Veľa párov má o svadbe romantické predstavy – sobáš ale v prvom rade prináša zmenu právneho postavenia partnerov. Manžel a manželka majú oproti druhovi a družke omnoho viac práv, vďaka ktorým môžu oveľa lepšie zvládnuť rôzne životné situácie. Uzatvorenie manželstva v niektorých prípadoch doslova rozhoduje o tom, či sa rodina bude boriť s finančnými problémami alebo si zachová slušný štandard. S ktorými benefitmi možno počítať len po svadbe?
1. Vdovský/vdovecký dôchodok náleží len po úmrtí manžela
Vdovský/vdovecký dôchodok je dávkou určenou na zabezpečenie pozostalého manžela; nezosobášení na ňu nemajú nárok.
Poskytuje sa, ak zosnulý manžel:
- ku dňu smrti poberal starobný či invalidný dôchodok alebo mal nárok na predčasný starobný dôchodok,
- ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchodkového poistenia potrebný na nárok na invalidný dôchodok alebo
- zomrel kvôli pracovnému úrazu alebo chorobe z povolania.
Nárok sa vypláca minimálne 2 roky po smrti manžela a v základe sa hradí 60 % sumy, ktorú by ako dôchodok mohol poberať mŕtvy manžel.
2. Pri úmrtí manžela kvôli práci môžete získať jednorazové odškodnenie
Ak váš manželský partner zomrie kvôli pracovnému úrazu alebo chorobe z povolania, máte nárok na jednorazové odškodnenie, a to v sume 730-násobku denného vymeriavacieho základu (od 1. 1. 2025 maximálne 77 195,70 eur).
3. Nárok na ošetrovné máte, len ak je chorý partner vaším manželom
Vďaka uzatvoreniu manželstva môžete v prípade potreby osobného a celodenného ošetrovania chorého manželského partnera získať nárok na ošetrovné; uplatniť si ho môžete aj vtedy, ak sa potrebujete starať o chorého svokra či svokru alebo manželovo dieťa.
4. Nevyplatené nároky voči zamestnávateľovi prejdú po smrti zamestnanca priamo na manžela
Ak manželia žijú v spoločnej domácnosti a jeden z nich zomrie, pozostalý manžel nebude musieť čakať na dlžnú výplatu od zamestnávateľa zosnulého až do konca dedičského konania. Mzdové nároky z pracovného pomeru na neho totiž automaticky prechádzajú až do výšky štvornásobku priemerného mesačného zárobku. Druh či družka uvedené zvýhodnenie nemajú; musia teda vydržať na vyporiadanie uvedených nárokov v rámci dedičstva.
5. Pri úmrtí manžela dlhšie pracovné voľno
Ak vám zomrie manžel, máte nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy na 2 dni a k tomu ešte 1 ďalší deň na účasť na jeho pohrebe. Pri úmrtí druha, s ktorým ste spoločne bývali, sa poskytuje voľno s náhradou mzdy najviac na 1 deň; 1 ďalší deň môžete získať, ak obstarávate pohreb.
6. Manželia sa môžu v bežných veciach vzájomne zastupovať aj bez ďalších formalít
Ohľadom záležitostí, ktoré nepredstavujú presuny majetkových hodnôt nad rámec obvyklosti (napr. vybavovanie obvyklých vecí týkajúcich sa spoločnej domácnosti a pod.), sa manželia môžu vzájomne zastúpiť aj bez toho, aby na to potrebovali osobitné plnomocenstvo. Druh či družka túto výhodu nemajú.
7. Možnosť zníženia základu dane z príjmov o nezdaniteľnú časť základu dane na manžela/manželku
Pre uvedené zníženie základu dane je potrebné splnenie viacerých podmienok a záleží aj od výšky príjmov. Do úvahy prichádza, ak:
- sa manželský partner stará o maloleté vyživované dieťa do troch, resp. šiestich rokov veku žijúce s daňovníkom v domácnosti,
- poberá peňažný príspevok na opatrovanie,
- je v evidencii uchádzačov o zamestnanie,
- ide o osobu so zdravotným, resp. ťažkým zdravotným postihnutím.
8. Zníženie daní vďaka rozdeleniu spoločných príjmov z majetku v BSM
Manželia si môžu optimalizovať svoje daňové povinnosti aj prostredníctvom rozdelenia spoločných príjmov z BSM (typicky príjmov z nájmu spoločnej nehnuteľnosti) v takom pomere, ktorý je pre nich daňovo výhodný.
9. Manželstvo vás chráni, ak kvôli starostlivosti o rodinu dosahujete nižšie príjmy
Ak máte s partnerom spoločných potomkov, je veľmi pravdepodobné, že jeden z vás musí aspoň sčasti obetovať svoju kariéru v prospech starostlivosti o domácnosť a deti. V prípade uzatvorenia manželstva ale nižší príjem nie je nevýhodou, pretože vďaka bezpodielovému spoluvlastníctvu sú zárobky spoločné. To isté platí aj o veciach nadobudnutých po svadbe (výnimkou sú však napríklad veci získané dedičstvom alebo darom). Ak spolu žijete bez papiera a výška vašich príjmov sa líši, bude horšie zarábajúci partner pri rozchode vždy v oveľa horšom postavení.
10. V ťažkej situácii sa o vás manžel musí postarať (a to aj bývalý)
Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Každý z nich si ju musí plniť tak, aby bola ich životná úroveň v zásade rovnaká.
Ak sa jeden z manželov dostane do situácie, v ktorej stratí schopnosť živiť sa sám (napríklad kvôli ťažkej chorobe alebo úrazu), má nárok na to, aby ho druhý z manželov podporoval, a to aj po rozvode. Príspevok na výživu rozvedeného manžela sa poskytuje v primeranej výške podľa možností, schopností a majetkových pomerov povinného ex-partnera a jeho vyplácanie môže trvať až 5 rokov od rozvodu. Len za výnimočných okolností je možné túto dobu predĺžiť – napríklad ak je hradený manželovi, ktorý sa stará o dlhodobo choré dieťa.
11. Manželia sú lepšie chránení pri nájomnom bývaní
Ak zomrie jeden z manželov, ktorí spolu bývajú v prenajatom byte, prechádza nájom bytu automaticky na pozostalého manžela. Pokiaľ je byt užívaný druhom a družkou a nájomná zmluva je podpísaná len so zosnulým partnerom, prechádza nájom bytu na pozostalého partnera len vtedy, ak so zosnulým žil v spoločnej domácnosti aspoň 3 roky pred smrťou a nemá vlastný byt.
12. Manželia sú zvýhodnení pri dedení
Ak by váš partner nevyhotovil závet a vy by ste s ním neboli zosobášení, mohli by ste po ňom dediť len vtedy, ak ste s ním aspoň 1 rok pred smrťou žili v spoločnej domácnosti a dedičstvo by zároveň nepripadlo jeho potomkom (vo väčšine prípadov preto, lebo by nijakých nemal). O dedičstvo by ste sa delili s rodičmi partnera.
Treba dodať, že závetom možno nevýhodné postavenie druha skorigovať len do určitej miery. Dôvodom je skutočnosť, že potomkovia sú neopomenuteľnými dedičmi – maloletí musia aj napriek závetu dostať celý ich zákonný podiel a plnoletí aspoň jeho polovicu.
V prípade, že zomrie váš manžel, v prvom rade automaticky dostanete váš podiel z majetku patriaceho do BSM a nad rámec neho budete po manželovi dediť hneď v 1. dedičskej skupine s deťmi tak, že si dedičstvo rozdelíte rovným dielom.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.