Prehľad: Čo mení reforma financovania sociálnych služieb a ktoré príspevky sa zrušia

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 15. 1. 2025
Vieceré príspevky sa rušia, ale ľudia o peniaze neprídu, pretože tieto príjmy nahradí jednotný príspevok. Ten je jednou z kľúčových zmien v rámci reformy financovania sociálnych služieb, ktorej návrh schválila vláda a legislatíva má začať platiť od roku 2026. Pripravili sme prehľad kľúčových zmien.
Prehľad: Čo mení reforma financovania sociálnych služieb a ktoré príspevky sa zrušia

Zdroj: Shutterstock

Vláda schválila koncepciu reformy financovania sociálnych služieb, ktorá má priniesť zásadné zmeny v tejto oblasti. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pod vedením Erika Tomáša (Hlas-SD) má do konca roka pripraviť konkrétnu legislatívu, ktorá zjednotí systém financovania, zruší niektoré existujúce príspevky a nahradí ich jednoduchšou, dostupnejšou formou pomoci.

„Súčasný systém je dlhodobo neudržateľný a jeho zmena je nevyhnutná, aby sme sa vyhli jeho celkovému kolapsu, ktorý by najviac zasiahol najohrozenejšie skupiny obyvateľstva,“ uvádza ministerstvo vo svojej koncepcii. Ministerstvo bude postupne predkladať zákony, celkovo by mala reforma začať platiť od roku 2026.

Súčasný systém je pred kolapsom

Rezort práce poukazuje na to, že aktuálny systém financovania sociálnych služieb nereaguje dostatočne na demografické zmeny, zvyšujúci sa dopyt po sociálnej pomoci a narastajúce náklady na jej zabezpečenie. Starnutie populácie a s ním spojené vyššie nároky na služby kladú na systém veľký tlak, ktorý je podľa ministerstva potrebné urgentne riešiť.

Reforma sa zameriava na niekoľko kľúčových oblastí:

  • Zjednodušenie financovania a odstránenie bariér: Reforma plánuje riešiť nedostatok sociálnych pracovníkov a opatrovateľov, podporiť lepšie prepojenie sociálnej a zdravotnej starostlivosti a zabezpečiť cenovo dostupné nájomné bývanie pre ľudí ohrozených chudobou.

  • Komunitné služby a nový systém príspevkov: Navrhuje sa zavedenie komunitných služieb pre odkázané osoby a nový systém financovania cez ošetrovateľský paušál alebo poukaz na sociálne služby. Tento krok má zatraktívniť prácu opatrovateľov v teréne a posilniť lokálne služby.

  • Zmena v adresnosti pomoci: Nový systém má zrušiť finančné príspevky pre opatrovateľov a poskytovateľov služieb, pričom podpora by mala smerovať priamo k osobám, ktoré starostlivosť potrebujú. Tým sa má zvýšiť adresnosť a účinnosť pomoci.

Opatrovanie 2026: Nový jednotný príspevok na odkázanosť

Jednou z hlavných zmien je zavedenie nového príspevku na pomoc pri odkázanosti. Tento príspevok nahradí súčasný peňažný príspevok na opatrovanie fyzickej osoby. Bude slúžiť na zabezpečenie pomoci pri starostlivosti o domácnosť a pri základných sociálnych aktivitách, čím má zvýšiť flexibilitu a dostupnosť pomoci pre odkázaných ľudí.

Nový jednotný príspevok na odkázanosť nahradí tieto konkrétne príspevky:

  1. Peňažný príspevok na opatrovanie:
    Tento príspevok, poskytovaný v rámci systému kompenzácií sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP), bude zrušený. Nový systém presunie financie priamo k osobám odkázaným na pomoc.

  2. Finančný príspevok pri odkázanosti na pomoc pri sebaobsluhe:
    Tento príspevok, ktorý poskytujú obce neverejným poskytovateľom domácej opatrovateľskej služby, bude začlenený do nového jednotného príspevku.

  3. Finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach podmienených odkázanosťou:
    Ide o príspevok poskytovaný z rozpočtu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR SR) pre obce a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, ktorý bude taktiež nahradený novým systémom.

Týmto krokom sa vytvorí priestor pre adresnejšiu podporu prostredníctvom nového príspevku, pričom peňažný príspevok na osobnú asistenciu zostane zachovaný ako doplnkový nástroj kompenzácie. „Peňažný príspevok na osobnú asistenciu ostane ako ďalší nástroj na kompenzovanie sociálnych dôsledkov ŤZP v oblasti starostlivosti a upraví sa možnosť popri jeho poberaní využiť aj časť príspevku na pomoc pri odkázanosti na nákup sociálnej služby,“ píše sa v materiáli.

Ako bude fungovať nový príspevok na odkázanosť

„Poskytovanie príspevku na pomoc pri odkázanosti je prepojené s reformou posudkovej činnosti. V tejto súvislosti bude zrušené posudzovanie odkázanosti na sociálnu službu a predmetom posudzovania vo vzťahu k sociálnym službám bude odkázanosť fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby. Zároveň dôjde k presunu pôsobnosti v tejto oblasti z obcí a VÚC na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny,“ píše sa v návrhu.

