Ešte stále máte v živej pamäti byrokratickú mašinériu, ktorú ste museli podstúpiť, aby ste získali niektorú z dávok sociálneho poistenia? Žiadať finančnú podporu od Sociálnej poisťovne je však aj tak rozhodne lepšie, než keď ona požaduje peniaze od vás. Kedy si môže nárokovať ich vrátenie a čo vám v uvedenej situácii môže pomôcť?
Sociálna poisťovňa si môže vypýtať peniaze späť v týchto prípadoch
Ak ste alebo ste v minulosti boli príjemcom dávky sociálneho poistenia (napr. nemocenského, ošetrovného, vdovského dôchodku, dávky v nezamestnanosti či ktorýchkoľvek iných), môže sa vám za určitých okolností stať, že od vás Sociálna poisťovňa bude žiadať vyplatené peniaze naspäť. Dávku alebo jej časť, ktorá vám nemala byť vyplatená, musíte vrátiť v nasledujúcich prípadoch:
1) Nesplnenie povinností podľa zákona o sociálnom poistení
Ako príjemca dávky máte voči Sociálnej poisťovni viaceré povinnosti; sankciou za ich nesplnenie môže byť vznik nároku poisťovne na vrátenie dávky. Ako zásadná sa v uvedenom smere javí napríklad povinnosť oznámiť príslušnej organizačnej zložke poisťovne zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich pre trvanie nároku na dávku, jeho zánik, jeho výplatu či pre určenie celkovej sumy dávky. Túto povinnosť si treba splniť do ôsmich dní odo dňa, kedy uvedené skutočnosti nastanú.
2) Prijatie dávky alebo jej časti, aj keď ste vedeli, že sa vypláca neprávom
Dávku poskytnutú zo sociálneho poistenia musíte vrátiť aj vtedy, ak ste ju prijali, aj keď ste vedeli alebo ste aspoň museli z okolností predpokladať, že bola vyplatená neprávom alebo vo vyššej sume.
3) Spôsobenie vyplatenia dávky alebo jej časti neprávom.
V neposlednom rade musíte dávku vrátiť aj vtedy, ak ste vedome spôsobili, že sa buď celá alebo aspoň sčasti poskytla neprávom alebo vo vyššej sume, ako by patrila.
Sociálna poisťovňa od vás môže žiadať vrátenie dávky alebo jej časti odo dňa, od ktorého vám buď nepatrila vôbec alebo vo výške poskytovanej sumy; žiada sa len vrátenie čiastky, ktorá je vyššia ako 5 eur.
Prípad z praxe: pozor na nedovolené kombinácie dávok
Na prvý pohľad sa môže zdať, že keď sa nesnažíte nikoho oklamať a riadne si plníte svoje povinnosti, nemáte sa čoho báť. Problém však môže byť aj v tom, že systém rôznych dávok je pre bežného človeka pomerne neprehľadný. V určitej chvíli si preto vôbec nemusíte uvedomiť, že poberáte plnenie, ktoré by vám podľa zákona nemalo byť hradené – spoliehate sa skrátka na to, že splnenie podmienok pre poskytnutie dávok si správne posúdia príslušné inštitúcie a úrady.
Podobne to podľa svojich slov videla aj príjemkyňa, ktorej prípad sa dostal pred Správny súd v Košiciach. Sociálna poisťovňa od nej žiadala vrátenie časti dávky v nezamestnanosti, ktorá jej najskôr bola vyplatená v úplnom súlade s právom. Po skončení nároku na vyplácanie dávky v nezamestnanosti však požiadala úrad práce o poskytnutie rodičovského príspevku, o ktorom podľa svojich tvrdení predpokladala, že jej bude priznaný až za obdobie po skončení nároku na podporu v nezamestnanosti. Rodičovský príspevok jej však bol priznaný aj spätne.
Príjemkyňa argumentovala tým, že bola presvedčená o prepojenosti systémov poskytovateľov dávok, a preto verila, že jej nároky boli priznané v zmysle zákonných podmienok. Správny súd napokon rozhodnutie Sociálnej poisťovne ohľadom vrátenia dávky zrušil, pretože poisťovňa podľa neho dostatočne nepreukázala, že príjemkyňa o neoprávnenosti vyplatenej dávky vedela.
Napriek tomu však súd upozornil, že ak skutočnosť vyvolávajúca neoprávnenosť poskytnutia dávky nastane až po jej vyplatení, nevylučuje to možnosť Sociálnej poisťovne požadovať jej vrátenie (bližšie rozhodnutie Správnehosúdu v Košiciach, sp.zn. 8Sas/2/2024).
Sociálna poisťovňa môže žiadať vrátenie dávky len po obmedzenú dobu
Právo Sociálnej poisťovne na vrátenie dávky sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, kedy poisťovňa zistila, že dávka bola vyplatená neprávom alebo vo vyššej sume. Najneskôr sa však premlčí uplynutím desiatich rokov odo dňa, za ktorý sa dávka vyplatila.
Z rozhodovacej činnosti súdov vyplýva, že okamih, kedy poisťovňa zistí neprávom vyplatenú dávku, nemožno stotožniť s dňom, keď na uvedenú skutočnosť reálne príde jej zamestnanec; trojročná premlčacia lehota by mala začať plynúť už vtedy, keď poisťovňa získala informáciu, z ktorej môže vyvodiť záver o dávke vyplatenej v rozpore so zákonom (bližšie napr. rozhodnutie Správneho súdu v Banskej Bystrici, sp.zn. 13Sas/2/2024).
Ak ktorákoľvek z premlčacích lehôt už uplynula, môžete sa vráteniu dávky úspešne ubrániť vznesením námietky premlčania.
Pre úplnosť však treba uviesť, že premlčacie lehoty neplynú:
- počas konania o odvolaní,
- počas výkonu rozhodnutia,
- ak sa na úhradu preplatku vykonávajú zrážky z dávky.
Okrem námietky premlčania môže pomôcť aj žiadosť o splátky
Pokiaľ viete, že od vás Sociálna poisťovňa nárokuje vrátenie dávky oprávnene, môžete ju skúsiť písomne požiadať o povolenie jej vrátenia formou splátok. Poisťovňa vám môže vyhovieť, ak možno dôvodne predpokladať (napr. na základe vášho priemerného príjmu), že celý dlh dokážete splatiť najneskôr do 24 mesiacov.
V prípade povolenia splátok však treba dodržať termíny ich splatnosti. Ak by ste sa s platením omeškali alebo ich uhradili v nižšej sume, môže poisťovňa opäť vymáhať celý dlh naraz.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.