Otcovia na Slovensku môžu v roku 2025 využiť nový benefit – otcovskú dovolenku, ktorá im umožní zostať dva týždne doma s bábätkom bez straty príjmu. Ide o maximálne 14 kalendárnych dní, ktoré si môžu vyčerpať do šiestich týždňov od narodenia dieťaťa. Súčasťou voľna je otcovská dávka, ktorá prichádza ako rozšírenie rodičovských práv a podpora otcov pri starostlivosti o novorodenca.
Otcovské 2025: koľko dostanete a kto má nárok?
Otcovské je od januára 2022 samostatnou dávkou, ktorá je súčasťou materského. V roku 2025 ju môžu otcovia využiť aj na Slovensku, pričom pravidlá sú jasne stanovené a dávka má prispieť k lepšej starostlivosti o novorodenca hneď po narodení. Otcovská trvá maximálne 14 kalendárnych dní a otec ju musí vyčerpať najneskôr do 6 týždňov od narodenia dieťaťa.
Kto má nárok na otcovskú? O dávku môže požiadať otec dieťaťa, ktorý je:
zamestnanec s nemocenským poistením
povinne nemocensky poistený SZČO
dobrovoľne nemocensky poistený
v ochrannej lehote po skončení nemocenského poistenia
Základnou podmienkou je, že otec musí mať minimálne 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred začiatkom otcovskej. Zamestnanec zároveň nesmie mať počas otcovskej príjem z tohto zamestnania a SZČO musí mať odvody zaplatené riadne a načas.
Ako a kedy sa dávka čerpá? Otcovskú je možné čerpať len v období do 6 týždňov od narodenia dieťaťa. Ak bolo dieťa alebo matka hospitalizovaná, lehota sa predlžuje o dni hospitalizácie, pričom je potrebné predložiť potvrdenie z nemocnice. Štát pamätá aj na špeciálne profesie. Policajti, hasiči a záchranári majú nárok na plných 14 dní, vojaci a finančníci len na desať.
Otcovská závisí od vašej výplaty
Ako sa dávka počíta? Výška otcovskej je 75 % denného vymeriavacieho základu, z ktorého si otec platí nemocenské poistenie. Maximálne denné materské v roku 2025 je 70,52 eura, takže najvyššia možná dávka za celé obdobie môže dosiahnuť 987,28 eura. Výška dávky závisí od výšky príjmu – čím vyšší zárobok, tým vyššia dávka.
Výška dávky teda závisí od toho, koľko zarába, respektíve z akého vymeriavacieho základu platí odvody. V zásade platí, že otec dostane 75 percent z vymeriavacieho základu. Maximálne môže dávka dosiahnuť 70,52 eura na deň, čo za 14 dní predstavuje sumu približne 987,28 eura. Pre tento maximálny nárok by však otec musel mať hrubý mesačný príjem 2 860 eur. Priemerný plat 1 751 eur mesačne znamená, že za dva týždne otcovského dostane viac než 600 eur.
Zaujímavosťou je, že otcovská dovolenka sa počíta ako súčasť materskej, upozorňuje Finsider. Otec si tak môže rozdeliť štandardnú 28-týždňovú materskú na dve časti – najprv si zoberie dva týždne otcovského a zvyšných 26 týždňov si ponechá na materské. Túto materskú si môže vyčerpať až do troch rokov veku dieťaťa. Ak si otec otcovské nevyčerpá, môže pri splnení podmienok čerpať materské v plnom rozsahu – teda 28 týždňov, 31 týždňov ak ide o osamelého otca, alebo až 37 týždňov pri dvojičkách či viacerčatách.
Ako a kde vybaviť otcovské
Ako sa vybavuje otcovské? Otcovské sa vybavuje prostredníctvom žiadosti iného poistenca o materské. Tlačivo je dostupné na webovej stránke Sociálnej poisťovne alebo v jej pobočkách. V časti A žiadosti sa uvádza dátum nástupu na dávku a požiadavka na jej výplatu. Na zadnej strane sa nachádza vyhlásenie poistenca, ktoré musí otec vlastnoručne podpísať.
Ak je otec zamestnancom, žiadosť predkladá zamestnávateľovi, ktorý vyplní a potvrdí príslušné údaje
Ak je SZČO, dobrovoľne poistený alebo v ochrannej lehote, doručí žiadosť priamo do pobočky Sociálnej poisťovne
Príslušnosť pobočky sa určuje podľa:
sídla zamestnávateľa (pri zamestnancoch)
sídla posledného zamestnávateľa (pri zamestnancoch v ochrannej lehote)
miesta trvalého pobytu (pri SZČO a dobrovoľne poistených)
Špeciálne prípady: Viacero poistení Ak má otec viacero nemocenských poistení (napr. je súčasne zamestnancom aj SZČO), musí podať žiadosť pre každé poistenie samostatne.
Táto forma dovolenky je skvelým spôsobom, ako začať aktívne budovať vzťah s dieťaťom už od prvých dní života a zároveň prakticky podporiť mamičku. Navyše je to výhodná forma čerpania dávky, ktorá neznamená veľkú finančnú stratu pre rodinu a môže byť kľúčová v období, keď si celá domácnosť zvyká na nového člena.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.