Čo je finančný plán?
Odpoveď na túto otázku je rôzna v závislosti od toho, kde plán chcete využívať. Ak v podniku, finančný plán predstavuje súhrn viacerých dokumentov a výpočtov. Tie majú zakladateľom a investorom ukázať, aký je súčasný stav firmy. Plán môžete využiť aj na to, aby ste zistili, kam sa spoločnosť dostane, ak budete pracovať s financiami rovnako ako doteraz.
Na druhej strane, finančný plán pre jednotlivcov a rodiny je jednoduchší. Nastavíte si pomocou neho limity na jednotlivé výdavky, ktoré počas určitého obdobia, spravidla mesiaca, máte. Hlavnou úlohou rodinného rozpočtu je dostať financie pod kontrolu a pomôcť vám ušetriť.
Ako si nastaviť finančný plán?
Finančný plán si viete nastaviť sami v pohodlí domova. Stačí sa držať niekoľkých základných krokov.
Analyzujte svoje financie
Na začiatok musíte zanalyzovať svoje financie a zistiť, aké všetky záväzky máte. To sú úvery, poistenia, energie, alimenty a podobne. Následne skontrolujte, na čo počas mesiaca najčastejšie míňate. Je to ranná káva cestou do práce alebo pravidelné nakupovanie nového oblečenia?
K všetkým výdavkom si zapíšte aj príjmy vrátane rôznych prídavkov, diét a podobne.
Zistite, kde sa dá ušetriť
Prezrite si svoje výdavky a nájdite, čo váš rozpočet najviac oslabuje. Ak sú to obedy v meste, obmedzte ich na minimum a pravidelne si jedlo pripravujte doma. Ak je to impulzívne nakupovanie, snažte sa vyhýbať obchodom v období, keď nič skutočne nepotrebujete.
Pôžička môže finančný plán skomplikovať
Stará alebo nová pôžička dokáže finančný plán mierne skomplikovať. Každý mesiac totižto musíte zaplatiť nižšiu či vyššiu splátku. Pri tvorbe plánu na ňu preto nezabúdajte.
Ak si pôžičku ešte len plánujete vziať, dobre si ju premyslite. Analyzujte svoje príjmy a opýtajte sa samých seba, či vám ďalšie finančné zaťaženie v budúcnosti nespôsobí problémy.
Maximálna celková zadlženosť žiadateľa o úver je nastavená na úrovni 8-násobku jeho čistého ročného príjmu. Banky však pri 10 % žiadostí môžu túto hranicu prekročiť. Aj napriek pravidelnému príjmu a nejakým úsporám si zbytočne neberte príliš vysokú pôžičku. Nikdy neviete, čo sa môže v budúcnosti stať.
Nastavte si rozpočet na mesiac a všetko si evidujte
Podľa výdavkov za minulý mesiac si nastavte reálnu sumu na ten nasledujúci. Nesnažte sa ju radikálne znížiť. Príliš malý rozpočet vás bude obmedzovať a nemusí sa vám podariť dodržať ho.
Aby ste mohli kontrolovať nielen svoje výdavky, ale aj výdavky ostatných členov rodiny, využite rôzne aplikácie do mobilu a iných zariadení. Spravovanie financií tak bude oveľa jednoduchšie a zábavnejšie.
Pri zostavovaní a dodržiavaní finančného plánu je spolupráca všetkých členov rodiny kľúčová. Vaše ciele by mali byť rovnaké alebo aspoň podobné. Najlepšie spravíte, keď si všetci spolu sadnete za jeden stôl a dohodnete sa na určitých pravidlách.
Vyhodnoťte výsledky
Po mesiaci s novým rozpočtom vyhodnoťte výsledky a zistite, či sa vám podarilo zostať v limite. Prezrite si výdavky a nájdite svoje slabé aj silné miesta. Kde sa vám darilo najmenej a, naopak, kde najviac? Na slabých stránkach sa snažte nasledujúce týždne popracovať.