Garáž ochráni vozidlo nielen pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ale tiež výrazne znižuje šance pre zlodejov a vandalov. A ak bývate v byte, ktorý neposkytuje garážové státie a nemáte ani rodinný dom, jedinou možnosťou pre vás je kúpiť si alebo prenajať garáž v okolí.
Ideálna garáž je taká do ktorej zmestíte svoje auto či motocykel a ešte vám zostane miesto aj na náradie, prípadne iné vybavenie, športové náčinie a pod. Pred kúpou teda dobre zvážte, aké rozmery má garáž, aký je k nej prístup autom i pešo a či sa vám takáto investícia oplatí.
Ako vybrať správnu garáž?
Potrebujete garáž na jedno, dve, alebo viac áut? Mal by v nej byť okrem miesta na auto aj priestor na uloženie náradia, bicyklov, prípadne na malú dielňu? Tieto otázky si pred kúpou garáže určite položte.
Pri kupovaní garáže je potrebné zvážiť jej veľkosť. Odborníci hovoria, že k veľkosti auta treba vždy pripočítať jeden meter na šírku aj na dĺžku. A samozrejme, ak túžite po väčšom aute, ako máte, radšej si už naň garáž vopred rozmerovo pripravte.
Pri garáži pre jedno auto sa odporúča rozmer minimálne 3,5 metra na šírku a 6 metrov na dĺžku.
Pri dvojgaráži je vhodný rozmer aspoň 6 metrov na šírku a 7 metrov na dĺžku. Výška by mala byť minimálne 2,1 metra.
Rozmyslite si, tiež čo všetko by sa okrem auta malo do vašej garáže zmestiť. V garáži môžete uskladniť aj náradie, ale aj napríklad lyže, bicykle, pneumatiky a podobne. Garáž tiež môže byť priestorom, kde môžete slobodne hrať na elektrickú gitaru alebo rozvíjať svoje kutilské schopnosti, vyberajte preto podľa možnosti také rozmery, ktoré spĺňajú všetky spomínané parametre. Ak sa plánujete v garáži zdržiavať dlhšie ako len na nastúpenie a vystúpenie z auta, pýtajte si garáž s dobrým odvetrávaním.
Kúpil som garáž. Ako ju prihlásiť?
Po kúpe novej nehnuteľnosti akou je garáž vám ako novému majiteľovi vznikajú aj nové povinnosti.
V prvom rade sa musíte prihlásiť na platenie energií. Toto prihlásenie musíte absolvovať spoločne s predchádzajúcim majiteľom garáže, ktorý sa zároveň z odberu odhlási. Je potrebné pripraviť si stavy energií k okamihu odovzdania nehnuteľnosti, potom tzv. preberací protokol, ktorý by mal byť podpísaný oboma stranami, pre prípady neskorších nezrovnalostí vo vyúčtovaní a katastrom potvrdený návrh na vklad.
Do 30 dní od povolenia vkladu katastrom nehnuteľností, je potrebné splniť si ohlasovaciu povinnosť k dani z nehnuteľnosti na obecný (mestský úrad) v katastri ktorého sa nehnuteľnosť nachádza a do 31.1. v nasledujúcom roku podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.
Ak nehnuteľnosť vlastnia viacerí spoluvlastníci, každý z nich je daňovníkom podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu.
Ak je nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, daňovníkom sú obaja manželia, ktorí ručia za daň spoločne a nerozdielne. Daňové priznanie však nepodávajú obaja ale len jeden z nich.
Poistenie garáže - ako si správne vybrať?
Po kúpe garáže neváhajte ani chvíľu a bezodkladne uzavrite poistenie garáže. Je síce dobrovoľné, ale existuje hneď niekoľko zásadných dôvodov, prečo poistiť svoju garáž.
Pokiaľ ide o komplexné poistenie garáže, je možné danú ochranu rozdeliť do dvoch hlavných skupín. Prvá je spojená so stavbou. Sú tak hradené škody, ktoré by na nej vznikli napríklad v súvislosti s prírodným živlom, alebo iným poškodením. Druhá oblasť poistky sa už vzťahuje na vnútorný priestor garáže ako takej. Poistenie tak môže chrániť aj samotný automobil, ale aj vybavenie garáže - športové náčinie, bicykle, kosačku a pod.
