Štát siahne Slovákom na dávky, naženie ich do práce a spustí „projekt roka“, ktorý úplne zmení financovanie opatrovania. V roku 2025 nezostane v sociálnej oblasti kameň na kameni.
Ako uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš v rozhovore pre tlačovú agentúru SITA, rezort práce pripravuje nový projekt s názvom Práca namiesto dávok, ktorý práve ide do medzirezortného pripomienkového konania. „Toto sú konkrétne kontúry konkrétnej legislatívy, ktorá už dnes ide do medzirezortného pripomienkového konania a pokiaľ ten legislatívny proces prebehne hladko, schválená by mala byť ešte do leta a účinná potom na jeseň, aby sme sa samozrejme na ňu pripravili,“ povedal Erik Tomáš na tlačovej besede.
Okrem toho bude jednou z hlavných výziev rezortu reforma financovania sociálnych služieb, ktorá je súčasťou plánu obnovy.
Práca namiesto dávok
Minister Tomáš zdôraznil, že filozofia pripravovaného zákona je jasná: „Platí tá filozofia, že pokiaľ človek môže pracovať, ale nepracuje, a nič mu v tom nebráni, nemá žiadne sociálne alebo zdravotné prekážky, tak príde o dávku v hmotnej núdzi. Za dôvod na odobratie dávky v hmotnej núdzi budeme považovať aj porušenie pracovnej disciplíny, aby sa s tým vôbec nešpekulovalo," vysvetlil minister. „Pracujúci človek pomôže nielen sebe, ale aj štátu. Už raz s tým musíme niečo robiť, pretože takýto človek potom stráca pracovné návyky alebo zručnosti a zvyklosti a dostane sa do začarovaného kruhu bez akejkoľvek budúcnosti,“ zdôraznil na dnešnej tlačovej besede.
Erik Tomáš prezradil detaily nového opatrenia. Zmena zákona zavádza mechanizmus, ktorý bude sankcionovať odmietnutie práce. Ak niekto odmietne ponúkané zamestnanie po prvý raz, bude mu dávka v hmotnej núdzi odobratá na jeden mesiac. Pri opakovanom odmietnutí sa tento trest sprísni – príjemca stratí dávku až na tri mesiace.
Podľa Erika Tomáša je už v súčasnosti v zákone jasne definované, čo znamená „vhodná pracovná ponuka“. Ide o zamestnanie, ktoré je primerané zdravotnému stavu, kvalifikácii a ďalším individuálnym okolnostiam poberateľa. Návrh zákona rozširuje dôvody na odobratie dávky o situácie, keď príjemca nenastúpi do zamestnania alebo poruší pracovnú disciplínu.
Minister zároveň zdôraznil, že opatrenie nebude postihovať tých, ktorí nemôžu pracovať z objektívnych dôvodov, ako sú zdravotné problémy alebo iné preukázateľné prekážky.
Aktivačné príspevky a výhoda pre ľudí v exekúcii
Súčasťou projektu je aj motivácia prostredníctvom aktivačných príspevkov. Ľudia, ktorí nie sú zamestnaní v riadnom pracovnom pomere, budú môcť vykonávať menšie obecné služby, ako napríklad zametanie ulíc či skrášľovanie verejných priestorov. Za takúto prácu budú odmenení základným aktivačným príspevkom.
„Budeme ich motivovať v tom, že pokiaľ sa popri týchto prácach budú aj vzdelávať, rekvalifikovať a pripravovať na reálnu prácu, tak dostanú 1,5 násobok tohto aktivačného príspevku. Pokiaľ si dokonca nájdu riadne zamestnanie na trhu práce, a budú stále ešte poberateľmi dávky hmotnej núdzi, tak dostanú dvojnásobok tohto aktivačného príspevku," doplnil Tomáš.
Ministerstvo práce sa chce zamerať aj na otázku exekúcií, ktoré mnohých ľudí odrádzajú od zamestnania. Ak človek v exekúcii dostáva sociálne dávky, exekútor na ne nemôže siahnuť. Ak dostáva výplatu zo zamestnania, môže podliehať zrážkam. Preto sa mnohí zadlžení Slováci radšej nehrnú do práce, keďže by de facto aj tak nič nezarobili pre seba.
Aby sa tento problém zmiernil, ministerstvo plánuje zaviesť opatrenie, ktoré umožní ľuďom určitý čas poberať dávku v hmotnej núdzi aj po nástupe do práce. „Aj tam máme pripravené také opatrenie, aby to tých ľudí nebolelo hneď okamžite. Pokiaľ začnú pracovať, chceme im ponechať dávku v hmotnej núdzi po určité obdobie, a nebudeme im ju hneď krátiť, takže ten celkový príjem im zostane zachovaný, a oplatí sa im pracovať," pokračuje minister.
Opatrovanie 2026: Kľúčový projekt roka
Druhou veľkou výzvou bude reforma financovania sociálnych služieb, ktorá je súčasťou plánu obnovy. Minister priznal, že stav v oblasti sociálnych služieb nie je ideálny. Nedostatok personálu a zastarané financovanie sú problémy, ktoré si vyžadujú zásadné zmeny. Tie minister avizoval už vlani a do platnosti by mali vstúpiť v roku 2026.
Podstatou reformy bude zavedenie jednotného príspevku na odkázanosť, ktorý prakticky ruší opatrovateľský príspevok. Tento príspevok si bude môcť odkázaná osoba rozdeliť podľa vlastných potrieb. „Môže ho poskytnúť príbuznému ako náhradu opatrovateľského príspevku, terénnemu pracovníkovi na domácu opatrovateľskú službu, alebo ho venovať zariadeniu sociálnych služieb, ak potrebuje opateru v domácom prostredí,“ vysvetlil Tomáš.
Reforma však bude nákladná a vyžaduje si rozsiahle financovanie. Ministerstvo preto intenzívne rokuje s Ministerstvom financií SR a do prípravy zapojilo odborníkov zo sociálneho sektora aj členov opozície.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.