4 tipy, ako efektívne sporiť deťom na budúcnosť

PR článok | rubrika: PR článok | 30. 5. 2022
Sporíte deťom na budúcnosť? Ak nie, mali by ste čím skôr začať. Dlhodobým a správnym sporením im môžete našetriť peknú čiastku, za ktorú sa vám neskôr určite poďakujú. Viete, ako na to?
4 tipy, ako efektívne sporiť deťom na budúcnosť

Zdroj: bigstockphoto.com

Komerčná spolupráca

Ako na efektívne sporenie pre deti

1. Určte si cieľ

Jedným zo základov efektívneho sporenia je mať určený cieľ. Dohodnite sa, či chcete deťom našetriť na školu v zahraničí, svadbu, kúpu nehnuteľnosti alebo im len vytvoriť finančný základ na ľahší štart v dospelosti. Môžete si určiť aj približnú sumu, ktorú by ste chceli sporením dosiahnuť. 

To, koľko peňazí im budete odkladať, závisí len od vás a vašich finančných možností. Nezabúdajte, že je dôležité budovať aj finančnú rezervu pre celú domácnosť a takisto sporiť na vlastný dôchodok. 

Zvoľte si preto takú čiastku, ktorá príliš nezaťaží rodinný rozpočet. A to najmä v prípade, ak máte viac detí a chcete im našetriť podobnú sumu. Pamätajte si, že aj menej peňazí im môže v budúcnosti výrazne pomôcť. 

 

2. Vyberte vhodný typ sporenia

Od vášho cieľa sa odvíja aj výber vhodného typu sporenia. Dnes máte v tomto smere oveľa viac možností ako v minulosti. Deťom už nemusíte šetriť len na vkladnú knižku či sporiaci účet. I keď aj tie sa stále využívajú. 

Sporiaci účet je však vhodnejší na krátkodobé sporenie do jedného roka, keďže peniaze sa na ňom príliš nezúročujú. Hodí sa napríklad vtedy, ak vaše dieťa čaká budúci rok škola a vy sa chcete pripraviť na výdavky s tým spojené. Za rok si na sporiaci účet dokáže odložiť peknú sumu, ktorá neskôr zmierni vašu finančnú záťaž. 

Ak však chcete dieťaťu do budúcnosti zabezpečiť viac peňazí, najefektívnejším sporením je investovanie. Ak odložené peniaze investujete, nebude ich ohrozovať inflácia a zhodnotia sa.

V dnešnej dobe máte na výber veľa možností, ako investovať. Najpopulárnejšie však stále ostávajú podielové fondy. Tie fungujú na princípe kolektívneho investovania, takže do nich nemusíte vkladať veľké čiastky. Navyše majú nižšiu mieru rizika a sú vhodné naozaj pre každého.

3. So sporením nečakajte

Ak je to možné, začnite so sporením čo najskôr. Mnohí rodičia začnú deťom šetriť napríklad na vysokú školu až v čase, keď už sú na strednej. A to je chyba. Ako pri každom sporení, aj tu platí, že čím skôr začnete, tým menej im budete musieť pravidelne odkladať. 

Ak začnete skoro a nastavíte si rozumnú sumu, váš rodinný rozpočet to neovplyvní a v konečnom dôsledku budete mať nasporené oveľa viac. Najlepšie je začať so šetrením na budúcnosť hneď po narodení dieťaťa.

4. Sporte pravidelne a dostatočne dlhý čas

Aby ste deťom sporili naozaj efektívne a dosiahli stanovený cieľ, musíte im odkladať pravidelne.

Snažte sa o to, aby ste dodržiavali výšku sumy, ktorú ste si určili na začiatku, a šetrili im naozaj každý mesiac. Samozrejme, možnosťou je aj ročné či štvrťročné sporenie, no finančne vás menej zaťaží prispievať častejšie menšou sumou. Navyše, pri sporení v takýchto časových intervaloch môžete ľahko skĺznuť k tomu, že s ním prestanete. 

Najpraktickejšie je nastaviť si na osobnom účte trvalý príkaz. Každý mesiac vám potom budú automaticky odchádzať peniaze na vybraný investičný alebo sporiaci účet. Nebudete sa tak musieť báť, že na sporenie zabudnete alebo vyhradené peniaze miniete. 

Dôležité je tiež to, aby ste sporili dostatočne dlho. A to najmä v prípade, ak im šetríte prostredníctvom investovania do podielových fondov. Aby sa vám takéto sporenie oplatilo, odporúča sa pravidelne investovať minimálne 5 rokov. 

Najvýhodnejšie sporiace účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

sporenie, sporenie pre deti

Toto ste už čítali?

Ako spolu súvisia sebahodnota a finančná gramotnosť: Prečo je tento vzťah dôležitý?

26. 3. 2025 | Lucia Risková

Ako spolu súvisia sebahodnota a finančná gramotnosť: Prečo je tento vzťah dôležitý?

Sebahodnota a finančná gramotnosť sú dve kľúčové oblasti, ktoré môžu výrazne ovplyvniť náš život. V článku sa dozviete, ako vnímanie vlastnej hodnoty ovplyvňuje finančné rozhodnutia... celý článok

Učíme deti správne zaobchádzať s peniazmi: Sporenie verzus nakupovanie

26. 2. 2025 | Lucia Risková

Učíme deti správne zaobchádzať s peniazmi: Sporenie verzus nakupovanie

Peniaze sú neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života a učíme sa s nimi hospodáriť už od detstva. Ako rodičia však často čelíme výzve, ako naučiť deti vyvážiť svoje túžby po... celý článok

Vreckové ako prvý krok k finančnej gramotnosti

4. 2. 2025 | Lucia Risková

Vreckové ako prvý krok k finančnej gramotnosti

Vreckové je viac než len pravidelné dávanie peňazí deťom – je to nástroj na výučbu finančnej zodpovednosti. Ako rodičia, ktorí chcú pripraviť svoje deti na budúcnosť, musíme zvážiť... celý článok

Dostali ste prémie alebo 13. plat? Urobte si z peňazí „vankúš“

19. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Dostali ste prémie alebo 13. plat? Urobte si z peňazí „vankúš“

Blížiaci sa koniec roka prináša nielen čas na bilancovanie, ale aj skvelú príležitosť na zlepšenie vašej finančnej situácie. Jednorazové príjmy, ako sú trináste platy alebo prémie,... celý článok

Vianoce ako príležitosť rozvíjať finančnú gramotnosť detí

16. 12. 2024 | Lucia Risková

Vianoce ako príležitosť rozvíjať finančnú gramotnosť detí

Vianoce sú nielen časom radosti a darčekov, ale aj skvelou príležitosťou, ako naučiť deti základom finančnej zodpovednosti. Ako môžete zakomponovať finančné vzdelávanie do vianočných... celý článok