V čom spočíva čipovanie áut?
Pri takzvanom čipovom tuningu ide o prestavenie továrenských nastavení riadiacej jednotky motora. Takáto úprava softvéru so sebou prináša niekoľko výhod, napríklad v podobe lepšieho výkonu motora (predbiehanie, potreba náhleho zrýchlenia podobne). Pri zošliapnutí pedála dochádza k rýchlejšiemu rozbehnutiu auta, pretože krútiaci moment nastúpi oveľa skôr. Aj pri takomto type vylepšenia sa stále dbá na bezpečnosť a preto aj čipovanie nevplýva negatívne na funkciu motora a jeho emisné normy sú stále podľa predpisov.
Zvýšenie výkonu prostredníctvom čipového tuningu je individuálna záležitosť. Na základe výpočtov a meraní sa dá presne určiť, do akej miery sa dá vozidlo upraviť. Aj z tohto dôvodu čipovanie prebieha len pod rukami profesionálov. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko poškodenia motora a prekročenie daných emisných čísel. Keďže však nejde zásah mechanický ale programový, nemusíte sa obávať, že by nastavenie nešlo vrátiť naspäť. Pokiaľ ide o spotrebu paliva počas jazdy, len správny spôsob riadenia alebo príslušné tuningové doplnky sú zárukou ideálnej, poprípade nižšej spotreby.
Čo spôsobilo nedostatok čipov?
Za bežných okolností sú zamestnanci automobilového sektoru zvyknutí plánovať veci roky dopredu a premýšľať nad detailmi, aby splnili bezpečnostné normy ako aj potreby zákazníkov. Pokiaľ by výrobu narušila akákoľvek komplikácia čo i len na niekoľko týždňov, (napríklad prírodná katastrofa, politická nestabilita a iné) hrozí odstavenie celého výrobného procesu. Na akútnom nedostatku čipov mala v tomto prípade zásluhu nedávna pandémia. Veľkí aj malí výrobcovia automobilov sú tak stále postihnutý deficitom polovodičov a drobných súčiastok, ktoré sú dnes nevyhnutné.
Od pokročilých asistenčných funkcií pre vodiča cez informačno-zábavné systémy až po vyhrievané volanty - všetko je poháňané nejakým počítačovým čipom. Takáto modernizácia sa bude v budúcnosti zrýchľovať a navyšovať na počte a aj preto je čipovanie nepostrádateľné. Na začiatku pandémie automobilky znížili objednávky čipov, pretože očakávali veľká pokles predaja. Teraz, keď sa predaj vozidiel opäť rozbehol, výrobcovia polovodičov nemôžu uspokojiť verejný dopyt, pretože ich kapacity sú už vyčerpané. Aké riešenia sa tak ponúkajú pre bežných zákazníkov, ktorí v súčasnosti hľadajú automobily, obsahujúce čipový tuning?
Autobazáre ako jedno z dostupných riešení
Aj keď nedostatok čipov stále sužuje automobilový priemysel, záujemcov o vozidlá to nemusí výrazne ovplyvniť. Pod pojmom autobazár si síce niektorí ľudia môžu predstaviť staré modely áut s veľkým počtom najazdených kilometrov, avšak realita je iná. Je zrejmé, že na bazároch nájdete aj spomenuté staršie verzie, no na svoje si prídu aj osoby, túžiace po nových vozidlách. Je nová Toyota Yaris Cross, Citroen C5 alebo BMW iX vo Vašom hľadáčiku? Solídny autobazár ich ponúka ako takmer nejazdené, za lepšiu cenu a samozrejme s čipom. Na internete nájdete rôznorodé verzie vozidiel, častokrát zoradené v prehľadných kategóriách (značka, rok výroby, model a ďalšie). V konečnom dôsledku môžeme tvrdiť, že zaobstaranie automobilu čipovým tuningom nie je náročné, aj napriek stále pretrvávajúcom nedostatku polovodičov.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.