Nevýhodný posudok ohľadom invalidného dôchodku: odpovede na najčastejšie otázky

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 20. 1. 2025
Jednou z najdôležitejších podmienok pre priznanie invalidného dôchodku je záver posudkového lekára o invalidite. Z čoho musí pri vypracúvaní posudku vychádzať? Ako sa proti posudku možno brániť? A čo by ste mali namietať, aby ste závery lekára účinne spochybnili?
Nevýhodný posudok ohľadom invalidného dôchodku: odpovede na najčastejšie otázky

Zdroj: Shutterstock

Trpíte zdravotnými problémami, ktoré vám komplikujú alebo dokonca znemožňujú výkon zárobkovej činnosti? Práve v takejto situácii by mal pomôcť štát a poskytnúť vám invalidný dôchodok. Čo ak vás však posudkový lekár invalidným neuzná? Toto sú vaše možnosti, ak chcete zvrátiť jeho posudok vo váš prospech.

Mám viacero diagnóz, ale posudkový lekár poriadne prihliadol len na jednu z nich. Prečo nezohľadnil všetky rovnako?

Pre uznanie invalidity sa vyžaduje, aby (v porovnaní so zdravou osobou) vaša schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť poklesla o viac ako 40 %. Mieru poklesu musí posudkový lekár určiť podľa toho zdravotného postihnutia, ktoré je rozhodujúcou príčinou vášho dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu. 

Pri stanovení miery poklesu vychádza z prílohy č. 4 zákona o sociálnom poistení, ktorá obsahuje vymedzenie jej hodnôt (v %) podľa jednotlivých zdravotných indispozícií. Ak sa váš najzásadnejší problém v predmetnej prílohe nenachádza, ohodnotí sa podľa takého zdravotného postihnutia uvedeného v prílohe, ktoré je s jeho následkami najviac porovnateľné.

Pokiaľ trpíte viacerými zdravotnými problémami, nemôže lekár k nim priradené miery poklesu sčítať. Závažnosť a vplyv ostatných diagnóz smie zohľadniť iba tak, že mieru poklesu navýši, avšak maximálne o 10 %. Pri stanovovaní konkrétnej hodnoty navýšenia sa vychádza z toho, akú prácu ste vykonávali, aké vzdelanie ste dosiahli a tiež z vašich skúseností a schopnosti rekvalifikácie. 

Kalkulačka: Zvýšenie invalidných dôchodkov 2025

Posudkový lekár vyhodnotil môj stav bez toho, aby ma on osobne poriadne vyšetril. Je takýto postup v poriadku?

Závery posudkového lekára majú primárne vychádzať z lekárskych správ a dokumentácie, ktorá bola vypracovaná lekármi špecializujúcimi sa na váš problém. Úlohou posudkových lekárov nie je bližšie popisovať vaše zdravotné postihnutie, ale vyjadriť sa k poklesu vašej schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. 

Dodajme, že podľa zákona sa pri výkone lekárskej posudkovej činnosti súvisiacej s posudzovaním invalidity vaša osobná účasť nevyhnutne nevyžaduje; podmienka osobnej účasti musí byť splnená vtedy, ak o ňu (výslovne) požiadate (bližšie napr. rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 9So 62/2017).

Podľa lekárskeho posudku nespĺňam podmienky pre invaliditu. Môžem sa proti nemu odvolať?

Proti posudku ohľadom invalidity nemôžete podať odvolanie ani iný opravný prostriedok. To však neznamená, že sa proti nemu nedá brániť. 

Obsah vypracovaného posudku je jedným z podkladov pre osobitné rozhodnutie Sociálnej poisťovne; práve proti nemu by malo smerovať vaše odvolanie, v ktorom poukážete na nedostatky súvisiace s posúdením vášho zdravotného stavu. Odvolanie sa podáva v lehote do 30 dní od oznámenia rozhodnutia; rozhodne o ňom generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne. 

Ak neuspejete vo fáze rozhodovania Sociálnou poisťovňou, môžete sa ešte obrátiť na správny súd. Správnu žalobu proti rozhodnutiu generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne musíte podať do dvoch mesiacov od oznámenia rozhodnutia o podanom odvolaní.

Proti rozhodnutiu správneho súdu sa môžete ďalej brániť kasačnou sťažnosťou na Najvyššom správnom súde; ďalšiu možnosť nápravy predstavuje konanie o ústavnej sťažnosti pred Ústavným súdom SR.

Čo všetko môžem využiť na obranu proti lekárskemu posudku?

