Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 19. 9. 2023
Ak sa podieloví spoluvlastníci nedokážu ohľadom spoločnej veci dohodnúť, vždy na tom niektorý z nich tratí. Za akých podmienok si môžete nárokovať peňažnú náhradu, ak zo spoločnej veci nijako neprofitujete? A s čím treba pri uplatnení nároku na kompenzáciu od spoluvlastníka počítať?
Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

Zdroj: Shutterstock

Podiel nevymedzuje konkrétnu časť veci 

Podielové spoluvlastníctvo sa vyznačuje tým, že spolumajitelia poznajú veľkosť svojich spoluvlastníckych podielov. Ak je spoločná vec dobre deliteľná (napr. pozemok), môže to zvádzať k tomu, že sa každý zo spoluvlastníkov cíti ako výlučný vlastník určitej časti veci zodpovedajúcej veľkosti jeho podielu. 

Toto ponímanie je ale z právneho hľadiska nesprávne. Každému zo spoluvlastníkov (vrátane menšinových) v skutočnosti patrí celá vec. Podiel totiž nevyjadruje konkrétnu časť veci, ktorú má spolumajiteľ vlastniť, ale len mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach súvisiacich so spoločným majetkom. 

Hospodársky prospech zo spoločnej veci nemusí byť dosiahnutý len užívaním jej určitej časti. Spoluvlastníci môžu postupovať napr. aj tak, že:

- vec budú užívať len niektorí z nich a ostatní za to získajú peňažnú náhradu alebo

- sa v užívaní veci budú po určitých časových úsekoch striedať príp.

- celú vec dajú do nájmu 3. osoby a výťažok z nájomného si rozdelia podľa veľkosti podielov. 

Vec užíva len jeden spoluvlastník: kedy vás musí kompenzovať? 

Hoci existujú rôzne možnosti riešenia spoluvlastníckych vzťahov, často sa stáva, že vo výsledku vec fakticky užíva len jeden z nich. Pokiaľ je to aj váš prípad a chystáte sa preto uplatniť nárok na peňažnú kompenzáciu, zvážte najskôr všetky okolnosti. 

Podmienkou vzniku nároku na náhradu je len také užívanie spoločnej veci, ktoré je nad rámec veľkosti spoluvlastníckehopodielu. Pokiaľ si spoluvlastník v rámci užívania neprisvojuje väčšiu úžitkovú hodnotu veci, než zodpovedá jeho podielu, náhrada vám nemôže byť priznaná, a to ani keď sa na prvý pohľad spoločné užívanie veci javí ako nepraktické či obmedzujúce

Príklad 1: Na základe výsledkov dedičského konania ste sa spolu s vaším súrodencom stali rovnodielnymi podielovými spoluvlastníkmi rodinného domu. Dom však užíva len váš súrodenec. Obýva pritom len jednu z izieb a používa spoločné sociálne zariadenie; v užívaní zvyšnej časti domu vám ale nijako nebráni. Vy však dom užívať nechcete, pretože svoje bytové potreby máte uspokojené inde, nehovoriac o tom, že so súrodencom ani nechcete zdieľať spoločnú domácnosť. 

V prípade takéhoto skutkového stavu by ste pred súdom mohli mať problém dokázať, že váš súrodenec užíva dom nad rámec svojho podielu – ak chcete mať zo spoluvlastníctva prospech, mali by ste čím skôr žiadať o jeho zrušenie a vyporiadanie (napr. prikázaním do výlučného vlastníctva súrodenca za vyplatenie primeranej náhrady zodpovedajúcej hodnote vášho podielu alebo predajom celého domu a rozdelením výťažku z predaja podľa podielov). V praxi pri podobných skutkových okolnostiach neuspel pri požadovaní kompenzácie za užívanie spoluvlastník napr. v prípade riešenom Krajským súdom Trnava v rozhodnutí vydanom pod sp.zn. 24Co/78/2021. 

Príklad 2: Situácia je podobná ako v príklade 1 – rozdiel je však v tom, že ste o spoločné užívanie domu prejavili záujem. Súrodenec sa ale bráni, že celý dom potrebuje na uspokojovanie svojich bytových potrieb a spoločné užívanie odmieta. V tomto prípade je možné žiadať náhradu za užívanie domu nad rámec podielu, a to od okamihu, kedy súrodenec deklaroval, že vám spoločné užívanie neumožní. 

Dodajme, že užívaním veci nad rámec spoluvlastníckeho podielu nemusí byť len užívanie väčšej časti veci, než zodpovedá matematickému vyjadreniu podielu (napr. užívanie väčšej výmery časti pozemku). Podľa judikatúry môže byť rozhodujúca aj úžitková (hospodárska) hodnota užívanej časti veci, ak je predmetná hodnota vzhľadom na konkrétne okolnosti u jednotlivých častí veci rozdielna (bližšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 6Cdo/184/2010).

Test osobnosti

Na akú profesiu sa hodíte?

