Povinné zmluvné poistenie (PZP) pre kolobežky platí na Slovensku od 1. augusta 2024. Až do tohto dátumu ho však neponúkala žiadna poisťovňa. My vám prinášame prehľad tých, ktoré tento typ poistenia ponúkajú alebo sa chystajú zaradiť ho do ponuky. Zároveň máme tip pre ľudí, ktorí si chcú poistiť škody v prípade nehody kolobežky, ktorá nespadá do tohto zákona.
Ktoré kolobežky a vozítka treba poistiť
Toto opatrenie nadobúda účinnosť od 1. augusta 2024 a vyplýva z novely zákona o povinnom zmluvnom poistení. Poistenie sa bude týkať všetkých e-vozidiel, ktoré dosahujú rýchlosť viac ako 25 km/h alebo ich rýchlosť presahuje 14 km/h a hmotnosť majú nad 25 kg. Čiže ak vaša kolobežka tieto parametre nespĺňa, PZP nepotrebujete. Pozor, PZP bude povinné aj pre mnohé elektrické bicykle.
Povinné poistenie sa teda bude vzťahovať na e-kolobežky, segwaye, hoverboardy, troj/štvorkolesové vozíky, trojkolesové skútre, vozíky, záhradné traktory a ďalšie malé elektrické vozidlá bez evidenčných čísel (EČV), ktoré spĺňajú uvedené konštrukčné a rýchlostné parametre. Povinné poistenie zodpovednosti sa na Slovensku nebude týkať bicyklov, kolobežiek, trojkoliek či štvorkoliek poháňaných výlučne ľudskou silou, ani e-vozidiel pohybujúcich sa výhradne po súkromnom pozemku (golfové vozíky). Oslobodené sú tiež invalidné vozíky osôb s telesným postihnutím.
Kolobežkári spôsobujú drsné nehody
Povinné poistenie bude pokrývať škody, ktoré spôsobia majitelia elektrických kolobežiek svojou prevádzkou iným osobám. Podľa štatistík UNIQA patria medzi najčastejšie škody nárazy e-kolobežiek do motorových vozidiel stojacich na ulici, ale nie sú výnimkou ani kolízie s chodcami, ktoré však zatiaľ tvoria menšinu udalostí. Kolízia s kolobežkou môže pre chodca predstavovať silu okolo 150 kg, čo sa dá prirovnať k šiestim baleniam cementu. Pre staršie osoby môže takáto kolízia znamenať potenciálne zranenie s dlhodobými následkami.
„Ľudia by mali podľa platných pravidiel jazdiť na elektrických kolobežkách na chodníku iba rýchlosťou chôdze a na ceste musia dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky. Kolízie elektrických kolobežiek sa tak posudzujú ako dopravné nehody a v prípade porušenia pravidiel môžu ich používatelia dostať blokovú pokutu,“ upozorňuje Michal Nestarec z UNIQA.
Poisťovne ponúkajúce PZP na kolobežky
PZP pre kolobežky, segway či bicykle môžete uzatvoriť v poisťovniach Allianz, Uniqa a Generali. Do ponuky ho čoskoro zaradí aj ČSOB poisťovňa a nováčik na trhu, poisťovňa Pillow. Práve tá ponúkla ako prvá PZP pre kolobežky u našich susedov.
Allianz
Poisťovňa Allianz v tlačovej správe informovala, že ponúka od 1. augusta 2024 PZP na kolobežky a podobné vozítka. Osoba, ktorá chce poistiť svoje e-vozidlo, musí byť staršia ako 18 rokov. Poistenie sa bude vzťahovať na samotné vozidlo a jeho výška bude závisieť od veku poistenca, jeho bydliska a počtu poistných udalostí v predchádzajúcom období. Podľa viceprezidenta rezortu produktov a upisovania rizík Allianz Jozefa Pašku sa cena poistenia bude pohybovať v desiatkach eur. Presnú cenu sa dozvie klient osobne.
