Reforma posudkovej činnosti, ktorá je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR, prináša centralizáciu posudzovania zdravotného stavu a sociálnych potrieb občanov pod jeden orgán – Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Mnohí Slováci sa obávali, že po reforme prídu o kompenzačné príspevky. Minister práce Erik Tomáš na tlačovej besede vysvetlil, ako bude reforma prebiehať a ubezpečil ľudí, že o svoje príspevky neprídu.
Kompenzačné príspevky ostávajú zachované
Na príprave reformy spolupracovalo viac ako 30 odborníkov z organizácií zastupujúcich záujmy zdravotne znevýhodnených občanov. Návrhy a pripomienky tejto skupiny sa premietli do finálneho znenia legislatívy. Reforma získala podporu od komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej aj organizácií ako Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska či Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Stavrovská uviedla: „Vítame zavedenie jednotnej posudkovej činnosti, ktorá uľahčí prístup k pomoci pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.“
Podľa ministra práce Erika Tomáša reforma nezruší žiadne kompenzačné príspevky ani diagnózy, ktoré k nim vedú. „Nevypadnú žiadne doterajšie diagnózy spôsobujúce ťažké postihnutie, a žiadna osoba nepríde o už priznaný kompenzačný príspevok. Diagnózy ako autizmus, Aspergerov syndróm či celiakia ostávajú v platnosti,“ uviedol Tomáš na tlačovej besede. Zdôraznil tiež, že zákon začne platiť až od 1. septembra 2025, aby mali úrady dostatok času na prípravu.
Zlepšenie procesu posudzovania
Reforma zavádza maximálnu lehotu 60 dní na vydanie posudku. Pri komplikovaných prípadoch sa lehota môže predĺžiť o ďalších 60 dní. Novinkou je možnosť odvolať sa už voči samotnému posudku, nielen voči rozhodnutiu o priznaní príspevku.
Nový systém bude vychádzať z metodiky WHODAS, ktorú odporúča Svetová zdravotnícka organizácia. Posudzovanie sa zameria na funkčnosť organizmu a sociálny status žiadateľov. Tomáš vysvetlil: „Kompenzujeme obmedzenie fyzickej alebo mentálnej funkčnosti organizmu, nie samotnú diagnózu.“
„Kľúčovou zmenou je to, že pre potreby kompenzačných príspevkov alebo sociálnych služieb už bude vydávaný len jeden posudok, a to jedným úradom, konkrétne úradom práce. Pôjde o takzvaný integrovaný posudok, ktorý sa bude skladať zo zdravotnej a sociálnej časti. Zdravotný aspekt posúdi posudkový lekár a sociálny aspekt posúdi sociálny pracovník," uviedol minister Tomáš. Súčasťou reformy je posilnenie kapacít na úradoch práce. „Navýšime počet posudkových lekárov o 100 a počet sociálnych pracovníkov o 140,“ priblížil Tomáš.
Reforma si vyžiada investície do technického zázemia a školenia zamestnancov. Očakáva sa, že náklady na reformu dosiahnu v roku 2025 sumu 7,3 milióna eur a v roku 2026 stúpnu na 10 miliónov eur.
Politická debata okolo reformy
Reforma vyvolala kritiku opozície, ktorá tvrdí, že niektorí ľudia môžu prísť o finančné príspevky. Nezaradená poslankyňa Martina Holečková upozorňovala, že nový predpis by odňal kompenzačný príspevok celiatikom vo výške až 600 eur ročne. Po verejnom tlaku rezort znenie zmenil a príspevok ostane zachovaný.
Tomáš tieto tvrdenia odmietol ako neopodstatnené a obvinil opozíciu zo strašenia ľudí. Podľa neho návrh zákona reflektuje širokú zhodu medzi odborníkmi aj zainteresovanými organizáciami.
„Zatiaľ čo široká odborná pracovná skupina pripravuje túto významnú legislatívu naviazanú na plán obnovy, liberálna mašinéria sa v mene boja s vládou neštítila vystrašiť ľudí odkázaných na pomoc iných,“ vyhlásil minister.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.