Ak vám získanie invalidného dôchodku komplikuje práve nepriaznivý lekársky posudok, ponúka sa vám viacero možností obrany. Ich úspech samozrejme záleží od toho, či posudkový lekár odviedol svoju prácu riadne a v súlade so zákonom alebo naopak pochybil. Pre spochybnenie posudku môžete využiť nasledovné tipy: 

1) Skontrolujte, či závery posudkového lekára korešpondujú s podkladmi, z ktorých mal vychádzať 

Pokiaľ sa závery niektorých lekárskych správ použitých pre vypracovanie posudku čiastočne líšia, mal by sa posudkový lekár týmito rozpormi zaoberať a presvedčivo sa s nimi vysporiadať. Tento argument vám pomôže hlavne vtedy, ak je zrejmé, že lekár si pri určení miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dokumentácie bez náležitého odôvodnenia vybral len tie skutočnosti, ktoré boli vo váš neprospech. 

2) Zamerajte sa na to, či sa posudkový lekár vyjadril k všetkým dôležitým skutočnostiam 

Môžete poukázať na to, že posudkový lekár niektorú podstatnú skutočnosť vyplývajúcu z podkladov vôbec nevzal do úvahy a nevyjadril sa k nej, pretože ju (buď z nedbalosti alebo zámerne) prehliadol. Posudkový lekár by mal prihliadnuť aj k vami udávaným ťažkostiam (bližšie napr. rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu SR, sp.zn. 6Ssk/111/2023).

Ďalej skontrolujte, či posudok (k vašej škode) nezabudol:

- vziať do úvahy prognózu vývoja vášho ochorenia,

- posúdiť vašu možnosť ďalej vykonávať zárobkovú činnosť, zostávajúcu schopnosť prípravy na povolanie či možnosti poskytnutia pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie.

Ak sa pri vašej diagnóze percento miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť stanovuje z určitého rozpätia, mal by sa lekár dostatočne vyjadriť k tomu, prečo sa rozhodol pre priradenie konkrétnej hodnoty (bližšie napr. rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 7So/132/2011). Nepostačuje teda len uviesť percentuálne vyjadrenie nevybočujúce zo zákonom stanoveného rozmedzia. 

Dôležitý pre vás môže byť aj dátum vzniku invalidity. Posudok by podľa judikatúry mal obsahovať jeho presvedčivé zdôvodnenie nevzbudzujúce žiadne pochybnosti (bližšie napr. rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 7So/58/2012); dátum vzniku invalidity nemožno stotožniť napr. s dátumom vydania posudku.

3) Okrem kvality odôvodnenia posudku môžete skúsiť spochybniť aj medicínske závery

Spochybnenie lekárskych záverov nie je jednoduché; pomôcť vám môže napríklad doloženie znaleckého posudku vypracovaného príslušným odborníkom. 

Dodajme, že jeden nepriaznivý lekársky posudok neznamená úplnú stratu možnosti na priznanie invalidného dôchodku. K opätovnému posúdeniu sa pristupuje vtedy, ak možno predpokladať zmenu vo vývoji vášho zdravotného stavu a schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Až 5 000 na úpravu bytu a nové výhody. Minister Tomáš predstavil novinky pre najzraniteľnejších

21. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Až 5 000 na úpravu bytu a nové výhody. Minister Tomáš predstavil novinky pre najzraniteľnejších

Nová legislatíva, ktorú predstavil minister Erik Tomáš, sľubuje revolúciu v starostlivosti o opustené deti so zdravotným postihnutím na Slovensku. Cieľom je zabezpečiť, aby deti do... celý článok

HLAS chce presadiť 3 obrovské zmeny, ktoré majú Slovákom pomôcť

16. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

HLAS chce presadiť 3 obrovské zmeny, ktoré majú Slovákom pomôcť

Koaličná strana Hlas-SD plánuje zásadné reformy v oblasti sociálneho systému na Slovensku, ktoré by mohli zmeniť život mnohým občanom. Ministerstvo práce, vedené Erikom Tomášom, pripravilo... celý článok

Prehľad: Čo mení reforma financovania sociálnych služieb a ktoré príspevky sa zrušia

15. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Prehľad: Čo mení reforma financovania sociálnych služieb a ktoré príspevky sa zrušia

Vieceré príspevky sa rušia, ale ľudia o peniaze neprídu, pretože tieto príjmy nahradí jednotný príspevok. Ten je jednou z kľúčových zmien v rámci reformy financovania sociálnych služieb,... celý článok

Až 40 000 Slovákov si prilepší: Štát začal vyplácať nekrátené opatrovateľské príspevky

14. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Až 40 000 Slovákov si prilepší: Štát začal vyplácať nekrátené opatrovateľské príspevky

Ministerstvo práce oznámilo začiatok výplaty nekrátených opatrovateľských príspevkov, ktoré prinesú významné zlepšenie finančnej situácie pre tisíce opatrovateľov. Táto zmena sa týka... celý článok

Erik Tomáš ohlásil kolosálne zmeny: Práca namiesto dávok a „projekt roka“

8. 1. 2025 | Ivana Sladkovská

Erik Tomáš ohlásil kolosálne zmeny: Práca namiesto dávok a „projekt roka“

Minister práce Erik Tomáš prezradil detaily projektu Práca namiesto dávok, ktorý v januári mieri do medzirezortného pripomienkového konania. Má motivovať ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní,... celý článok