšej miere zanedbávania povinnosti ponúkať len bezpečné tovary. Celkový počet nájdených pochybení ovplyvňujú aj intenzívnejšie alebo cielenejšie kontroly zo strany orgánov dohľadu. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že kontroly nie sú schopné vypátrať prevažnú väčšinu nedostatkov. Upustenie od nákupu veci, ktorú nevyhnutne nepotrebujete, teda môže prospieť nielen vašim financiám, ale zrejme aj vášmu zdraviu.
Aké tovary sú najrizikovejšie?
V roku 2023 bolo vo všetkých sledovaných európskych krajinách najviac nebezpečných produktov nájdených v segmente kozmetiky (32 %). Nasledovali hračky (13 %), motorové vozidlá (12 %), elektronika (10 %), odevy a módne doplnky (8 %) a súhrnná kategória ďalších tovarov (24 %).
V súlade s uvedeným spotrebiteľov najčastejšie ohrozovali:
- riziko poškodenia zdravia v dôsledku pôsobenia chemických látok (51 %),
- zranenia (21 %),
- udusenie (8 %),
- enviromentálne riziká (8 %),
- zásah elektrickým prúdom (6 %),
- iné druhy nebezpečenstiev (21 %).
Asi málokoho prekvapí, že z hľadiska krajiny pôvodu boli medzi rizikovými výrobkami najväčšmi zastúpené tovary z Číny. Pokiaľ by sa nebral do úvahy segment kozmetiky, tvorili by výstrahy ohľadom čínskych produktov v systéme RAPEX až nadpolovičný podiel. Spolu s kozmetickými výrobkami predstavovali tovary z Číny „len“ 37 % hlásení.
Nebezpečné tovary sa v jednotlivých štátoch Európy líšia
Na Slovensku sa v roku 2023 stali najpočetnejšou kategóriou rizikových výrobkov rôzne stroje. Týkalo sa ich až 27 % notifikácií v systéme RAPEX.
Druhým najproblematickejším artiklom boli rôzne svetelné reťazce (24 %). Slovenská obchodná inšpekcia v posledných rokoch zintenzívnila kontroly zamerané na overovanie ich technických vlastností. Svetelné reťazce máme tradične spojené s predvianočným obdobím; aktuálne sú ale čoraz populárnejšie ako dekorácia aj v lete, kedy sa používajú pre spríjemnenie atmosféry na terase, balkóne alebo v záhradných altánkoch.
SOI pravidelne zverejňuje aj odporúčania ohľadom vecí, na ktoré by sa mali spotrebitelia pri nákupe svetelných reťazcov zamerať. V nadväznosti na celoslovenskú kontrolnú akciu z prelomu rokov 2022/2023 sa v súvislosti s nebezpečenstvom úrazu elektrickým prúdom a vznikom požiaru spomínajú najmä:
- nedostatočná mechanická pevnosť svetelného reťazca – možný prístup k živým častiam,
- nedostatočný prierez vodiča (vonkajší priemer vodičov s izoláciou by mal byť min. 1,5 mm)
- slabá odolnosť voči vode (pri exteriérovom použití sa vyžaduje min. stupeň ochrany IP 44)
- nedodržaná dĺžka kábla medzi vidlicou a prvou objímkou (mala by byť min. 1,5 m).
Tretím najčastejšie notifikovaným tovarom sa na Slovensku stali elektrické spotrebiče a zariadenia.
Sortiment závadných výrobkov kopírovali aj 3 najfrekventovanejšie riziká, ktorými boli zásah elektrickým prúdom (42 %), zranenia (42 %) a nebezpečenstvo vzniku požiaru (12 %).
V susedných krajinách boli najproblematickejším tovarom zväčša hračky (na popredných priečkach sa umiestnili v Česku, v Maďarsku, v Poľsku aj v Rakúsku) a kozmetika (v Rakúsku, v Česku a v Maďarsku). V Rakúsku boli ako rizikové hlásené tiež oblečenie a módne doplnky, v susednom Česku (podobne ako u nás) skončili na popredných priečkach aj svetelné reťazce, v Maďarsku boli hlásené ako nebezpečné aj stroje a v Poľsku doplnili trojicu najčastejších závadných tovarov motorové vozidlá a elektrické spotrebiče a zariadenia.
Pozor aj na potraviny
V systéme RAPEX sa zaznamenávajú hlásenia o tovaroch, ktoré nie sú určené na konzumáciu. Notifikácie ohľadom potravín a krmív pokrýva systém RASFF. V rámci prehľadu hlásení do uvedeného systému za rok 2023 sa uvádza nasledujúcich 10 najčastejšie sa opakujúcich problémov:
- pozostatky pesticídov v ovocí a zelenine dovážanej z Turecka,
- salmonella v hydine a výrobkoch z nej z Poľska,
- uvoľňovanie sa nežiadúcich látok z materiálov, ktoré sa dostávajú do kontaktu s jedlom, vyrábaných v Číne,
- aflatoxíny v orechoch, produktoch z nich a v semenách z USA,
- pozostatky pesticídov v ovocí a zelenine dovážanej z Egypta,
- pozostatky pesticídov v koreninách a bylinkách dovážaných z Indie,
- pozostatky pesticídov v obilninách a pekárenských výrobkoch dovážaných z Indie,
- salmonella v orechoch, produktoch z nich a v semenách z Nigérie,
- vibrio spp. (mikroorganizmus spôsobujúci rôzne choroby) v kôrovcoch a výrobkoch z nich z Ekvádoru,
- pozostatky pesticídov v obilninách a pekárenských výrobkoch dovážaných z Pakistanu.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.