Ako nákup na splátky vlastne funguje
Nákup na splátky z právneho hľadiska v zásade spočíva v súbežnom uzatvorení dvoch zmlúv:
1) zmluvy o kúpe konkrétneho tovaru a
2) zmluvy o viazanom spotrebiteľskom úvere, t. j. zmluvy o poskytnutí peňažnej čiastky, ktorú vám poskytovateľ úveru požičia, aby ste si za ňu zakúpili konkrétny tovar.
Obe zmluvy sú vzájomne previazané a tvoria jeden obchodný celok. Poskytnutú finančnú čiastku podľa zmluvy o úvere teda nemožno použiť na iný účel, než na nákup tovaru. Výhodou viazaného spotrebiteľského úveru je, že tovar máte k dispozícií ihneď – a môžete ho teda okamžite začať používať, a to aj keď zaň nedokážete alebo nechcete zaplatiť celú kúpnu cenu už v okamihu uzatvorenia kúpnej zmluvy. Nevýhodou je pochopiteľne skutočnosť, že si vlastne kupujete na dlh a za tovar zväčša zaplatíte aj sumu nad rámec jeho kúpnej ceny (ak nejde o nákup na splátky bez navýšenia alebo s 0 % navýšením).
Veriteľom zo zmluvy o viazanom spotrebiteľskom úvere pritom môže byť:
1) predajca tovaru ale aj
2) osoba odlišná od predajcu; v takom prípade ale platí, že:
- veriteľ využíva služby predajcu tovaru pri uzatváraní alebo príprave zmluvy o spotrebiteľskom úvere alebo
- konkrétny tovar je výslovne uvedený v zmluve o spotrebiteľskom úvere.
Čo sa stane s úverom, ak od kúpy na splátky odstúpite?
Aj od kúpnej zmluvy pri nákupe na splátky (podobne ako od iných spotrebiteľských kúpnych zmlúv) môžete v zákonom vymedzených prípadoch odstúpiť. Právo na zrušenie uvedenej zmluvy odstúpením býva v praxi uplatňované najmä v dvoch prípadoch:
1) ak bola kúpna zmluva uzatvorená tzv. na diaľku (typicky ak bol tovar kúpený v e-shope), môžete využiť právo na odstúpenie do 14 dní od prevzatia tovaru (pre výnimky ohľadom plynutia uvedenej lehoty viď bližšie: Dá sa vrátiť tovar na e-shop bez udania dôvodu aj po roku?);
2) v prípade výskytu vád zakúpeného tovaru, ktoré:
- nemožno odstrániť a ktoré bránia tomu, aby sa nakúpený tovar mohol riadne užívať ako vec bez vady alebo
- sa síce dajú odstrániť, ale pre ich opätovné vyskytnutie po oprave alebo ich väčší počet nemôžete zakúpený tovar riadne užívať.
Vzhľadom na to, že zmluva o viazanom spotrebiteľskom úvere tvorí so zmluvou o kúpe tovaru jeden obchodný celok, zanikne spolu s odstúpením od zmluvy o kúpe aj súvisiaca zmluva o úvere. Keď po odstúpení vrátite zakúpený tovar predávajúcemu, vysporiadajú si veriteľ z úverovej zmluvy a predávajúci vrátenie poskytnutých peňažných prostriedkov medzi sebou bez toho, aby k tomu potrebovali vašu súčinnosť.
Za odstúpenie od zmluvy o kúpe tovaru nesmiete byť nijako sankcionovaní – predajca či veriteľ vás teda nesmú odrádzať od odstúpenia realizovaného v súlade so zákonom zmluvnými pokutami či dodatočnými poplatkami.
Ak bol tovar, na ktorý sa vzťahuje zmluva o viazanom spotrebiteľskom úvere, v rozpore s kúpnou zmluvou a vy chcete z tohto dôvodu požadovať peňažné plnenie, môžete sa na veriteľa zo zmluvy o úvere obrátiť so svojimi nárokmi na jeho poskytnutie až vtedy, keď si uplatníte zákonné prostriedky na dosiahnutie nápravy voči predajcovi a predajca vaše nároky neuspokojí.
Ak od kúpnej zmluvy odstúpite, musí vám veriteľ peňažné prostriedky, ktoré ste uhradili pred zánikom zmluvy o úvere, vrátiť najneskôr do 14 kalendárnych dní po tom, čo mu doručíte písomné oznámenie o zániku zmluvy o viazanom spotrebiteľskom úvere z dôvodu vášho odstúpenia od zmluvy o kúpe tovaru.
Aj od zmluvy o spotrebiteľskom úvere nesúvisiacej s nákupom na splátky môžete odstúpiť
Bez ohľadu na to, či ste zmluvu o spotrebiteľskom úvere uzatvorili za účelom kúpy tovaru alebo kvôli financovaniu iných potrieb, máte podľa zákona právo od nej odstúpiť bez udania dôvodu, ak tak urobíte v určitej lehote od jej uzatvorenia. Zákon vám teda poskytuje priestor, aby si už uzatvorenú zmluvu riadne preštudovali a znovu zvážili (možno aj po zasadnutí rodinnej rady), aký bude mať dopad na vaše financie.
Právo na odstúpenie od zmluvy o spotrebiteľskom úvere môžete využiť len do 14 kalendárnychdní odo dňa:
1) jej uzavretia (t. j. v zásade do 14 dní od jej podpisu oboma zmluvnými stranami) alebo
2) odo dňa, keď vám poskytovateľ úveru doručí zmluvné podmienky s povinnými obsahovými náležitosťami podľa zákona, ak tento deň nasleduje až po dni uzatvorenia zmluvy. Povinné obsahové náležitosti podmienok sú veľmi obsiahle, nájdete ich v ust. § 9 zákona č. 129/2010 Z.z., o spotrebiteľských úveroch a pokiaľ ide o úver formou povoleného prečerpania, tiež v ust. § 10 uvedeného zákona.
Odstúpenie treba urobiť písomne. Špecifické podmienky pre jeho realizáciu vyžadované veriteľom (ktoré by ale mali byť len „technickej“ povahy – napr. na akú adresu odstúpenie zasielať a pod.) nájdete v zmluvných podmienkach.
Lehota na odstúpenie sa bude považovať za dodržanú, ak odstúpenie v súlade s postupom uvedeným v zmluvných podmienkach zašlete najneskôr v posledný deň lehoty.
Ak sa rozhodnete od zmluvy o spotrebiteľskom úvere odstúpiť, budete musieť veriteľovi:
1) vrátiť istinu a zaplatiťúrok z tejto istinyvypočítaný podľa dohodnutej úrokovej sadzby spotrebiteľského úveru odo dňa, keď ste začali úver čerpať, až do dňa splatenia istiny, a to bezodkladne a najneskôr do 30 kalendárnych dní po odoslaní odstúpenia veriteľovi;
2) kompenzovať nenávratné poplatky, ktoré zaplatil orgánu verejnej správy v súvislosti s vaším spotrebiteľským úverom (napr. poplatky za overenie podpisov na úverovej zmluve).
Okrem uvedených plnení od vás poskytovateľ úveru nemôže v súvislosti s využitím práva na odstúpenie požadovať nijaké iné peňažné čiastky.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.