Ako rýchlo vyrástli ceny najdôležitejšieho tovaru, vidíme všetci. Idete na obyčajný nákup a nestačíte sa čudovať. Rovnaký nákup, len cena je niekoľkonásobne vyššia. Podľa analýzy spoločnosti PAQ Research je dnes 15 percent domácností v situácii, že im po zaplatení nákladovna bývanie a stravu prakticky neostávajú peniaze na sporenie.
Keď sa zamyslíte, čo všetko človek potrebuje okrem jedla a bývania, v prvom rade to bude oblečenie, niekam sa dopravujeme, chceme sa baviť a tak ďalej, uvedomíte si, koľko ľudí žije z mesiaca na mesiac a má problém vyjsť od výplaty k výplate.
Pre každú domácnosť je ale dôležité, aby hospodárila s prebytkami a tie si ukladala na neskoršie časy. Prečo vlastne mať rezervu? Na neočakávané výdavky. Či už ide o dlhodobú chorobu, prasknutú vodu, neočakávanú stratu zamestnania alebo niečo iné, rezerva sa zíde. Nikto vám nepovie, koľko má byť presne, ale všeobecné pravidlo je, že by mala stačiť aspoň na tri až šesť mesiacov, ideálne na rok bežnej prevádzky domácnosti. Ostatne covid nás naučil, že pohromy prichádzajú bez ohlásenia.
Základom je získať finančný prebytok
Knižky a články o domácich financiách sa väčšinou zaoberajú tým, ako naložiť s prebytkami peňazí. Kam ich uložiť alebo investovať, aby sa nestrácala ich hodnota, alebo ešte lepšie, aby sa zvyšovala. Lenže rodín, ktorým zostane toľko peňazí, aby vôbec stálo za to o nich týmto spôsobom uvažovať, je len 30-40 percent. Najprv sa teda musíme dostať ku každomesačnému finančnému prebytku. To ide dvoma spôsobmi a ideálne je dokázať ich skombinovať.
Jeden spôsob je zvýšiť príjmy, skúsiť si v práci vypýtať viac, nájsť si inú prácu alebo privyrobenie. My sa ale budeme venovať tomu druhému spôsobu. Už preto, že bude dobre slúžiť aj tomu, kto už vyššie príjmy má, aby mu z nich zostalo viac. Poďme sa teda pozrieť, ako ušetriť na výdavkoch.
Šetrite tam, kde míňate najviac
Kľúčom k úspešnému šetreniu je zamerať sa na tie položky, kde míňame najviac. Podľa Slovenského štatistického úradu je skoro 700-tisíc domácností s aspoň jedným dieťaťom a najväčšie výdavky predstavujú bývanie a energie, potraviny, tovar a služby a doprava.
Tu je niekoľko tipov, ako ušetriť práve na týchto položkách. O niektorých ste možno už premýšľali a na niektoré sa vám možno vôbec ani pomyslieť nechce. Ak to ale s šetrením myslíte vážne, buďte k sebe úprimní. Pomôže vám aj obyčajná ceruzka a papier. Akonáhle si výdavky spíšete, už ich vidíte, priznali ste si ich a môžete na nich začať pracovať.
Potraviny
Zďaleka najviac sa dá ušetriť na tom, čo vážne nepotrebujete. Typicky to bývajú alkoholické nápoje, ale aj balené nápoje nealkoholické, sladené aj nesladené. Pomáha plánovanie. Zostavte si doma jedálniček na viac dní a podľa neho spíšte nákupný zoznam. Zoznamu sa držte.
V obchode sledujte dátum spotreby. Nielen pre čerstvosť, ale aj pre informáciu, či stihente tovar spotrebovať. Aby ste potom nevyhadzovali, čo nedokážete spotrebovať. Podľa Ministerstva poľnohospodárstva a rozvoja vidieka skončí na Slovensku v odpade 35 až 168 kg jedla na osobu ročne. A to sú pekné peniaze, ktoré rovno vyhadzujete do odpadu.