Proces posudzovania bude založený na integrovanom posudku, ktorý určí stupeň odkázanosti osoby. Výška príspevku sa bude odvíjať od tohto stupňa odkázanosti, pričom príjmové ani majetkové pomery žiadateľa nebudú mať na jeho výšku vplyv. Po priznaní nároku na príspevok budú fyzickej osobe finančné prostriedky poskytované mesačne a spôsob ich využitia bude závisieť od rozhodnutia samotnej odkázanej osoby.

Zásadnou novinkou je princíp tzv. osobného rozpočtu. Ten zabezpečuje, aby mala osoba odkázaná na pomoc plnú kontrolu nad tým, kto a akým spôsobom jej pomoc poskytne. Táto zmena posilňuje individualizáciu starostlivosti a umožňuje, aby si odkázané osoby mohli prispôsobiť využitie príspevku podľa svojich potrieb.

Po získaní príspevku bude mať odkázaná osoba možnosť rozhodnúť sa pre jednu z troch možností využitia, prípadne ich kombináciu:

  1. Spolufinancovanie sociálnych služieb – Osoba si môže vybrať sociálne služby, ktoré môžu byť poskytované terénnou, ambulantnou alebo pobytovou formou v zariadeniach sociálnych služieb.
  2. Neformálna starostlivosť – Pre osoby v stupni odkázanosti IV a V bude umožnené využívať príspevok na neformálnu starostlivosť, čo zahŕňa starostlivosť poskytovanú rodinnými príslušníkmi alebo inými blízkymi osobami.
  3. Spolufinancovanie sociálnej zložky dlhodobej starostlivosti – Táto možnosť sa týka využitia príspevku na pokrytie sociálnej zložky starostlivosti vo vybraných zdravotníckych zariadeniach.

Okrem toho reforma počíta s viaczdrojovým financovaním, ktoré by zahŕňalo aj garantovanú úhradu zdravotnej starostlivosti v oblastiach ošetrovania a rehabilitácie. Spolufinancovanie zo strany samospráv by však malo zostať zachované.

Reforma zdôrazňuje aj potrebu vytvárať služby pre rodiny s deťmi a zlepšiť bezbariérovosť verejných budov. Tieto opatrenia majú pomôcť ľuďom s nízkymi príjmami či zdravotným znevýhodnením lepšie zvládať každodenný život a zároveň predchádzať sociálnemu vylúčeniu.

Čo prinesie reforma financovania sociálnych služieb

Cieľom pripravovanej legislatívy je nielen zjednodušenie a zefektívnenie systému financovania, ale aj lepšia dostupnosť sociálnych služieb pre najohrozenejšie skupiny obyvateľstva. Zavedením nových foriem pomoci a zlepšením prepojenia medzi zdravotnou a sociálnou starostlivosťou sa vláda snaží reagovať na rastúce výzvy, ktoré prinášajú demografické zmeny na Slovensku.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako vybaviť parkovací preukaz ŤZP: Toto sú pravidlá, diagnózy a postup

8. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Ako vybaviť parkovací preukaz ŤZP: Toto sú pravidlá, diagnózy a postup

Bežne sa im hovorí „vozíčkarske“ parkovacie miesta, no nepatria iba ľuďom odkázaným na invalidný vozík, ale všetkým držiteľom parkovacieho preukazu ŤZP. Za akých podmienok ho môžete... celý článok

Ako získať príspevok na kúpu auta pre ŤZP až 16 596 eur: prehľadný návod a podmienky

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Ako získať príspevok na kúpu auta pre ŤZP až 16 596 eur: prehľadný návod a podmienky

Zdravotne ťažko postihnuté osoby môžu získať peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla vo výške viac ako 16 000 eur. Je však nevyhnutné splniť podmienky a správne postupovať... celý článok

Opatrovateľský príspevok popri práci či štúdiu: aké sú podmienky v roku 2025

17. 3. 2025 | Barbora Magočová

Opatrovateľský príspevok popri práci či štúdiu: aké sú podmienky v roku 2025

Peňažný príspevok na opatrovanie ani zďaleka nedosahuje sumu, ktorá by príbuzným zdravotne znevýhodnených osôb zabezpečila aspoň slušný štandard. Akékoľvek prilepšenie je teda nanajvýš... celý článok

Veľké zmeny pre veľké rodiny: štát chystá detské pôžičky či zmenu dôchodkov

4. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Veľké zmeny pre veľké rodiny: štát chystá detské pôžičky či zmenu dôchodkov

Minister Erik Tomáš sa chystá na revolučné zmeny v sociálnej oblasti, ktoré môžu zásadne ovplyvniť životy mnohých rodín na Slovensku. Plánuje zaviesť nové formy podpory, ako sú detské... celý článok

Rekordne sociálny štát: Na dávky šlo vlani viac ako 2,6 miliardy eur, poberali ich státisíce Slovákov

11. 2. 2025 | Redakcia

Rekordne sociálny štát: Na dávky šlo vlani viac ako 2,6 miliardy eur, poberali ich státisíce Slovákov

Rekordný rok v oblasti sociálnych dávok na Slovensku priniesol historicky najvyššiu sumu finančnej pomoci, ktorá dosiahla 2,65 miliardy eur. Táto suma, vyplatená úradmi práce, sociálnych... celý článok