Cestovanie za sezónnou prácou: kde vám nepreplatia liečbu na COVID-19?

Roland Regely | rubrika: Článok | 29. 7. 2020
Druhá vlna koronavírusu môže v Európe kedykoľvek udrieť. Ako sa pred ňou môžu chrániť sezónni pracovníci tento rok v lete?
Cestovanie za sezónnou prácou: kde vám nepreplatia liečbu na COVID-19?

Zdroj: Shutterstock

Aj keď sa ochota cestovať za sezónnou prácou v posledných rokoch znížila, stále platí, že letné mesiace sú na príležitostné zárobky ideálnou voľbou. To platí pre mladých študentov, ale aj skúsených a starších pracantov. Pre pandémiu COVID-19 však tento rok odíde zo Slovenska podstatne menej ľudí za sezónnou prácou. Aké sú podmienky odchodu do zahraničia a v ktorých krajinách poisťovňa preplatí náklady na liečbu v súvislosti s COVID-19?

Prvú vlnu koronavírusu už má Európa ako tak za sebou. Druhá vlna však je pred dverami a preto tiež mnohí sezónni pracovníci váhajú s odchodom z krajiny. Vedieť sa spoľahnúť na dostupnosť zdravotnej starostlivosti je počas pandémie zrejme ešte naliehavejšie ako inokedy. 

Európsky preukaz rieši mnoho situácií v cudzine

Ideálny scenár je ten, pri ktorom vám zamestnávateľ v zahraničí platí aj zdravotné poistenie. To však závisí najmä podľa toho, či na ňho máte nárok. Mnohé krajiny majú v tomto ohľade špecifické podmienky a preto ich nemožno generalizovať. Túto skutočnosť si preto overte so svojim budúcim zahraničným zamestnávateľom.

Ak vám totiž takéto poistenie vznikne, musíte to nahlásiť svojej zdravotnej poisťovni. Tá vás na čas zamestnania v zahraničí odhlási zo slovenského systému poistenia. V krajine, v ktorej budete pracovať, máte potom nárok na zdravotnú starostlivosť rovnako ako domáci.

Ak poistenie nevznikne, musíte si ho naďalej platiť na Slovensku. Študenti majú voči ostatným slovenským pracovníkom výhodu, že aj počas leta im toto poistné hradí štát. Výnimkou sú ľudia, ktorí v danom roku už ukončili školskú dochádzku, prípadne zoštátnicovali. Štatút študenta im tým pádom končí ešte pred letom. 

Ak očas pobytu v zahraničí máte poistenie na Slovensku, môžete sa spoľahnúť na potrebnú zdravotnú starostlivosť cez Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP), o ktorom sme písali nedávno.

V tomto prípade máte nárok na zdravotnú starostlivosť ako na Slovensku. Takže v prípade akéhokoľvek ochorenia, zranenia či zdravotných problémov vyhľadajte zdravotnícke zariadenie, ktoré je v tej-ktorej krajine napojené na tamojší systém verejného zdravotného poistenia. Vtedy dostanete rovnakú zdravotnú starostlivosť ako domáci poistenec. Rovnaké podmienky platia aj v niektorých krajinách mimo EÚ, konkrétne v Nórsku, Lichtenštajnsku, vo Švajčiarsku a na Islande. Ide však najmä o starostlivosť, ktorá sa nedá vzhľadom na zdravotný stav poistenca odložiť do jeho návratu na Slovensko. Takáto zdravotná starostlivosť je bezplatná. 

 

Čo vám poisťovňa v zahraničí neuhradí?

Ak od vás lekár alebo zdravotnícke zariadenie žiadal úhradu na mieste, nezabudnite si vyžiadať doklad o zaplatení. Vaša poisťovňa by vám náklady mala spätne zaplatiť. Avšak pozor - poplatky, ktoré platí aj domáci poistenec poisťovňa refundovať nebude.

Taktiež platí, že vo viacerých krajinách je súčasťou systému povinná spoluúčasť, na ktorú si domáci poistenci pravidelne počas roka prispievajú. Európske zdravotné poistenie tieto poplatky nepokrýva, a pokiaľ nemáte pred vycestovaním uzavretú komerčnú poistku, treba s týmto doplatkom počítať. 

