Slováci sa v sociálnej oblasti dočkajú až piatich kľúčových zmien, ktoré avizoval minister práce Erik Tomáš. Ministerstvo práce pripravuje významné zmeny v dôchodkovom systéme, ktoré by mali zlepšiť postavenie žien, ktoré boli na materskej dovolenke a odstrániť ich znevýhodnenie pri výpočte dôchodkov.
Plánuje sa tiež zavedenie flexibilného dôchodkového stropu podľa náročnosti povolania, rodinných kariet na zľavy pre jednorodičovské domácnosti a samostatného príspevku na bývanie. Súčasťou pripravovaných zmien je aj nový systém životného minima, ktorý má lepšie odrážať potreby obyvateľov. Prelomovou novinkou však je projekt „práca namiesto dávok“ a zníženie počtu „fiktívnych“ živnostníkov.
Zvýšenie dôchodkov pre ženy
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) ohlásil plány na zvýšenie dôchodkov pre ženy, ktoré strávili čas na materskej či rodičovskej dovolenke. Tento krok by mal pomôcť odstrániť diskrimináciu v rámci dôchodkového systému voči ženám, ktoré v minulosti dostávali nižší dôchodok z dôvodu, že roky strávené starostlivosťou o deti boli hodnotené menej priaznivo. O tejto problematike hovoril minister Tomáš v diskusnej relácii STVR O 5 minút 12. Podľa jeho slov sa pracuje na prepočte a zvýšení dôchodkov pre všetky ženy, ktoré v minulosti dostávali nižšie príspevky.
„Je pravda, že rodičovský dôchodok diskriminoval tých seniorov, ktorí deti nemajú alebo im zomreli zdravotne postihnuté deti. Na druhej strane, v ústave je napísané, že výchova dieťaťa nesmie mať vplyv na výšku dôchodkov. Preto plánujeme zabezpečiť, aby za rodičov, predovšetkým matky, ktoré boli na materskej alebo rodičovskej dovolenke, štát odvádzal poistné vo výške 100 % priemernej mzdy, ako keby pracovali. Tým dôjde k zvýšeniu ich dôchodkov,“ vyjadril sa.
Novinka pre rodiny: Rodinné karty so zľavami
Ministerstvo práce tiež pripravuje opatrenia na podporu jednorodičovských domácností, vrátane rodinných kariet, ktoré by prinášali zľavy na tovary a služby spojené so starostlivosťou o deti. „Chceme zaviesť rodinnú kartu, na ktorú si budú môcť rodiny uplatňovať zľavy,“ vyhlásil pri ročnom odpočte práce rezortu Erik Tomáš.
Minister práce o pláne zaviesť novinku pre rodiny informoval ešte v apríli tohto roku po návšteve premiéra Roberta Fica na ministerstve. Podľa vtedajších údajov by rodinné karty umožnili rodičom získavať zľavy napríklad na školské potreby pre deti. Rodičia malých detí by mohli uplatniť zľavy pri nákupe plienok alebo iných produktov a služieb spojených so starostlivosťou o deti. Nárok na rodinnú kartu by mali mať všetky rodiny bez ohľadu na rozdiely medzi nimi.
Navyše sa uvažuje o zavedení samostatného príspevku na bývanie pre tieto domácnosti. Ministerstvo tiež prehodnocuje dĺžku a výšku podpory pri starostlivosti o člena rodiny (tzv. OČR), s cieľom zvýšiť sumu z aktuálnych 55 % hrubej mzdy až na 100 %.
Vráti sa dôchodkový strop?
Ďalším zaujímavým návrhom je znovuzavedenie dôchodkového stropu, ktorý bol v minulosti zrušený. Tento strop by však nebol pevný, ale by sa flexibilne prispôsoboval náročnosti povolania. V praxi by to znamenalo, že jednotlivé profesie by mali rôzny vek odchodu do dôchodku v závislosti od ich fyzickej a psychickej náročnosti. Ako príklad Tomáš spomenul inšpiráciu zo susedného Česka, ktoré sa takýmto smerom vydáva v rámci svojej dôchodkovej reformy.
Pri tvorbe tejto reformy sa Slovensko inšpirovalo prístupom Českej republiky. Minister Tomáš potvrdil, že myšlienka diferenciácie dôchodkového veku podľa profesií pochádza od českých susedov, kde už pripravujú podobný systém. „Musím priznať, že Česká republika nás inšpirovala niektorými časťami svojej novej dôchodkovej reformy. Na Slovensku bol za predchádzajúcej vlády zrušený dôchodkový strop, ktorý sme my predtým zaviedli, a nás teda zaujalo, že v Českej republike sa bude zavádzať dôchodkový strop v závislosti od náročnosti povolania,“ uviedol minister Tomáš ešte na jar 2024.
Kedy pôjdete do dôchodku? Vypočítajte si to na kalkulačke dôchodkového veku
Nové životné minimum
Ministerstvo plánuje tiež zavedenie nového konceptu životného minima, ktoré sa spomína priamo v programovom vyhlásení vlády. „Pre odstraňovanie chudoby vláda zavedie nový koncept životného minima tak, aby jeho suma skutočne zodpovedala minimálnym výdavkom na základné životné potreby v modernej európskej spoločnosti. V tejto súvislosti stanoví, ktoré nástroje a parametre budú naviazané na životné minimum,“ uvádza dokument.
Štát tiež chystá reformu posudkovej činnosti a financovania sociálnych služieb, aby sa zabezpečila lepšia dostupnosť a kvalita starostlivosti.
Štát si nenechá pretekať peniaze pomedzi prsty
Rezort práce plánuje „upchať diery“, ktorými štátu unikajú peniaze. Reč je najmä o tzv. fiktívnych živnostníkoch, ktorí namiesto riadnych zamestnaneckých odvodov platia minimálne odvody. Rezort práce si posvieti aj na falšovateľov PN a pracuje na projekte, ktorý má dlhodobo nezamestnaných odstrihnúť od štátnych dávok, ak prácu odmietajú.
Ministerstvo práce plánuje motivovať dlhodobo nezamestnaných a nízko kvalifikovaných občanov k zamestnaniu prostredníctvom novelizácií zákonov, ktoré majú zlepšiť podmienky ich pracovného uplatnenia. Iniciatíva „Práca namiesto dávok“ sa zameriava na zvýšenie efektivity služieb zamestnanosti, podporu pracovnej integrácie a zníženie závislosti na sociálnych dávkach. Tí, ktorí odmietnu vhodné zamestnanie, môžu očakávať zníženie dávok.
Opatrenia majú zabezpečiť lepšiu dostupnosť pracovných miest a stabilitu pre najzraniteľnejšie skupiny, keďže podľa štatistík tvoria dlhodobo nezamestnaní až 40 % uchádzačov o prácu, z toho 31 % s nízkou kvalifikáciou.
Ako sme už skôr informovali, štát spúšťa rozsiahlu kontrolu živností. Hľadá najmä takzvaných fiktívnych živnostníkov, ktorí fakturujú jednému odberateľovi a vykazujú známky závislej práce.
Za nelegálne zamestnávanie na živnosť sa ukladá pokuta od 2 000 do 200 000 eur; ak sa týka dvoch a viac fyzických osôb súčasne, uloží sa aspoň 5 000 Eur. Nelegálne pracujúcemu živnostníkovi hrozí sankcia 331 Eur. Potrestaní zamestnávatelia prichádzajú aj o možnosť čerpania dotácií od štátu a komplikuje sa im tiež účasť vo verejných obstarávaniach.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.