Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2024
3. 3. 2025 | Redakcia

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil 3. ročník súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2024.
Zdroj: Shutterstock
E-kolobežky sú čoraz populárnejšie aj na Slovensku. Počet majiteľov, ktorí ich dennodenne využívajú na jazdu do práce narastá najmä vo veľkých mestách s hustou dopravou. Rastie tiež počet používateľov, ktorí si takúto kolobežku požičiavajú prostredníctvom služieb ako napríklad Bolt. Ľudia, ktorí na nich jazdia, sú podľa súčasnej legislatívy považovaní za cyklistov a tak môžu na kolobežke jazdiť najmä po ceste, prípadne za určitých okolností aj po chodníku.
Zákon hovorí, že na elektrických kolobežkách možno na chodníku jazdiť iba rýchlosťou chôdze a na ceste treba dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky. Kolízie elektrokolobežiek sa potom budú posudzujú ako dopravné nehody. Ak polícia zistí prípadné porušenie pravidiel cestnej premávky, používateľ kolobežky môže dostať blokovú pokutu. Pred úpravou zákona (v roku 2019) sa stávalo, že kolobežky bežne jazdili po chodníkoch príliš rýchlo a svojou jazdou ohrozovali chodcov.
Podľa zistení celoštátneho zväzu nemeckého poisťovníctva predstavuje nehoda s kolobežkou pre chodca silu okolo 150 kg, čo sa dá prirovnať k 6 baleniam cementu. „Obzvlášť pre staršie osoby môže už len kolízia znamenať potenciálne zranenie s dlhodobými následkami,“ uvádza sa vo vyhlásení GDV.
„V prípade, že kolíziu elektrickej kolobežky s chodcom na chodníku zavinil jej používateľ, za škodu, ktorá chodcovi vznikla, zodpovedá on. Rovnako tak v prípade, ak dôjde k zrážke s vozidlom a vinníkom nehody je vodič elektrickej kolobežky,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová. Zákon zároveň kladie dôraz na využívanie cyklociest zakaždým, keď je to možné.
V prípade, že dôjde ku kolízii e-kolobežky s chodcom na chodníku a zavinil ju kolobežkár, za škodu, ktorá chodcovi vznikla, zodpovedá on. Rovnako tak v prípade, ak dôjde k zrážke s vozidlom a vinníkom nehody je vodič elektrickej kolobežky. Ak má majiteľ kolobežky uzatvorené poistenie domácnosti, v rámci poistenia zodpovednosti príslušníkov domácnosti má poistené aj škody na zdraví či majetku, ktoré spôsobí svojou jazdou. Škodu v takomto prípade za neho uhradí poisťovňa.
Dobrou správou pre kolobežkárov je, že poistenie platí nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Týka sa teda aj prípadu, ak by ste jazdou na prenajatej e-kolobežke v niektorej európskej metropole niekoho zranili alebo spôsobili nehodu.
Ak má kolobežka nepriaznivý technický stav, vtedy za prípadnú nehodu zodpovedá jej majiteľ alebo prevádzkovateľ.
E-kolobežka je podobne ako bicykel a v podstate všetky športové potreby automaticky poistená resp. krytá v tzv. poistení zariadenia domácnosti. Poisťovne však pri odškodnení rozlišujú, či zmizla priamo z bytu/domu alebo z pivníc a garáží, ktoré sa nachádzajú mimo priestoru domácnosti.
Je preto dôležité rozlišovať, kde kolobežku zaparkujete. Ak elektrickú kolobežku zlodeji odcudzia z priestorov bytu či domu, slovenské poisťovne kryjú vo väčšine prípadov 100% resp. do stanovenej poistnej sumy za zariadenie domácnosti. V mimobytových priestoroch patriacich k bytu , resp. vo vedľajších stavbách pri rodinných domoch je poistné krytie maximálne do 30% z poistnej sumy za zariadenie domácnosti. V obidvoch prípadoch je však podmienkou poistného krytia splnenie požadovaného spôsobu zabezpečenia priestorov, v ktorých sa e-kolobežky nachádzajú.
Najnovšie články
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články