Platí teda, že ak od vás budú požadovať úhradu zdravotníckej starostlivosti v súvislosti s COVID-19, uhraďte ju na mieste a na základe dokladu o platbe si od poisťovne pýtajte náhradu. Ak vám poisťovňa odmietne vyplatiť čiastku na základe verejného zdravotného poistenia, uplatnite ho v rámci komerčného poistenia. Z toho vyplýva, že nie je na škodu mať aj krátkodobé poistenie v rámci pobytu v zahraničí, najmä v čase stále zúriacej pandémie COVID-19. 

V ktorých krajinách možno vykonávať sezónne práce tento rok?

Vychádzať možno najmä z odporúčaní Ministerstva zahraničia, ktoré sa riadi odporúčaniami slovenských epidemiológov. Pre leto 2020 zatiaľ platí, že bez nutnosti absolvovania testu či povinnej karantény môžeme navštíviť slobodne už viac ako 20 krajín. 

  1. Česká republika

  2. Rakúsko

  3. Maďarsko

  4. Poľsko

  5. Nemecko

  6. Slovinsko

  7. Taliansko

  8. Grécko

  9. Švajčiarsko

  10. Francúzsko

  11. Monako

  12. Malta

  13. Španielsko

  14. Chorvátsko

  15. Cyprus

  16. Dánsko

  17. Holandsko

  18. Belgicko

  19. Fínsko

  20. Litva

  21. Lotyšsko

  22. Estónsko

  23. Lichtenštajnsko

Anketa

Ako si hľadáte prácu?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako na najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenia auta

22. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Ako na najvýhodnejšie povinné zmluvné poistenia auta

Povinné zmluvné poistenie (PZP) auta je dnes viac než len zákonnou povinnosťou. Vďaka online nástrojom si môžete vybrať to najvýhodnejšie a ušetriť peniaze. V našom článku sa dozviete,... celý článok

Úmrtie je rana pre dušu aj peňaženku. Väčšina Slovákov potrebuje finančnú pomoc od rodiny

31. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Úmrtie je rana pre dušu aj peňaženku. Väčšina Slovákov potrebuje finančnú pomoc od rodiny

Pri úmrtí blízkeho len málokto rieši finančnú stránku. Podľa prieskumu pre Simplea je to však veľký nápor na peňaženku, až tri štvrtiny Slovákov sa musia po úmrtí blízkeho obrátiť na... celý článok

Vodiči, zbystrite. Čoskoro začne platiť zmena, ktorá vám uľaví

22. 10. 2024 | Natália Stašíková

Vodiči, zbystrite. Čoskoro začne platiť zmena, ktorá vám uľaví

Od začiatku roka 2025 dôjde k významnej zmene v systéme preukazovania povinného zmluvného poistenia (PZP). Vodiči v krajinách, ktoré sú súčasťou systému zelenej karty, budú môcť pri... celý článok

NBS odňala známej poisťovni licenciu a mala byť zlikvidovaná. Súd teraz rozhodol úplne inak

7. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

NBS odňala známej poisťovni licenciu a mala byť zlikvidovaná. Súd teraz rozhodol úplne inak

Krajský súd v Bratislave nedávno rozhodol v prospech poisťovne NOVIS, čím prekvapil mnohých, ktorí očakávali jej likvidáciu po odobratí licencie Národnou bankou Slovenska. Spor sa ťahá... celý článok

Dokedy musí poisťovňa poškodenému vyplatiť poistné plnenie z PZP?

25. 9. 2024 | Barbora Magočová

Dokedy musí poisťovňa poškodenému vyplatiť poistné plnenie z PZP?

Ako dlho trvá poisťovni, kým vyplatí poistné plnenie po dopravnej nehode? Ako spotrebiteľ máte po istom čase nárok na úroky z omeškania. Aké ďalšie nástroje môžete využiť, ak sa poisťovňa... celý článok