  • Priradíme vás k jednému z 16 osobnostných typov
  • Detailne popíšeme váš typ osobnosti
  • Vybereme povolania, pre ktoré sa hodíte

Ako určiť výšku náhrady za užívanie veci nad rámec podielu? 

Výška kompenzácie za užívanie nad rozsah podielu sa odvíja od čiastky, ktorú by bolo nevyhnutné vynaložiť v danom mieste a čase za porovnateľné užívanie veci. V prvom rade teda treba zistiť obvyklé nájomné za obdobie užívania spoločnej veci a túto sumu upraviť podľa rozsahu užívania na úkor vášho podielu. Ak nárok na kompenzáciu zažalujete, musíte jeho výšku nielen tvrdiť, ale aj preukázať. V prípade nehnuteľnosti tak môžete urobiť napríklad predložením inzercie realitných kancelárii vo vzťahu k obdobným nehnuteľnostiam za uplatnené obdobie; ďalšou možnosťou je znalecký posudok. 

Pozor aj na premlčanie 

Pri vymáhaní nároku na peňažnú náhradu za užívanie spoločnej veci nad rozsah spoluvlastníckeho podielu nezabudnite na jeho včasné uplatnenie. Podobne ako iné peňažné pohľadávky, aj tento sa premlčiava. 

Dĺžka premlčacej doby nároku záleží na jeho právnej kvalifikácii. Ohľadom posúdenia povahy nároku na kompenzáciu za užívanie nad rámec podielu možno nájsť v judikatúre slovenských súdov 2 rôzne názory. Oba vyslovil Najvyšší súd SR. 

1) Ak by sa užívanie spoločnej veci nad rozsah podielu kvalifikovalo ako bezdôvodné obohatenie (bližšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 3Cdo/252/2007), mohol by sa nárok (za určité obdobie) pri najprísnejšom posúdení premlčať už za 2 roky odo dňa, v ktorom začal spoluvlastník užívať vec na váš úkor.

2) V prípade, že by sa nárok posúdil ako zákonom osobitne vymedzené právo spoluvlastníka (tzn. nie ako nárok z bezdôvodného obohatenia), podliehal by trojročnej premlčacej dobe (napr. rozhodnutie Najvyššieho súdu SR sp.zn. 4Cdo/55/2009 alebo 4Cdo/298/2008). 

Aktuálne prevažuje názor obhajujúci trojročnú premlčaciu dobu, vždy je však dobré počítať aj s prípadným nevýhodnejším posúdením. Ak teda chcete riziko straty sporu kvôli úspešnému vzneseniu námietky premlčania úplne eliminovať, žalujte spoluvlastníka o kompenzáciu radšej pred uplynutím dvoch rokov od okamihu, kedy si spoločnú vec privlastnil pre seba.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

kompenzácia, majetok, podiel

Toto ste už čítali?

Slováci sa musia pripraviť na zdraženie každodennej veci

3. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci sa musia pripraviť na zdraženie každodennej veci

Zvýšenie DPH z 20 % na 23 % od nového roka prinesie zmeny v telekomunikačnom sektore, ktoré pocítia všetci zákazníci. Operátori, ako Slovak Telekom, O2 a Orange, síce tvrdia, že základné... celý článok

Na Vianoce hojno, v novom roku...dlhy. Nechyťte sa do 5 finančných pascí

2. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Na Vianoce hojno, v novom roku...dlhy. Nechyťte sa do 5 finančných pascí

Vianočné sviatky sú obdobím radosti, ale aj zvýšených finančných výdavkov. Mnohí z nás sa snažia nájsť rovnováhu medzi túžbou po dokonalých darčekoch a zodpovedným hospodárením s peniazmi.... celý článok

Prehľad: Poplatky za dedičské konanie v roku 2025

2. 12. 2024 | Barbora Magočová

Prehľad: Poplatky za dedičské konanie v roku 2025

Dedičské konanie sa zvyčajne spája s nemalými výdavkami. Okrem odmeny pre notára treba zaplatiť tiež súdne poplatky. Ktoré úkony vám môžu konanie o dedičstve predražiť? Čítajte, koľko... celý článok

Vianoce po Slovensky: Čo chceme nájsť pod stromčekom a koľko za to zaplatíme

29. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vianoce po Slovensky: Čo chceme nájsť pod stromčekom a koľko za to zaplatíme

Vianoce sú za rohom a Slováci sa pripravujú na vyššie výdavky spojené s týmito sviatkami. Prieskum ukazuje, že výdavky na darčeky vzrástli o 20 % oproti minulému roku. Čoraz viac ľudí... celý článok

Koľko zaplatia Slováci za vianočný nákup? Pečenie nás vyjde draho, šalát lacnejšie

28. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Koľko zaplatia Slováci za vianočný nákup? Pečenie nás vyjde draho, šalát lacnejšie

Blížiace sa Vianoce prinášajú pre slovenské domácnosti nielen tradičnú radosť, ale aj zaujímavé ekonomické správy. Aj keď ceny niektorých kľúčových surovín ako maslo, vajcia a kakao... celý článok