Podiel zo spoločného majetku závisí aj od spôsobu jeho vyporiadania
K vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej tiež len „BSM“) po rozvode môže dôjsť troma spôsobmi:
1) Vyporiadanie dohodou bývalých manželov
Dohodou si môžete súčasti spoločného majetku rozdeliť v podstate akokoľvek. Ak s tým obaja z bývalých manželov vyslovia súhlas, nemusia si BSM rozdeliť na dve rovnaké polovice. Dohoda je teda jedným z prípadov, v ktorom sa môže stať, že jeden z partnerov nakoniec získa zo spoločného majetku menšiu časť bez akejkoľvek finančnej kompenzácie.
2) Vyporiadanie zákonom
V prípade, že ani do troch rokov od zániku BSM (v súvislosti s rozvodom teda do troch rokov od právoplatnosti rozvodového rozsudku):
a) nedôjde k rozdeleniu spoločného majetku dohodou ani
b) nie je podaný návrh na jeho vyporiadanie súdom,
vyporiadava sa BSM zo zákona automaticky nasledovne:
- hnuteľné veci, ktoré sú využívané jedným z bývalých manželov, sa stanú vlastníctvom práve toho z nich, ktorý ich pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne užíva ako vlastník,
- ostatné hnuteľné veci, nehnuteľné veci a majetkové práva prejdú do podielového spoluvlastníctva bývalých manželov s tým, že ich podiely budú rovnaké (t. j. každý bude mať 1/2). Následne si tieto veci môžete vyporiadať v režime podielového spoluvlastníctva. Súdne vyporiadanie podielového spoluvlastníctva sa však oproti rozdeleniu BSM líši najmä v kritériách, na ktoré súd musí prihliadať. K hľadiskám pre rozdelenie podielového spoluvlastníctva súdom bližšie: Vyporiadanie spoluvlastníctva: 3 spôsoby, ako na to; zásady pre súdne rozdelenie BSM uvádzame nižšie. Ak teda v BSM boli prevažne hnuteľné veci a po rozvode ich užíva výlučne jeden z bývalých manželov, bude aj v tomto prípade spoločný majetok fakticky vyporiadaný tak, že ten, čo veci neužíva, získa z BSM menší podiel.
3) Vyporiadanie rozhodnutím súdu
Súd BSM vyporiadava len na návrh (aspoň) jedného z manželov, ktorý musí byť podaný najneskôr do troch rokov od zániku BSM – čiže od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva. Ak to nestihnete, vyporiada sa BSM zákonom (t. j. spôsobom podľa bodu 2). Súd rozdeľuje BSM podľa kritérií stanovených v Občianskom zákonníku. Tieto za určitých okolností pripúšťajú, aby jednému z bývalých manželov po rozvode priznal aj menej ako polovicu zo spoločného majetku.
Ako súd pri rozdelení BSM postupuje?
Zásady pre súdne vyporiadanie BSM sú nasledujúce:
1) primárne sa vychádza z toho, že podiely oboch bývalých manželov sú rovnaké,
2) pri vyporiadaní sa musia vziať do úvahy aj investície do a z BSM, t.j.:
- každému z manželov sa musí na jeho žiadosť uhradiť to, čo zo svojho výlučného vlastníctva vynaložil na spoločný majetok (napr. časť z jeho peňazí ušetrených pred uzatvorením manželstva, ktorá sa použila na rodinný dom v BSM),
- každý z manželov je naopak povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na majetok v jeho výlučnom vlastníctve (napr. ak sa peniaze z BSM použili na opravu automobilu, ktorý jeden z manželov nadobudol ešte pred svadbou).
3) prihliada sa aj na:
- potreby maloletých detí,
- to, ako sa každý z manželov staral o rodinu,
- to, ako sa každý z manželov zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí, s tým, že pri určení miery pričinenia musí vziať súd na zreteľ aj starostlivosť o deti a obstarávanie spoločnej domácnosti (inými slovami platí, že aj keby bol muž „živiteľom rodiny“, nesmie byť žena na podiele zo spoločného majetku ukrátená, ak sa podľa dohody s manželom predovšetkým riadne starala o potomstvo a zabezpečovala každodenné domáce práce a potreby rodiny).
Práve zohľadňovanie zásluh na nadobudnutí spoločného majetku a každodenného obstarávania potrieb rodiny však môže v praxi viesť k tomu, že aj súd jednému z manželov prizná v rámci vyporiadania BSM nižší podiel. Tento spôsob rozdelenia spoločného majetku sa označuje ako „disparita“ podielov; konkrétne okolnosti pre jej založenie možno zistiť najmä z rozhodnutí súdov.
Kedy súdy priznali jednému z manželov menší podiel na BSM?
Slovenské súdy sa s návrhmi na priznanie menšieho podielu zo spoločného majetku stretávajú pomerne často. V uvedenej súvislosti riešili ako potenciálne dôvody disparity napr.:
1) Opustenie spoločnej domácnosti a nepodieľanie sa na uspokojovaní potrieb rodiny
Z rozhodnutia Krajského súdu Bratislavavydaného pod sp.zn. 3Co/74/2018 vyplýva, že dôvodom pre úpravu podielov z BSM na pomer 60:40 bola napr. skutočnosť, že manžel opustil spoločnú domácnosť a hospodáril samostatne s oddeleným majetkom; manželka naopak spoločný majetok zveľaďovala zo svojich príjmov a v prevažnej miere zabezpečovala aj výživu spoločného dieťaťa.
2) Alkoholizmus
Alkoholizmus jedného z manželov spolu s fyzickým a psychickým týraním boli dôvodom pre úpravu podielov z BSM v pomere 60:40 v konaní vedenom Krajským súdom Banská Bystrica pod sp.zn. 16Co/38/2022. Krajský súd Košice naopak v konaní vedenom pod sp.zn. 9Co/242/2020 konštatoval, že len samotné nadmerné požívanie alkoholu jedného z manželov nie je dôvodom pre disparitu; podstatné je, či je jeho následkom aj menšie prispievanie do rodinnej kasy a nepodieľanie sa na uspokojovaní potrieb rodiny.
3) Zakúpenie majetku od rodičov za symbolickú cenu
Veci získané darom do BSM nepatria. Ak by teda rodičia jedného z manželov chceli „mladým“ vypomôcť darovaním určitého majetku, môžu ho previesť len do ich podielového spoluvlastníctva. Aby sa majetok dostal do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, uzatvárajú niektorí rodičia s manželmi kúpne zmluvy, ktorými im majetok prevedú za symbolickú cenu. Takýto spôsob získania majetku však napr. podľa rozhodnutia Krajského súdu Trnava vydaného pod sp.zn. 10Co/25/2020 nemusí byť dôvodom pre disparitu podielov, a to najmä vtedy, ak z kúpnej zmluvy vyplýva, že rodičia si prevod majetku na oboch manželov výslovne priali (a nepredali ho za symbolickú cenu napr. len jednému z nich).
4) Väčšie zásluhy jedného z manželov o nadobudnutie majetku
Aj väčšie pričinenie jedného z manželov v súvislosti s nadobudnutím spoločných vecí môže byť výnimočne dôvodom pre disparitu podielov pri rozdelení BSM. Pokiaľ sa ale druhý z manželov zároveň riadne staral o spoločnú domácnosť, budú zásluhy na získaní majetku dôvodom pre nerovnaký podiel pri vyporiadaní BSM len vtedy, ak by boli skutočne mimoriadne (napr. rozhodnutie Krajského súdu Nitra, sp.zn. 6Co/116/2016).
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.