Slovákov s ŤZP čakajú posudky po novom: Na čo sa pripraviť

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 2. 12. 2024
Novela zákona o posudkovej činnosti prináša revolúciu pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím na Slovensku. Od septembra budúceho roka sa všetky posudky budú vydávať pod jednou strechou na úradoch práce, čím sa zjednoduší a zrýchli celý proces. Zistite, čo všetko sa pre vás mení.
Slovákov s ŤZP čakajú posudky po novom: Na čo sa pripraviť

Zdroj: Shutterstock

Rýchlejšie a jednoduchšie posudky, lepší prístup ku kompenzáciám a príspevkom či viac podpory pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). To má zabezpečiť novela zákona o posudkovej činnosti. Mnohí Slováci s postihnutím sa obávali, že prídu o preukazy a príspevky, no napokon sa tak nestane.

Nový zákon o integrovanej posudkovej činnosti, ktorý začne platiť od septembra budúceho roka, prináša významné zmeny v procese posudzovania zdravotného a sociálneho stavu ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP)

Všetky posudky pod jednou strechou

Jednou z hlavných výhod je zjednotenie posudkového systému. Po novom budú integrované posudky vydávané pod jednou strechou – na úradoch práce. To znamená, že posudkový lekár posúdi zdravotný stav a sociálny pracovník zhodnotí sociálne potreby človeka. Týmto spôsobom sa skráti doba vybavovania a odstráni duplicita pri žiadostiach o rôzne druhy podpory.

Podľa ministra práce Erika Tomáša tento systém prinesie väčšiu prehľadnosť. „Úrady práce budú vydávať jednotný integrovaný posudok pre sociálne služby, aj pre kompenzačné pomôcky a tiež pre sociálnu ekonomiku. Najskôr bude posúdená sociálna situácia človeka vo vlastnej domácnosti, až následne posudkový lekár posúdi jeho zdravotný stav, resp. vplyv diagnózy na ťažké zdravotné postihnutie. Po novom však budeme posudzovať vplyv danej diagnózy na obmedzenie funkčnosti mentálnej či fyzickej. Výhodou spoločného posudku je, že sa klient dozvie, na aké kompenzačné príspevky a sociálne služby má nárok,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.

Chystáte sa na hory? Poistite sa!

Pomôžeme vám s výberom ideálneho poistenia na hory, aby ste si mohli bezpečne užívať aktivity v prírode.

Rozhodnutie do 60 dní

Ľudia dnes často čelia zdĺhavým procesom pri získavaní podpory. Posudzovanie môže trvať niekoľko mesiacov, čo spôsobuje značné problémy najmä tým, ktorí potrebujú okamžitú pomoc. Nový zákon stanovuje, že úrady práce musia rozhodnúť o žiadosti do 60 dní. V komplikovanejších prípadoch môže byť lehota predĺžená na štyri mesiace, čo je však stále výrazné zlepšenie oproti súčasnému stavu.

Zároveň novela znižuje administratívne zaťaženie. Po podaní jednej žiadosti bude človek posúdený na viaceré účely, pričom sa zjednotí metodika posudzovania. Sociálna posudková činnosť bude po novom predchádzať lekárskemu posudzovaniu a bude prebiehať v domácom prostredí, čo zabezpečí, že hodnotenie bude bližšie k reálnym potrebám.

Celiatici zo systému nevypadnú

Pôvodné návrhy zákona vyvolali obavy, pretože rátali s vyňatím viacerých diagnóz z prílohy zákona. Obavy mali napríklad ľudia trpiaci celiakiou, ktorých pôvodné znenie novely mohlo pripraviť mnohých ľudí o dôležité preukazy, príspevky či zľavy. Po tlaku občianskych združení, Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím a ministerstva zdravotníctva boli však tieto diagnózy zachované. Zákon sa bude teraz zameriavať nielen na samotné diagnózy, ale aj na ich vplyv na funkčnosť človeka, čím sa zabezpečí, že podpora bude cielená.

Celiatici, autisti či ľudia s Aspergerovým syndrómom tak nestratia prístup k podpore, ktorú potrebujú. Zachované ostanú aj príspevky na diétne stravovanie, pričom nárok na ne sa bude posudzovať podľa vplyvu diagnózy na každodenné fungovanie.

Reforma chce viac úradníkov

Úrady práce majú deväť mesiacov na prípravu reformy. Počet posudkových lekárov sa zvýši o 100 a sociálnych pracovníkov o 140. Systém už prebieha v pilotnej fáze na troch úradoch práce – v Trenčíne, Pezinku a Senici, kde sa testuje jeho funkčnosť.

Zmena prinesie viac podpory pre osoby s ŤZP a ich rodiny, pričom zníži časovú aj administratívnu náročnosť. Reformovaný systém má ambíciu lepšie reflektovať potreby ľudí a zabezpečiť, aby nikto neostal bez potrebnej pomoci.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako získať príspevok na kúpu auta pre ŤZP až 16 596 eur: prehľadný návod a podmienky

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Ako získať príspevok na kúpu auta pre ŤZP až 16 596 eur: prehľadný návod a podmienky

Zdravotne ťažko postihnuté osoby môžu získať peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla vo výške viac ako 16 000 eur. Je však nevyhnutné splniť podmienky a správne postupovať... celý článok

Opatrovateľský príspevok popri práci či štúdiu: aké sú podmienky v roku 2025

17. 3. 2025 | Barbora Magočová

Opatrovateľský príspevok popri práci či štúdiu: aké sú podmienky v roku 2025

Peňažný príspevok na opatrovanie ani zďaleka nedosahuje sumu, ktorá by príbuzným zdravotne znevýhodnených osôb zabezpečila aspoň slušný štandard. Akékoľvek prilepšenie je teda nanajvýš... celý článok

Veľké zmeny pre veľké rodiny: štát chystá detské pôžičky či zmenu dôchodkov

4. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Veľké zmeny pre veľké rodiny: štát chystá detské pôžičky či zmenu dôchodkov

Minister Erik Tomáš sa chystá na revolučné zmeny v sociálnej oblasti, ktoré môžu zásadne ovplyvniť životy mnohých rodín na Slovensku. Plánuje zaviesť nové formy podpory, ako sú detské... celý článok

Rekordne sociálny štát: Na dávky šlo vlani viac ako 2,6 miliardy eur, poberali ich státisíce Slovákov

11. 2. 2025 | Redakcia

Rekordne sociálny štát: Na dávky šlo vlani viac ako 2,6 miliardy eur, poberali ich státisíce Slovákov

Rekordný rok v oblasti sociálnych dávok na Slovensku priniesol historicky najvyššiu sumu finančnej pomoci, ktorá dosiahla 2,65 miliardy eur. Táto suma, vyplatená úradmi práce, sociálnych... celý článok

Príspevok na opatrovanie končí. Po novom však môžete dostať až 1000 eur

4. 2. 2025 | Ivana Sladkovská

Príspevok na opatrovanie končí. Po novom však môžete dostať až 1000 eur

Známy opatrovateľský príspevok končí a už v budúcom roku ho nahradí nový systém – príspevok na pomoc pri odkázanosti (PPO). Táto zmena je súčasťou komplexnej reformy financovania sociálnych... celý článok