Zľavy sú fajn, ale nenechajte sa nimi v obchode zbytočne zlákať. Lepšie je pracovať s nimi dopredu, podľa letáku alebo aplikácie obchodu. Potom s nimi môžete výhodne nakúpiť do zásoby trvanlivejší tovar, o ktorom viete, že ho naozaj spotrebujete. Pokiaľ kupujete niečo v zľave s vidinou, že ušetríte, neporovnávajte zníženú cenu so starou, ale s tým, že si danú vec nekúpite vôbec.
Konkrétne: Ako šetriť pri nákupe potravín
- Urobte si vopred nákupný zoznam. Nakupujte podľa zoznamu a vyhnite sa vábeniu zľavových akcií.
- So zľavami pracujte aktívne: strážte zľavy len na tovar, ktorý rovnako kupujete a ktorým je možné sa zásobiť bez toho, aby hrozilo, že sa pokazí.
- Lepšie je nakupovať menšie množstvo jedla viackrát za týždeň ako urobiť veľký nákup na štrnásť dní dopredu, pri tom je pravdepodobnejšie, že sa časť jedla nespotrebuje včas.
- Zistite si, ako ideálne skladovať ktoré potraviny, aby vydržali čo najdlhšie. Potraviny s krátkou dobou trvanlivosti alebo blížiacim sa dátumom spotreby, umiestňujte na viditeľné miesta dopredu v chladničke.
- Hlad má veľké oči. Nechoďte nakupovať hladní.
Bývanie a energia
O presťahovaní z vášho milého domčeka do nejakého menšieho bytu asi počuť nechcete, že? Napriek tomu to v sebe skrýva príležitosť na úspory. Úspory za údržbu nehnuteľnosti a hlavne úspory na nákladoch na vykurovanie, pretože byty sú jeden vedľa druhého, a teda využívajú teplo efektívnejšie. Avšak sťahovanie je veľký oriešok a usporiť sa dá aj inak.
Konkrétne: Ako šetriť energiou
- Znížte teplotu v miestnosti. Zníženie teploty o jeden stupeň zníži náklady na vykurovanie asi o päť percent. Teplota v spálni má byť 18 stupňov pre zdravý spánok. Väčšina z nás ju má vyššiu. Zbytočne platí za teplo a súčasne horšie spí.
- Nezakrývajte vykurovacie telesá a odstráňte nábytok, ktorý bráni prúdeniu tepla do miestnosti.
- Nastavte si chladničku na 4 °C a nedávajte do nej teplé ani otvorené potraviny. Chladničku nepreplňujte, najlepšie funguje, keď je plná len z 80 percent. Pravidelne odmrazujte.
- Využívajte úsporné sprchové hlavice.
- Neprehrievajte teplú vodu. Prať stačí na 30 °C alebo maximálne 40 °C.
- Varte s pokrievkou, naozaj tým veľmi ušetríte a uvaríte rýchlejšie.
- Moderné úsporné kompaktné žiarivky ušetria až 80 percent energie a vydržia šesťkrát až pätnásťkrát dlhšiu dobu. Ešte lepšie sú moderné LED žiarovky.
Doprava
Sem štatisticky patrí aj nákup automobilu, teda je jasné, kde sa tu dá ušetriť. Avšak väčšina ľudí takýto problém nerieši, skrátka na nové auto nemá peniaze. Ak je to možné, presedlajte na hromadnú dopravu. Je to lacnejšie a odpadne vám veľa starostí s údržbou vozidla.
Dovolenka
Dovolenka sa ako tip na úsporu vyslovene ponúka. Počas covidu sme si zvykli jazdiť po domovine a mnohí zistili, aké to je krásne. Výdaj za cestu do zahraničia osekáte ľahko a napriek tomu môžete mať krásnu dovolenku.
Jan Müller
Autor pracuje vyše 30 rokov vo finančných službách. Za tú dobu nazbieral skúsenosti z bánk, nebankových firiem aj z oblasti dozoru nad finančným trhom a ochrany spotrebiteľa. Takmer 10 rokov sa podieľa na projektoch finančnej... Ďalšie články autora.