Výhodou poistenia garáže je v prípade vzniku poistnej udalosti vyplatenie poistného plnenia. To znamená, že v prípade poškodenia vplyvom snehu, vetra, požiaru alebo iného dôvodu zahrnutého v poistení, si nemusíte lámať hlavu, kde zoženiete peniaze na opravu starej alebo stavbu novej garáže. Jedná sa však len o konštrukciu, resp. budovu garáže, nie o jej obsah. Bežné poistenie garáže nekryje krádež automobilu, na to slúži havarijná poistka.
Existuje niekoľko typov poistení, ktoré zabezpečia ochranu hnuteľného aj nehnuteľného majetku. Komplexné poistenie, ktoré by však zahŕňalo poistenie nehnuteľnosti – garáže a aj hnuteľných vecí v nej však neexistuje. Je však možné uzavrieť samostatné poistenie a predmety, ktoré poistka nezahŕňa, je možné pripoistiť nad rámec.
Samostatne stojaca garáž nachádzajúca sa na rovnakom pozemku ako dom je vo väčšine prípadov klasifikovaná ako vedľajšia stavba, ktorá spadá pod poistenie domu. Mnohé poisťovne takúto garáž automaticky zahrnú do poistenia „hlavnej“ budovy. V takomto prípade je garáž už poistená a nie je potrebné ju pripoistiť. V prípade, že garáž nie je automaticky súčasťou poistenia rodinného domu, je dobré ju pripoistiť.
Garáže, ktoré sa nachádzajú na inej adrese, je možné poistiť samostatnou poistnou zmluvou alebo pripoistiť k poisteniu domu. Do poistnej zmluvy sa musí zahrnúť presné určenie polohy garáže, najlepšie uvedením čísla parcely a súpisného čísla garáže.
Poistiť je možné nielen garáž, ale aj veci, ktoré sú v garáži uskladnené. Tie sú, bez ohľadu na to či sa jedná o náradie, športové vybavenie či záhradný nábytok, z pohľadu poisťovní súčasťou vybavenia domácnosti, a preto je možné ich poistiť v samostatnej poistke na interiér a vybavenie v domácnosti alebo formou špeciálneho pripoistenia.
Vedeli ste, že pokiaľ je garáž súčasťou rodinného domu, pri uzavretí poistnej zmluvy na dom sa automaticky poisťuje ako jeho súčasť? Zároveň garážové státie v podzemných garážach bytového domu sa rovnako poisťuje, ale ako príslušenstvo k bytu.
Čo všetko kryje bežné poistenie garáže
-
Poškodenie ohňom - či už bude spôsobené požiarom, výbuchom, úderom blesku alebo dokonca pádom lietadla, všetky tieto riziká vám poistenie garáže pokryje.
-
Poškodenie vodou - môže ísť o vodu z vodovodného potrubia alebo aj o spätné vystúpenie vody, nenechajte sa prekvapiť.
-
Prírodné živly - poistenie kryje poškodenia spôsobené atmosférickými zrážkami, búrlivým vetrom, rázovou vlnou, výbuchom sopky alebo dymom.
-
Povodeň alebo záplava dokáže napáchať obrovské škody, aj na toto riziko máme riešenie.
-
Poškodenia spôsobené ťarchou snehu, pádom predmetov, zosuvom pôdy, lavínou alebo zemetrasením spadajú takisto pod riziká kryté poistením.
-
Elektrina - prepätie alebo mráz na meračoch tiež dokáže napáchať poriadne škody.
-
Vandalizmus, náraz vozidla alebo dnes časté sprejerstvo
-
Skrat na motoroch v poistených stavbách. Následky bývajú často fatálne.
Zoznam poisťovní, ktoré poisťujú garáž
-
Allianz – Slovenská poisťovňa – buď ako súčasť poistenia stavby, alebo ako samostatné poistenie garáže
-
AXA – buď ako súčasť poistenia nehnuteľnosti, alebo ako samostatné poistenie garáže
-
Aegon – súčasť poistenia nehnuteľnosti
-
Generali – súčasť poistenia nehnuteľnosti
-
Komunálna poisťovňa – súčasť poistenia nehnuteľnosti
-
Kooperativa – súčasť poistenia nehnuteľnosti
-
Wüstenrot – súčasť poistenia nehnuteľnosti
-
ČSOB Poisťovňa – pripoistenie v rámci poistenia bývania