Uniqa
Poistenie malých elektrických vozidiel rýchlejších ako 25km/hod alebo ťažších ako 25kg a zároveň rýchlejších ako 14km/hod bude UNIQA ponúkať od 1. augusta tohto roka. UNIQA bude ponúkať toto poistenie s krytím na zákonný limit bez pripoistení.
„Takúto zákonnú úpravu na efektívne vymáhanie preplatenia škôd vítame, pretože najmä s masívnym využívaním elektrických kolobežiek výrazne rastie počet kolízií a dopravných nehôd, pribúdajú dokonca nehody so smrteľnými následkami,“ hovorí Michal Nestarec z oddelenia poistenia motorových vozidiel UNIQA.
Poistenie bude viazané na osobu a konkrétne vozidlo, čo znamená, že ak niekto vlastní e-kolobežku aj e-bicykel, musí mať uzatvorené poistenie pre oba stroje. Na uzatvorenie poistenia sú potrebné výrobné technické údaje vozidla, ako výrobné číslo vozidla alebo motora, jeho výkon v kW a lokalita. Výška poistného bude zatiaľ jednotná a predstavuje približne 26 eur. UNIQA však plánuje do budúcnosti zaviesť samostatné tarifné skupiny.
„Pre daný druh vozidla sme zatiaľ nastavili jednu kategóriu základnej sadzby, ktorá predstavuje cca 26 eur. Vzhľadom na rozdelenie malých e-vozidiel na jednotlivé kategórie zvažujeme do budúcnosti samostatné tarifné skupiny,“ informuje Michal Nestarec z UNIQA.
Generali
Novinku už ponúka aj veľký hráč na trhu, Generali. Ani tu nepoznáme presnú cenu.
„V poisťovni Generali sa, samozrejme, pripravujeme na novelu zákona o PZP. Elektrokolobežky a rôzne obdobné vozidlá budú v súlade so zákonom od 1. augusta 2024 zaradené do nášho produktového portfólia ako drobné vozidlá s elektrickým pohonom. Poistenie si bude môcť klient dojednať rovnakým spôsobom, ako napríklad poistenie áut, a teda na pobočkách Generali, prostredníctvom nášho kontaktného centra alebo prostredníctvom našich obchodných a zmluvných partnerov,“ prezradila Catherine Černochová, špecialistka externej komunikácie Generali poisťovne pre portál Openiazoch.sk.
Poisťovne, ktoré pripravujú PZP kolobežiek
Trojica poisťovní sa čoskoro rozrastie. ČSOB poisťovňa avizuje, že tento typ PZP čoskoro zaradí do ponuky.
„ČSOB poisťovňa plánuje poskytovať PZP pre elektrické kolobežky, avšak nie hneď od 1. augusta 2024. Aktuálne daný produkt pripravujeme, vrátane cien, poistných podmienok a pod. Spustenie predaja produktu PZP pre elektrické kolobežky očakávame približne v závere tohto roka,“ povedal Juraj Štefanovič, PR špecialista ČSOB, ktorého cituje portál Openiazoch.sk.
Slováci si tiež čoskoro budú môcť kúpiť PZP pre kolobežky u priekopníka tohto poistenia. „Pillow poisťovňa pripravuje poistenie menších (najmä) elektrických vozidiel, ktoré budú mať po novom povinnosť PZP. Zároveň poisťovne musia pri tvorbe a zmenách produktov postupovať podľa pravidiel požadovaných štátom. Ide o súbor požiadaviek známych pod skratkou POG, Product Oversight and Governance. Ďalším faktom je, že súčasťou poistenia je napríklad aj asistencia, a preto musíme dohodnúť podmienky aj s naším partnerom zabezpečujúcim asistenčné služby na Slovensku. Splnenie všetkých požiadaviek si vyžaduje určitý čas a nie je možné produkt zmeniť zo dňa na deň. Maximálne sme všetko urýchlili a budeme schopní produkt ponúknuť najneskôr do konca septembra,“ uviedol pre Peniaze.sk Martin Podávka, spoluzakladateľ Pillow a produktový expert.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.